U Ministarstvu znanosti i obrazovanja priprema se novi Zakon o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu. Njime bi se, najavljuje se iz tog ministarstva, trebala podići kvaliteta udžbenika i radnih bilježnica. I uz to riješiti nedostatke postojećeg zakona iz 2018. godine. A i većina udžbenika u Katalogu odobrena je 2019. – u godini kad je išla nova kurikularna reforma, tako da je prešla rok u kojem ne smije biti zamijenjena. Informacija o novom zakonu pojavila se još prošle godine, ali Zakona još nema – i vjerojatno niti neće biti donesen u izbornoj 2024. godini. Povlačenje udžbenika povijesti, koji očito nije dobro recenziran ni kod izdavača ni kod Ministarstva znanosti i obrazovanja, donijelo je pitanje o reviziji udžbenika koji se već koriste. Novi zakon značio bi nova pravila i promjene u Katalogu.
Upravo Zakonom o udžbenicima definira se postupak odobravanja, izbora i povlačenja iz uporabe udžbenika za osnovne i srednje škole. To bi trebalo osigurati njihovu kvalitetu, ali primjer nedavnog povlačenja udžbenika pokazuje da ne mora biti tako. No, inače vrijedi pravilo da nije dopuštena izmjena Kataloga odobrenih udžbenika najmanje četiri godine, a kako je taj rok prošao – vrijeme je da se uz novi zakon promijeni i popis odobrenih udžbenika.
>Novinarka HR-a i recenzent Profila Klett u obrani povučenog udžbenika: Nazor ih pobijao argumentima
Zakonom će se urediti proces odobravanja udžbenika
Novim zakonom bi se uvela i mogućnost žalbe nakladnika na negativno mišljenje stručnog povjerenstva za prosudbu, koje recenzira udžbenike za Ministarstvo. To po sadašnjem zakonu nije moguće. Također bi se trebao preciznije definirati sukob interesa člana stručnog povjerenstva, pa se možda ne bi dogodio slučaj Lorande Miletić, o kojem smo već pisali.
Podsjetimo, Narod.hr je doznao da je Loranda Miletić, inače viša savjetnica za povijest u AZOO u ispostavi Zadar, 2021. sudjelovala u odobravanju udžbenika povijesti kao recenzentica Ministarstva znanosti i obrazovanja. No, to nije smjela biti. Naime, to je protivno Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu. AZZO je odgovorila Narodu.hr da Miletić nije bila recenzentica, no ipak bila je članica stručnog povjerenstva Ministarstva znanosti i obrazovanja koje odobrava udžbenike, a to je ustvari jedno te isto, iako se koriste različiti izrazi. Potvrdio je to i ministar Radovan Fuchs. Iz Agencije su se zaigrali i na taj način pokušali izbjeći precizan odgovor.
>Iako protuzakonito, savjetnica AZOO-a Miletić recenzirala povučeni udžbenik?
>AZOO kaže da Miletić nije bila recenzentica, a je li bila članica stručnog povjerenstva?
Trenutni zakon ne rješava problem kvalitete i zastarjelosti
Trenutno u zakonu nije definirano uz koje udžbenike smije biti odobrena radna bilježnica i to procjenjuje Agencija za odgoj i obrazovanje. Nije definirana cijena radnih bilježnica. A i zakon kaže kako nije dopuštena ni izmjena Kataloga odobrenih udžbenika najmanje četiri godine. To dovodi do situacije da djeca uče iz udžbenika koji sadrži zastarjele znanstvene i druge činjenice.
Po pitanju izbora udžbenika u školama, oni se u razrednoj nastavi biraju svake godine iznova, što je najveće opterećenje učiteljima.
Najavljivalo se i kako će se spriječiti eventualna objava neprimjerenih sadržaja u uporabi besplatnih drugih obrazovnih materijala, jer zakon to do sada nije regulirao. Trebao bi se urediti i dio oko nagrađivanja škola od strane nakladnika – na način da se definira davanje donacija školama te nadzor i prekršajne odredbe u slučaju nepridržavanja zakona.
> Hajdarović, Ristić i Torbica pisali Fuchsu: Povlačenje lošeg udžbenika nazvali ‘zabranom’, a ovako se pravdaju…
Od nekih najavljenih novosti trebalo bi se propisati elektronički dio udžbenika te jasno definirati nastavni predmeti u kojima se koriste i radne bilježnice. A tu je i financijski dio – zakonom će se propisati i mogućnost rušenja cijena udžbenika u slučaju nepovoljnih gospodarskih prilika. Godinama su to osjećali uglavnom roditelji, a novim zakonom, kada država osigurava kompletne knjige za svu školsku djecu, osigurat će se da nepovoljni gospodarski uvjeti mogu utjecati na cijenu udžbenika.
Povučeni udžbenik povijesti
Podsjetimo, povučen je udžbenik “Zašto je povijest važna? 4” čiji su autori Miljenko Hajdarović, Vedran Ristić i Nikica Torbica .
Udžbenik je prepun netočnih povijesnih činjenica i faktografskih pogrešaka, posebno oko novije hrvatske povijesti. Vidljivo je i odstupanje od Kurikula na konceptualnoj i sadržajnoj razini, a problematičan su i odabir i obrada povijesnih izvora. Narod.hr oko povlačenja udžbenika i sudionika kad je u pitanju bilo njegovo odobravanje pitao je putem upita i zahtjeva za pristup informacijama Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agenciju za odgoj i obrazovanje ali do objave ovog članka odgovore nismo dobili. Također smo pisali i njemačkoj Kletti, čija je zagrebačka podružnica Profil Klett izdavač spornog udžbenika.
> Obratili smo se njemačkoj centrali izdavača Klett oko povučenog udžbenika: Evo što smo ih pitali
Što je najvažnije, razotkrili smo ideološko-interesnu mrežu autora, recenzenata i apologeta ovoga udžbenika, o čemu možete čitati ovdje: