Pariz: Djeca idu u školu s policijskom pratnjom zbog opasnosti od droge i prostitucije

Foto: iStock by GettyImages; fotomontaža: narod.hr

Pariška djeca moraju u školu ići pješice uz policijsku pratnju zbog povećane prisutnosti narkomana i prostitutki u jednoj četvrti glavnog grada Francuske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policijska pratnja ponuđena je roditeljima koji vode svoju djecu u Osnovnu školu Charles Hermite u  Parizu nakon zabrinjavajućeg porasta broja prijestupnika koji su primijećeni u blizini školskog dvorišta.

Povećana prisutnost dilera droge, prostitutki i ovisnika o drogama stvorila je osjećaj nesigurnosti u okrugu, pri čemu se roditelji boje za sigurnost svoje male djece i oslanjaju se na komunalnu policiju da ih sigurno otprati u školu i iz škole, pisao je nedavno Remix News.

> Jedan konačno osuđen: Tražitelji azila napili i drogirali djevojku u Zagrebu, pa je silovali u prihvatilištu za strance
> (VIDEO) Neuropsihijatar Sakoman: ‘Kako je moguće da u Hrvatskoj konzumacija kokaina poraste za 300 posto, a istovremeno bilježimo pad zapljena te iste droge?’
> Bivša ministrica Juretić: ‘Plenković najavljuje borbu protiv droge, a podržao je ukidanje Ureda za droge!’

Roditelji: “Uvjeti su zastrašujući”

Policijska pratnja bila je stavljena na raspolaganje roditeljima i djeci za jutarnje i večernje odlaske u vrijeme otvaranja i zatvaranja škole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razgovoru s francuskom televizijskom stanicom BFMTV, Osnovna škola Charles Hermite priznala je da je trenutačna situacija teška za obitelji, ali je ustvrdila da se “poboljšala u proteklih dva tjedna” otkako je prisutna policija.

Roditelji su pak u razgovoru za francuski list Le Parisien govorili o “zastrašujućim” uvjetima, otkrivši da su njihova djeca govorila da su vidjela osebe da se drogiraju i prostituiraju. “Oni znaju riječ crack”, rekla je Priscilla, majka jednog od školaraca.

Lokalni gradonačelnik, Éric Lejoindre, u razgovoru za BFMTV, priznao je da je inicijativa “nevjerojatna” i “nenormalna”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuje se da će policijska pratnja trajati do božićnih praznika prije nego što je ponovno budu evaluirali u novoj godini. Škola je, međutim, uvjerila roditelje da će inicijativa ostati sve dok roditelji smatraju da je potrebna.

Inicijativa bi se također mogla proširiti na druge škole ako se glavna mjesta za prodaju droge u okrugu presele i problem prenese na susjedne škole.

Sve veći problem s porastom ovisnika o kokainu

Glavni grad Francuske ima “epidemiju” zbog sve većeg broja korisnika cracka koji žive na njegovim ulicama. Procjenjuje se da je broj od 40.000 do 44.000 ljudi redoviti konzument droge koja izaziva ovisnost u Francuskoj, prema Francuskom opservatoriju za droge (OFDT), s više od četvrtine (13.000) koji žive na području Pariza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kriza koja je započela 1980-ih i donekle se ublažila u posljednjih desetak godina ponovno je izbila na površinu, kako su se sjeverna predgrađa francuske prijestolnice gentrificirala, tjerajući ovisnike natrag na otvoreno, navodi OFDT.

Brojni izvještaji u francuskim medijima pokazuju kako se stotine beskućnika ovisnika o cracku, često velike grupe muškaraca, okupljaju u parkovima i drugim javnim prostorima na sjeveroistoku glavnog grada. Dok ministar unutarnjih poslova Gerard Darmanin tvrdi da je zauzeo tvrdokorni pristup, naredivši policiji da svakih nekoliko tjedana rastjera ovisnike, mnogi kritičari vjeruju da postoji začarani krug s problemom okupljanja ovisnika s kojim se nikad nije istinski bavilo.

“To je scenarij koji će se ponavljati s vremenom, u različitim četvrtima”, tvrdi Stéphanie Benoist, glasnogovornica Villette Villagea, kolektiva koji brani prava i interese stanovnika Pariza. Pitala je BFMTV: “Koliko dugo ćemo u četvrtima 18. i 19. slati vruće krumpire jedni drugima?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.