U izdanju Profila Klett: Tko su, uz Hajdarovića, autori i recenzenti ostalih udžbenika povijesti?

udžbenika
Foto: fah, snimka zaslona, Montaža: Narod.hr

Sporni udžbenik „Zašto je povijest važna? 4“ više i službeno nije na popisu Kataloga odobrenih udžbenika Ministarstva znanosti i obrazovanja. Uklonjen je nakon pisanja portala Narod.hr o nizu spornih činjenica koje se navode, kao i zbog mnogih žalbi. Autori udžbenika su Miljenko Hajdarović, Vedran Ristić i Nikica Torbica, a izdavač Profil Klett d.o.o. S obzirom na to da je odgovornost o onomu što piše u udžbeniku i na autorima, ali i na recenzentima provjerili smo tko su odgovorni za druge udžbenike povijesti izdavača Profil Klett koji se nalaze na listi na MZO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Tko je autor povučenog udžbenika povijesti - Miljenko Hajdarović?

Čini se kako pofesor povijesti i sociologije Miljenko Hajdarović spaja naizgled nespojiva intelektualna stajališta.

Profil Klett redovno na listi Kataloga odobrenih udžbenika ima svoje udžbenike. Najčešće su tu udžbenici na strane jezike, ali i hrvatski i matematiku. Izdali su i nekoliko udžbenika za povijest koji se koriste i u osnovnim i u srednjim školama. No, nakon što je u udžbeniku za četvrti razred gimnazije „Zašto je povijest važna?” otkriveno niz spornih stvari, ostaje pitanje koliko su relevantni i drugi udžbenici. Posebno je zanimljivo to što je jedan od autora spornog udžbenika, Miljenko Hajdarović, ujedno i glavni urednik za povijest kod izdavača Profil Klett.

No, „Zašto je povijest važna? 4“ nije jedini Klettov udžbenik za povijest. I za osnovne i srednje škole ima ih nekoliko, a svima je glavni urednik Miljenko Hajdarović.

U nastavku donosimo listu udžbenika povijesti kao i njihovih autora i recenzenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Povučeni udžbenik povijesti: Kakvu odgovornost snose recenzenti Profil Kletti i MZO-a?

Može li se u udžbenik povijesti upisivati činjenične pogreške? Ne, ako to recenzent može spriječiti. No što ako on to ne učini?

Tko su autori i recenzenti drugih Klettovih udžbenika povijesti?

U školskoj godini 2023./2024. Ministarstvo je u Katalog uvrstilo ukupno 155 udžbenika izdavača Profil Klett za osnovne škole. Od toga su četiri udžbenika iz povijesti. Za ovu školsku godinu Profilu Klett nije odobren nijedan udžbenik za srednje škole, no nije poznato jesu li se uopće prijavili.

Možda će vas zanimati

Zašto MZO prihvaća pokušaj Hajdarovića i dr. u manipulaciji prikaza povijesnih događaja?

Miljenko Hajdarović proziva Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) da je „popušilo priču indijskim nagradama učiteljima“.

VREMEPLOV 5 : udžbenik povijesti za peti razred osnovne škole” jedan je od udžbenika čiji su autori Neven Budak, Miljenko Hajdarović, Manuela Kujundžić, Šime Labor. Recenzenti udžbenika su Tatjana Bednjanec, prof.; dr. sc. Tomislav Bogdanović; Višnja Matotek, prof.

>Tko je Neven Budak, protivnik vjeronauka u školama?

Dakle, osim Hajdarovića o kojemu je Narod.hr ovih dana detaljno pisao, valja podsjetiti i na to tko je Neven Budak, o kojemu smo ranije također pisali. Neven Budak redoviti je profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta. Bio je posljednji sekretar komunističke partije na istom fakultetu. Zoran Milanović imenovao ga je 16. siječnja 2012. posebnim savjetnikom predsjednika Vlade za znanost u Uredu predsjednika Vlade Republike Hrvatske. Na toj je poziciji bio zadužen za izradu i provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije. Jedan je od protivnika vjeronauka u školama. Tijekom 2016. izjavio je kako vjeronauku ne bi trebalo biti mjesto u javnim školama, već u župama. Budak se spominjao i kao član masonske Velike lože Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Evo što je nam je Budak odgovorio na pitanje o članstvu u masonskoj loži

Posljednjih dana kao član Velike lože Hrvatske

Jedan od autora optuživao za stereotipe prema Srbima

“VREMEPLOV 6 : udžbenik povijesti za šesti razred osnovne škole” udžbenik je autora Anite Gambiraža Knez, Miljenka Hajdarovića, Manuele Kujundžić, Šime Labora. Recenzenti su dr. sc. Tomislav Bogdanović i prof. Marijana Matijević Pejić. Karte za ova udžbenik izradio je Hajdarović.

Nadalje recenzenti udžbenika “VREMEPLOV 7 : udžbenik povijesti za sedmi razred” su dr. sc. Maja Gorup Ćutić i Manuela Kujundžić, prof. Autori su Igor Despot, Miljenko Hajdarović i Gordana Frol, jedna od autorica priručnika “Učenik građanin” za građanski odgoj i obrazovanje u osnovnim školama po programu koji je pokrenuo Grad Rijeka.

>SDP-ov Obersnel o građanskom odgoju u riječkim školama:

Možda će vas zanimati

Željka Markić: Obvezan građanski odgoj - kao povratak u lijevi totalitarizam

Izlaznost na lokalne izbore u Rijeci je nakon 70 godina komunista i SDP-a najniža u Hrvatskoj – oko 25 %.

