Burno u Saboru: Okršaj Jeckov i Vidović Krišto, Petir o neradnim nedjeljama

sabor
Zagreb, 19.09.2023. - Aktualnim prijepodnevnom započela je 18. sjednica Hrvatskog sabora. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Aktualnim prijepodnevom, u kojem će 39 zastupnika postavljati pitanja premijeru i članovima Vlade, Hrvatski sabor započeo je zasjedanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjednica je počela u 9:30 sati. Sabor će, za sada je izgledno, zasjedati 10 tjedana, do 22. ožujka, nakon čega će napraviti stanku u Velikom tjednu, a hoće li zastupnici nakon toga dobiti poziv za još jedno zasjedanje, za sada se ne zna.

>Burna rasprava Selak Raspudić: Da imate poštovanja danas bi raspustili Hrvatski sabor

Zastupnike do Uskrsa čeka puno posla, na dnevnom redu, za sada, je 214 točaka, a sasvim je izvjesno da će ih u idućim tjednima stizati još. Već sljedeći tjedan, raspravit će izmjene Kaznenog te zakona o kaznenom postupku i o zaštiti od nasilja u obitelji, kojima Vlada želi suzbiti nasilje nad ženama te uvesti i nova kaznena djela – teško ubojstvo ženske osobe te neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje kojim se “adresira problem curenja informacija u nejavnoj fazi kaznenog postupka”.

Okršaj Dragane Jeckov i Karoline Vidović Krišto

Prvo pitanje postavlja Dragana Jeckov (SDSS) koja postavlja pitanje Davoru Božinoviću, a odnosi se na sukob u Vukovaru. “Stradala su nevina djeca koju su huligani pretukli. Pored činjenice da se radi o nasilju, važno je istaknuti da je to nasilje rezultat nacionalne netrpeljivosti. Ministre, recite nam koje preventivne mjere kanite poduzeti?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Još jednom osuđujem taj događaj i sve one koji su nasilnog karaktera. Policija je jedna od rijetkih institucija, mislim i na državne institucije i političke stranke, koje ulažu napore u preventivne akcije, policija je ta koja vam može izaći s konkretnim popisom svih preventivnih akcija i programa.

Ovakvo nešto nije dobro, ali reći ću još jednu stvar. Kad govorimo o međuetničkom i navijačkom i drugom nasilju – policija je procesuirala sve događaje, otkrila sve počinitelje i prijavila”, odgovorio je ministar.

Dodaje da policija nije svemoguća. “Ali, ovo je pitanje koje nadilazi policiju. Volio bih da se svi akteri života u Vukovaru zapitaju što su napravili da se spuste tenzije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>23. listopada 1847. Hrvatski sabor hrvatski jezik postaje službeni u javnim službama

Vidović Krišto smatra da je povrijeđen Poslovnik: “Gospođo Jeckov, svojim izvrtanjem teza ste uvrijedili sve građane. Vaša stranka promiče zaštitu genocida i ratnih zločinaca. Jedini put do mira je istina, a tu istinu sprječavaju Plenković, Božinović i Pupovac.”

Jandroković joj je za tu izjavu dao opomenu. “Odlučili ste skretati pažnju na sebe.”

Nakon njenog odgovora, Jandroković joj je dao i treću opomenu te više ne može sudjelovati u radu danas, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petir o neradnim nedjeljama u trgovinama: “Nema gubitnika”

Marijana Petir (NZ) postavila je pitanje ministru Damiru Habijanu o neradnim nedjeljama i sajmenim danima. “Koji su učinci Zakona o trgovini, ima li gubitnika ili možemo zaključiti da su dobitnici i radnici i poslodavci?”

“Vi ste djelomično dali odgovor – nema gubitnika, svi su temeljem ovog Zakona na dobitku.

>Beck: Sada kada je bojažljivo uvedena neradna nedjelja, javljaju se proroci propasti

“Od manjine čujemo da će zakon imati za rezultat da će trgovci biti na gubitku. Upravo suprotno, podaci pokazuju da je 817.924 fiskaliziranih računa više, ili 35% ako gledamo po ostvarenom iznosu”, dodao je Habijan. “Te teze od pojedinih glasnih, ali manjinskih zagovornika apsolutno ne stoje, brojke su neumoljive.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.