Dok su sindikati, koji su organizirali štrajk u obrazovanju, zadovoljni odazivom, resorni ministar Radovan Fuchs još jednom im je poručio da on nije opravdan.
Prema podacima sindikata, gotovo 80% škola u kojima djeluje sindikat Preporod sudjeluje u štrajku. U srednjim školama, prema podacima Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, štrajk je podržalo više od 90% nastavnika.
– To je otprilike oko 10.000 naših kolegica i kolega. I to je fantastično. A govorimo samo o jednom od ova tri sindikata, rekao je čelni čovjek Školskog sindikata Preporod Željko Stipić na konferenciji za medije u OŠ Kustošija. U toj je školi 90 posto učitelja u štrajku. Zbog toga nije bilo moguće održati redovnu nastavu, ali ni provedbu nacionalnih ispita iz stranog jezika.
Stipić: ‘Nije mi ovo prvi štrajk’
Stipić je dodao kako je Vladina najava da se štrajk neće platiti radnicima u školama zapravo “last minute zastrašivanje” gdje se htjelo one neodlučne odgovoriti od sudjelovanja u štrajku. Ustvrdio je da će štrajk zapravo biti plaćen ako će biti nadoknade nastave – i to skuplje.
– Nije mi ovo prvi štrajk. Ali, ono po čemu je ovaj štrajk specifičan jest da je ovaj štrajk prvi po tome što se nikada dosad nije dogodilo da ga nezakonitim proglašava drugi sindikat, a Vlada šuti o zakonitosti. To se nikad dogodilo nije, istaknuo je Stipić.
Dodao je kako se tu zamjenjuju uloge jer je uvijek Vlada ta koja prijeti, dok bi se sindikati trebali solidarizirati čak i kad nisu u štrajku, ocijenivši kako bi oni sindikati koji nisu u štrajku trebali “barem odšutjeti, a ne prijetiti svojim kolegama”.
Fuchs: ‘Štrajk nije opravdan’
Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs izjavio je u srijedu da još nema cjelovite podatke o broju članova sindikata koji su se u školama odazvali pozivu na štrajk. Ponovio je da štrajk nije opravdan i da vrijeme u štrajku neće biti plaćeno iz proračuna.
– Neću iznositi (nepotpune) podatke o štrajku zato što ne kanim manipulirati s brojkama, kao što to rade sindikati. Za nas su ljudi u štrajku samo oni koje smo identificirali kroz centralni obračun plaća. Ne možemo zbrajati kruške i jabuke da netko kaže ‘Ja sam u štrajku’, kazao je Fuchs.
Odbacio je prijedlog uvođenja nekog novog dodatka koji nema osnove ni u jednom zakonu, javlja HRT.
– Članak zakona na koji se sindikati referiraju, predviđa dodatak u izvanrednim okolnostima, a to su izvanredne okolnosti kad trebate izaći na teren, kazao je. Dodao je da trenutno na snazi nisu izvanredne okolnosti.
Kroflin: ‘Kao da ne doprinosimo društvu’
Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin izjavio je u da se današnjem jednodnevnom štrajku, prema prvim podacima, odazvalo 30 posto znanstvenih institucija.
Dodao je da se čekaju podaci s nekoliko ključnih institucija. To su, među ostalim, Filozofski fakultet u Zagrebu, Sveučilište u Rijeci i Institut Ruđer Bošković.
– Štrajkamo jer nas se ocjenjuje na potpuno neprimjeren način, kao da ne doprinosimo društvu. Ministarstvo nije poduzelo potrebne korake za uređenje i sistematizaciju na visokoškolskim ustanovama, što je izazvalo dodatne napetosti i nezadovoljstvo među zaposlenicima, kazao je.
Naglasio je solidarnost s kolegama iz srednjih škola, koji se bore za reformu strukovnog obrazovanja. Odluku da dan proveden u štrajku neće biti plaćen Kroflin je ocijenio kao pokušaj zastrašivanja sindikata i zaposlenika. Sindikati su, kazao je, dobro pripremljeni za daljnje korake ako vlada ne pokaže spremnost za rješavanje postojećih problema.
– Puna su im usta toga da su djeca i studenti na prvom mjestu, ali mi smo godinu dana pokušavali riješiti probleme bez štrajka i sada je štrajk jedina opcija, rekao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.