Srijeda, 22 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

AZOO tvrdi da savjetnici ‘ne trebaju, niti su tražili’ suglasnost za recenziranje udžbenika

Podijeli

Agencija za odgoj i obrazovanje (AZOO) tvrdi kako savjetnici koji kod njih rade ne trebaju niti su tražili dopuštenje za sudjelovanje u radu stručnih povjerenstava. Riječ je o stručnim povjerenstvima koja imenuje ministar znanosti i obrazovanja za recenziranje udžbenika prije nego uđu u Katalog. No, Zakon kaže kako osobe zaposlene u AZOO ne bi smjele recenzirati udžbenike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Narod.hr je doznao da je Loranda Miletić, inače viša savjetnica za povijest u AZOO u ispostavi Zadar, 2021. sudjelovala u odobravanju udžbenika povijesti kao recenzentica Ministarstva znanosti i obrazovanja. No, to nije smjela biti. Naime, to je protivno Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Iako protuzakonito, savjetnica AZOO-a Miletić recenzirala povučeni udžbenik?
>AZOO kaže da Miletić nije bila recenzentica, a je li bila članica stručnog povjerenstva?

Pitali smo Agenciju za odgoj i obrazovanje (AZOO)  je li Dubravka Brezak Stamać, bivša ravnateljica AZOO-a(u vrijeme kad je Miletić bila recenzent), izdala dopuštenje da bilo koji viši savjetnik Agencije može biti član stručnog povjerenstva MZO-a kod odobravanja udžbenika? Ako jest, kome je i kada dopuštenje izdano te prema kojem pravilniku/Zakonu?

Viši savjetnici Agencije za odgoj i obrazovanje koji su se javili na javni poziv Ministarstva znanosti i obrazovanja za članove stručnih povjerenstava za prosudbu udžbenika nisu trebali, niti su tražili, suglasnost ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje za sudjelovanje u radu stručnoga povjerenstva Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popis članova stručnih povjerenstava za prosudbu udžbenika Ministarstva znanosti i obrazovanja javno je dostupan na poveznici: https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/odgoj-i- obrazovanje/udzbenici-za-osnovnu-i-srednju-skolu/584″.

Što se tiče popisa recenzenata riječ je o popisu o kojem je Narod.hr već pisao:

> Na popisu recenzenata udžbenika, iako protuzakonito, i Loranda Miletić iz AZOO

Slovo zakona kaže drugačije za službenike AZOO

Iako iz AZOO tvrde kako savjetnici nisu trebali, niti su tražili, suglasnost ravnateljice, jasno je da je njihovo sudjelovanje u stručnom povjerenstvu protozakonito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu navodi:

Članak 5.

(1) Dužnosnici i službenici ministarstva nadležnog za obrazovanje te službenici ustanove za vanjsko vrednovanje obrazovanja i ustanova nadležnih za sustav odgoja i obrazovanja ne mogu biti autori, urednici niti recenzenti udžbenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članak 8.

(1) Stručno povjerenstvo nakon zaprimanja prijave iz članka 6. ovoga Zakona donosi stručno mišljenje o usklađenosti udžbenika s predmetnim kurikulumom i pravilnikom iz članka 3. stavka 6. ovoga Zakona, najkasnije 90 dana od dana zaprimanja prijave.

(2) Ako udžbenik nije usklađen s predmetnim kurikulumom i pravilnikom iz članka 3. stavka 6. ovoga Zakona, kao i u slučaju drugih nedostataka tehničke prirode, stručno povjerenstvo prije donošenja stručnog mišljenja vratit će udžbenik podnositelju jednom na doradu radi otklanjanja utvrđenih nedostataka.

Dakle, iz Zakona je jasno kako članovi stručnog povjerenstva izrađuju recenzije(pismeni kritički prikaz, ocjenu udžbenika). Da je riječ o recenziji potvrdio je i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs u svom istupu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedne recenzente angažiraju sami nakladnici, druge Ministarstvo, rekao je ministar i dodao kako recenzenti ni jedni ni drugi nisu napravili dobar posao.

> Oglasio se i Fuchs: Naši recenzenti sigurno više neće recenzirati ni jedan udžbenik

“Recenzenti Ministarstva sigurno više neće recenzirati ni jedan udžbenik”, poručio je ministar.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Zakona je jasno da viši savjetnik za bilo koji predmet, zaposlen u AZOO, ne može biti član stručnog povjerenstva(recenzent MZO-a).

Odgovornost recenzenata

U prosincu je povučen udžbenik povijesti za učenike 4. razreda gimnazije pod nazivom „Zašto je povijest važna? 4“, autora Miljenka Hajdarovića, Vedrana Ristića i Nikice Torbice, izdavača Profil Klett d.o.o.

Greške u udžbenicima nisu samo odgovornost autora nego i recenzenata. Oni su dužni pročistiti tekst od činjeničnih pogrešaka, kao i prilagoditi njegov cjelokupni smisao zadanoj pedagoškoj funkciji udžbenika. U Hrvatskoj se proces recenzije odvija na dvije razine.
> Ministarstvo se konačno oglasilo o povučenom udžbeniku povijesti, o svojim recenzentima šuti

Prva je unutar same izdavačke kuće, gdje je izbor recenzenata stvar izdavača i urednika knjige.

Druga, važnija, procedura odvija se na razini MZO, gdje recenzente, odnosno stručna povjerenstva bira sam ministar i njihova imena nisu javna dok proces odobravanja ne završi.

Dokument je na stranicama MZO objavljen 8. siječnja, a obuhvaća članove stručnih povjerenstava koja odobravaju udžbenike od 2019. do 2023. godine. Na njemu je i Loranda Miletić, o kojoj je Narod.hr ranije pisao, no kako nije navedeno tko je što recenzirao nije jasno potvrđeno je li, kako smo doznali, doista recenzirala povučeni udžbenik povijesti.

Popis možete pogledati ovdje:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci