Njemački ministar gospodarstva gotovo optužio SAD za ratno profiterstvo s izvozom skupljeg plina

Habeck
epa09968242 German Vice-Chancellor and Federal Minister for Economic Affairs, Robert Habeck addresses a panel session during the 51st annual meeting of the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland, 23 May 2022. The forum has been postponed due to the COVID-19 pandemic and was rescheduled to early summer. The meeting brings together entrepreneurs, scientists, corporate and political leaders in Davos under the topic 'History at a Turning Point: Government Policies and Business Strategies' from 22 to 26 May 2022. EPA/LAURENT GILLIERON

Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck kritizirao je cijene američkog plina koje “odlaze u nebo”. On je optužio SAD i druge prijateljske države, opskrbljivače plinom za “previsoke” cijene, s kojima su profitirali na posljedicama rata u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neke zemlje, uključujući prijateljske, ponekad postižu “nebeske” cijene. Naravno, to sa sobom nosi i probleme o kojima moramo razgovarati”, rekao je Habeck u razgovoru za Noz.de, posebno istaknuvši SAD.

Habeck je također kritizirao Bruxelles: EU “treba udružiti svoju tržišnu snagu i orkestrirati pametno i usklađeno kupovno ponašanje država EU-a tako da pojedinačne zemlje EU-a ne nadmašuju jedna drugu i podižu cijene na svjetskom tržištu. Europska tržišna moć je ogromna, samo je treba iskoristiti”, rekao je.

>Davor Štern: ‘Rusima sigurno nije u interesu da sabotiraju Sjeverni tok. Sjetite se Bidenove izjave’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, cijena plina je dodatno porasla kada je nepoznati nitko sabotirao njemačko-ruske plinovode Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2. SAD i Rusija međusobno se optužuju za sabotažu, a bivši poljski ministar vanjskih poslova objavio je na društvenim mrežama zahvalu SAD-u uz fotografiju curenja plinovoda.

Kako je SAD povećao ovisnost Europe tijekom Hladnog rata

Podsjetimo, SAD je prije 40 godina Hladni rat iskoristio kako bi smanjio ovisnost Europe o komunističkom Sovjetskom savezu, ali je zauzvrat povećao ovisnost Europe o SAD-u.

Naime, u siječnju 1982. predsjednik Ronald Reagan odobrio je CIA-in plan za sabotiranje gospodarstva Sovjetskog Saveza kroz tajne prijenose tehnologije koja je sadržavala skrivene kvarove, uključujući softver koji je poslije  izazvao veliku eksploziju u sibirskom plinovodu. Za to je javnost saznala tek 2004. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Thomas C. Reed, bivši tajnik zračnih snaga koji je u to vrijeme služio u Vijeću za nacionalnu sigurnost, opisao je tu epizodu u knjizi “U ništavilu: Insajderska priča o Hladnom ratu”. Reed je otkrio da je eksplozija plinovoda bila samo jedan primjer “neprijateljskog ekonomskog rata” protiv Sovjetskog Saveza koji je CIA provodila pod vodstvom direktora Williama J. Caseyja tijekom posljednjih godina Hladnog rata.

U to su vrijeme Sjedinjene Američke  Države pokušavale blokirati Zapadnu Europu od uvoza sovjetskog prirodnog plina. Kada su Amerikanci digli u zrak sibirske plinovode američka vojska i Bijela kuća glumili su zabrinutost objavivši da je možda došlo do nuklearne eksplozije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.