Obratili smo se njemačkoj centrali izdavača Klett oko povučenog udžbenika: Evo što smo ih pitali

klett
Foto: Ernst Klett AG/Wikimedia Commons
Profil Klett, tvrtka u njemačkom vlasništvu, u Hrvatskoj se bavi isključivo izdavanjem udžbenika i materijala za nastavu. Zapošljavaju 10 djelatnika kojima je prosječna plaća u 2022. bila 1.182 eura. Prihodovali su 13,25 milijuna eura u 2022. godini. Inače, Ernst Klett Verlag jedan je od najvećih njemačkih izdavača udžbenika i nastavnih materijala. Profil Klett, kako je poznato čitateljima Narod.hr-a, izdavač je povučenog udžbenika “Zašto je povijest važna?”.  Narod.hr je stoga poslao upit centrali Kletti, preveden na njemački jezik.

> U izdanju Profila Klett: Tko su, uz Hajdarovića, autori i recenzenti ostalih udžbenika povijesti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otvorili važne teme prema izdavaču Klett

Portal Narod.hr Klett je pitao:

1. Primijećeno je odstupanje povučenog udžbenika od Kurikula na konceptualnoj i sadržajnoj razini (udžbenik ne obuhvaća sve sadržaje predviđene Kurikulom povijesti za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda, pa tako ni neke teme iz nacionalne povijesti nisu dovoljno prikazane ili nisu uopće prikazane), a iz perspektive metodike nastave povijesti posebno problematični su odabir i obrada povijesnih izvora. Tu su i grube činjenične pogreške u dijelu koji se bavi nastankom moderne hrvatske države.

Činjenice pokazuju kako je očito upitna kvaliteta ovog udžbenika kao Vašeg proizvoda. Odabir autora udžbenika je na Vama kao izdavaču, kao i odabir recenzenata, koji očigledno nisu imali potrebne kompetencije.

Jedan od autora, Nikica Torbica, aktivističkim ideološkim pamfletima, priručnicima, izložbama i radionicama  o „ratovima devedesetih“ gotovo su jedina referenca temeljem koje se Torbica može smatrati „kompetentnim“ za razdoblje i teme o kojima je pisao udžbenik (https://narod.hr/hrvatska/dossier-ideolosko-interesna-mreza-oko-povucenog-udzbenika-inicijativa-mladih-i-nekompetentni-torbica).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na koji način birate autore udžbenika? Kako se biraju recenzenti u Profil Kletti? Kako je moguće da se dogodila tolika neprofesionalnost Vašoj podružnici kao izdavaču – da ni odabrani autori, ni recenzenti nisu odradili svoj posao kako su trebali?

> Dossier(1/4): Razotkrivamo ideološko-interesnu mrežu oko povučenog udžbenika povijesti

2. Povlačenje udžbenika uzrokovalo je  gubitak poslovnog ugleda, ne samo zagrebačkog dijela Klett-a, nego i čitave njemačke grupe Klett. U hrvatskom obrazovnom ugled je izgubljen među nastavnicima, učenicima, povjesničarima, ustanovama, ministarstvu i drugim institucijama koje se bave obrazovanjem, ali i građanima, roditeljima te čitavoj hrvatskoj javnosti. Time ste izgubili i konkurentnost na hrvatskom tržištu udžbenika.

Koliko će ovakav niz događaja utjecati na Vaše poslovanje u Hrvatskoj? Koliki su Vaši financijski gubici zbog povlačenja udžbenika iz uporabe?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Zagrebačka podružnica, Profil Klett, u svojoj reakciji na povlačenje udžbenika nije na  poslovni i odgovorni način priznala pogrešku i vjerodostojno ustvrdila kako se takve stvari neće više događati. S obzirom na renome i ugled čitave kompanije time bi doprinijeli povratak poljuljanog povjerenja(https://www.srednja.hr/zbornica/profil-se-oglasio-oko-afere-u-ime-povijesti-kod-odobravanja-udzbenika-2021-nitko-nije-imao-zamjerke/).

Smatrate li da je reakcija Vaše podružnice Profila Klett bila primjerena? Kako planirate vratiti ugled i povjerenja u obrazovnom sustavu i hrvatskoj javnosti?

>Dossier (2/4): Kako je nekompetentni Torbica postao autor udžbenika o povijesti 20. stoljeća?

