Petir: Latvija ima najnižu stopu nataliteta i najvišu stopu pobačaja

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir u svojstvu je članice delegacije Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova u trodnevnom posjetu Latviji. U ponedjeljak je prisustvovala razmjeni mišljenja s predstavnicima desetak nevladinih udruga koji je moderirala državna tajnica u Ministarstvu socijalne skrbi Ieva Jaunzeme. U delegaciji Europskog parlamenta su i zastupnice Iratxe García Pérez te Maria Noichl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Latvija ima jednu od najnižih stopa nataliteta u EU te je starenje stanovništva itekako vidljivo. Demografska situacija je jedna od glavnih tema na dnevnom redu latvijske politike.

Broj pobačaja je vrlo visok u Latviji iako kontinuirano opada. U 2009. godini broj pobačaja na 1000 žena reproduktivne dobi (15-49) bio je 16.8, dok je u 2012. godini bio je 15.3. To je jedna od najviših stopa pobačaja u EU (Ministarstvo socijalne skrbi, 2014).

Na upit zastupnice Marijane Petir koje mjere bi bilo moguće i poželjno poduzeti da se smanji broj pobačaja u Latviji te kako poduprijeti žene koje odluče roditi i obitelji koje žele imati djecu, odgovorile su predstavnice “Gimene”, udruženja nekoliko udruga koje promiču obiteljske vrijednosti. Rekle su da su uspostavile krizni centar za trudnice koji daje praktičnu pomoć ženama i njihovim obiteljima te da su do sada “spasile” gotovo 3000 djece čije su majke nakon konzultacija odustale od pobačaja. Zalažu se da se djecu u školama uči tradicionalnim vrijednostima i odgovornosti prema životu kako bi imali i odgovoran seksualni život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijana Petir se je posebno referirala na rad Udruge seoskih žena Latvije koja postoji već 15 godina i promiče vrijednosti života na selu. Rekla je da je predložila pilot projekt uspostave Europske mreže seoskih žena te da će iskustvo i inicijative koje one provode biti vrijedan doprinos uspostavi suradnje.

Segregacija u području obrazovanja, kao i u zanimanjima i gospodarskim sektorima je vidljiva te je rezultirala primjetnom razlikom u plaćama među spolovima od gotovo 30% na što su upozorile prisutne predstavnice Instituta za socijalne i političke studije te Centra za ženske studije Sveučilišta u Latviji.

Na sastanku se je moglo čuti da je Latvija rangirana ispod prosjeka EU-a u skladu s europskim indeksom za ravnopravnost spolova, no da ima najveći udio žena na položajima odlučivanja u tvrtkama koje su izlistane na burzi u EU 2014. godine (31 %). Međutim, direktivu o zastupljenosti žena u upravnim odborima poduzeća Vijeće nije prihvatilo, a među zemljama koje je nisu podržale bila je i Latvija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo o tome su zastupnice u Europskom parlamentu u utorak 17. veljače 2015. godine razgovarale s ministrom socijalne skrbi Uldis Augulis koji je najavio raspravu u ožujku o ovoj temi. Druga važna tema bila je pitanje donošenja direktive o porodiljnom dopustu koju je Europska komisija povukla jer nije postojalo suglasje niti u Vijeću niti u Parlamentu. Zastupnice su zatražile od latvijskog predsjedništva da otvori pregovore unutar Vijeća o ovoj temi. Petir je predložila ministru da se založi za otvaranje rasprave o potrebi uvođenja minimalne mirovine u zemljama članicama za poljoprivrednike jer neki od njih jedva preživljavaju s mjesečnim primanja od 50-70 EUR-a. Ministar je rekao da je svjestan tog problema jer je i osobno poljoprivrednik i dolazi iz stranke poljoprivrednika te da su oni u Latviji prošle godine uveli minimalni prihod koji mora biti osiguran za svaku obitelj. Najavio je raspravu s ostalim državama članicama vezano uz minimalnu mirovinu.

Marijana Petir susrela se je i sa potpredsjednicom latvijskog parlamenta Saeima Inese Libina, kao i predsjednicom Odbora za socijalna pitanja i zapošljavanje Aija Barča te predsjednicom Odbora za ljudska prava i javne poslove Inese Laizane u latvijskom parlamentu. Sastanak je održan i s Juris Jansons, pučkim pravobraniteljem Republike Latvije.

Marijana Petir danas će posjetiti Krizni centar za djecu i žene “Maras Centrs” te Centar “Dardedze” za zaštitu od nasilja u obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.