“4. VREMEPLOV 8 : udžbenik povijesti za osmi razred osnovne škole” također je uvršten u Katalog za ovu akademsku godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovi autori su Tomislav Bogdanović, Miljenko Hajdarović i Domagoj Švigir koji je tvrdio kako hrvatski udžbenici povijesti za osnovnu školu većinom i dalje prikazuju Srbe kroz negativne stereotipe stvorene 1992.

“Prva skupina udžbenika o Srbima stvara izrazito negativne stereotipe s pomoću generalizacije, diskriminacije i sukobljavanja ‘nas” i ‘njih’. ‘Velikosrpska hegemonija’ postaje ključan sintetski pojam u oblikovanju slike o Srbima. Čak i kad se govori o žrtvama Srbima, kaže se da su ‘sami za to krivi'”, naveo je Švigir u svojoj analizi 2019.

>Domagoj Švigir o udžbenicima povijesti za osnovnu školu tvrdi: ‘Srbe se prikazuje kroz negativne stereotipe stvorene 1992.’

U toj analizi naveo je i još jednu skupinu udžbenika koji Srbe pokušavaju prikazati uravnoteženije, odmjerenije, s više uvažavanja. Napisao je kako ti udžbenici nastoje pratiti europske dosege u kriterijima za odabir udžbeničkog sadržaja, kao i u metodici povijesti, pristupajući sadržajima kritički, a nastojalo se uvesti multiperspektivnost pri opisu sukoba i drugih tema. Ali, naveo je, da je problem tih udžbenika, opet nametnut od države, “nastavni plan i program koji strogo propisuje sadržaj koji udžbenik mora pokriti, tako da ostavlja malo mogućnosti za inovaciju”.

Recenzent koji ustaše optužuje za Bleiburg

Recenzenti ovog udžbenika su dr. sc. Branimir Janković; Manuela Kujundžić, prof.; Vinko Tadić, prof.; Martina Glučina, prof. Zanimljivo je pogledati stajališta koja zastupa Janković, koji se rado pojavljuje u srpskim Novostima. Tamo je, naime, 2019. izjavio da su ustaše same krive za Bleiburg. U pitanje dovodi i proslavu Oluje, ističući “popratne zločine” koje su počinili hrvatski vojnici kao i to da je u “hrvatskim udžbenicima povijesti većinom zastupljena uljepšana slika Oluje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U školskoj godini 2020./2021. Klettu su odobreni udžbenici za prvi i drugi razred gimnazije. Autori udžbenika “ZAŠTO JE POVIJEST VAŽNA? 2” su Martina Glučina, Vedran Ristić i Valerija Turk Presečki, koja je bila i članica stručne skupine u izradi kurikuluma povijesti. Od 2018 – 2020. bila je mentor učiteljima povijesti u provedbi (neuspjele) obrazovne reforme u Hrvatskoj. Recenzenti udžbenika su dr. sc. Željko Miletić, Danijela Kegalj, prof.; dr. sc. Damir Karbić.

>Nazor: Bio sam predložen za mentora pa sam odbijen uz obrazloženje da sam uskogrudan

Posljednji, ako ne računamo uklonjeni udžbenik, je “ZAŠTO JE POVIJEST VAŽNA? 3” autora Anite Budor Despot Igora Despota. Recenzenti su dr. sc. Maja Gorup Ćutić, Matija Lucić,prof. i Helena Strugar, prof.

Niz spornih stvari i uklanjanje iz Kataloga

Podsjetimo, kako je Narod.hr doznao, više je onih koji su se žalili na udžbenik. Posebno je problematičan dio u kojem se prikazuje razdoblje stvaranja Republike Hrvatske, prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana, Domovinski rat… Zastupnica Marijana Petir žalila se kako se u udžbeniku djecu pogrešno uči da bl. Alojzije Stepinac nije rehabilitiran. Osim navedenih, bilo je i drugih pogrešaka, a zanimljivo je i kako je kao jedan od izvora za udžbenik korišten priručnik koji je napisao koautor udžbenika Hajdarović. Osim toga, doima se kako autori nastanak hrvatske države uzročno vežu za odluke političkih aktera iz zadnjeg desetljeća postojanja Jugoslavije, konkretno predsjednika Saveznog izvršnog vijeća SFRJ, Milke Planinc i Ante Markovića.

>Dr. sc. Janja Sekula o faktografskoj pogrešci o Domovinskom ratu u udžbeniku povijesti

Možda će vas zanimati

Prof. Nazor u velikoj analizi za Narod.hr: Pogledajte što gimnazijalci uče o Stepincu, Milki Planinc, a tek o Domovinskom ratu

Prof. Nazor za portal Narod komentira situaciju s udžbenikom za 4. razred gimnazije „Zašto je povijest važna?“

Nakon objave na portalu Narod.hr, kao i žalbi koje su uputili Marijana Petir i mnogi povjesničari, a Agencija za odgoj i obrazovanje negativno ocijenila udžbenik, on je povučen s liste Ministarstva, a uklonjen je i s Klettove digitalne platforme IZZI.

Uputili smo neka pitanja i samom izdavaču, tvrtki Profil Klett, a vezano za recenzente i udžbenike autora/koautora Miljenka Hajdarovića. Odgovore ćemo objaviti ako ih dobijemo.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.