4. Evidentno je kako autori nisu dorasli zadatku izrade udžbenika. Pokazali su temeljno nepoznavanje didaktičko-metodičkih kriterija u radu s povijesnim izvorima, u prvom redu nepridržavanje profesionalnog i etičkog načela evaluacije u odabiru izvora, a koja je nužna da bi se mogli zadovoljiti i ostvariti odgojno- obrazovni ciljevi i ishodi učenja koji su propisani kurikulom nastavnog predmeta Povijest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema priručniku Roberta Stradlinga “Teaching 20th-century European history”, stranica 233., potreban je kritički pristup u odabiru povijesnih izvora, a to su autori povučenog udžbenika potpuno zanemarili.  Kritički pristup vidljiv je kroz pitanja: tko je napisao izvor i zašto; koliko je autor pouzdan izvor; može li biti pristran i postoje li jasni dokazi pristranosti i iskrivljavanja; za koga je dokument napisan i zašto; odakle su došle informacije i kako su dobivene; slaže li se s drugim dokumentima o istoj temi…

Autori povučenog udžbenika, između ostaloga, kao izvor koriste priručnik jednog od autora Miljenka Hajdarovića, zatim podatke Documente – centra za suočavanje s prošlošću koji nisu prihvaćeni kao točni na Haškom sudu, te se stoga ne nalaze ni u konačnim presudama (primjerice da su pripadnici hrvatskih snaga ubili „najmanje 410 civila tijekom i nakon Oluje“ te „zapalili više od 22.000 kuća“), udžbenik Snježane Koren (koja je među prvima reagirala na povlačenje udžbenika, a s autorima je povezana preko Hrvatske udruge nastavnika povijesti i radu na kurikulu povijesti 2017. godine).

Kako je Profilu Klett promakao ovakav neprofesionalan pristup autora kod izbora izvora za udžbenik?

> Dossier (3/4): Kako je Hrvatska udruga nastavnika povijesti povezana s manipulacijama u povučenom udžbeniku?

5. Udžbenički standard, (NN 116/2018.), kojeg su se autori i uredništvo udžbenika također morali pridržavati, navodi da “udžbenici moraju biti primjereni dobi i razvojnim mogućnostima učenika te koncipirani tako da pridonose boljem razumijevanju sadržaja te funkcionalni i točni“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim zakonske regulative i znanstvena literatura svaki udžbenik definira kao knjigu u “kojoj se znanstveni i stručni sadržaji prerađuju na poseban način, prema određenim pedagoškim, psihološkim i didaktičko-metodičkim načelima” (Malić, 1986: 7).

Prema tome, kako je udžbenik koji ne ispunjava ove kriterije uopće prijavljen za Katalog udžbenika?

> Dossier (4/4): Hajdarovićeva samoviktimizacija i neodgovorena pitanja

6. Povučeni udžbenik  je napisan suprotno Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu, donesenog 2018. godine u Hrvatskom saboru. Naime taj Zakon tvrdi da hrvatski udžbenici trebaju štititi temeljne vrijednosti i baštinu Republike Hrvatske, kao i promicati nacionalni identitet, što u povučenom udžbeniku nije vidljivo.

Kako je moguće da je u izdanju vaše podružnice u Hrvatskoj izašao udžbenik koji krši hrvatski zakon? Je li Vam se takvo što dogodilo ikad u Njemačkoj ili bilo kojoj drugoj zemlji u kojoj se bavite izdavanjem?

Važna društvena uloga Kletti

Zanimljivo je primijetiti i kako neki veći nakladnici, poput međunarodno prisutnog Ernst Klett Verlag i sami uzimaju u vlasništvo privatne odgojno obrazovne institucije.

Primjerice, hrvatska podružnica njemačke tvrtke, Profil Klett u veljači 2023., kako prenosi Poslovni.hr, preuzela je privatni privatni dječji vrtić Čigra. On posluje na tri lokacije u Zagrebu. Tom je prilikom direktor Profila Klett-a Dalibor Greganić istakao:

”Godinama smo tražili najbolju priliku i napokon je pronašli u Dječjem vrtiću Čigra i njegovom timu. Pri tome kvalitetni edukativni sadržaji i institucije daju najbolji sinergijski učinak. U Hrvatskoj su građani sve svjesniji vrijednosti kvalitetnog obrazovanja, a budući da obrazovanje počinje već u vrtiću, s te smo razine krenuli u gradnju naše mreže obrazovnih institucija u Hrvatskoj”.

Na taj način nakladnik preuzima stanovitu društvenu ulogu, odnosno počinje aktivno oblikovati odgojno-obrazovni proces, o kojem je ovisna i njegova primarna djelatnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.