SDP-ov Obersnel o građanskom odgoju u riječkim školama: ‘Širi vidike i stvara slobodnomisleće građane’

Foto: fah

Uz prisustvo gradonačelnika Vojka Obersnela, u ponedjeljak je u riječkoj Gradskoj vijećnici predstavljen priručnik za građanski odgoj i obrazovanje za sedme i osme razrede osnovnih škola po programu koji je pokrenuo Grad Rijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Plenkovića i Berto Šalaj ‘protumačio’ propovijed kardinala Bozanića

Autorice priručnika su Tamara Fabac, Gordana Frol, Vesna Kovač i Orjana Marušić Štimac, dok je recenzent GONG-ov Berto Šalaj.

Recenzent Berto Šalaj: ‘Rijeka je važna jer se ovdje prvi put počeo provoditi taj program’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječka gradska uprava pokrenula je eksperimentalni program građanskog odgoja i obrazovanja školske godine 2016./2017. u petim razredima šest osnovnih škola kojima je osnivač. Za potrebe nastave izrađen je priručnik “Učenik građanin” za učenike petih i šestih razreda te popratni materijal za učitelje. Sad su u program na toj razini uključene 24 škole u Rijeci, a ove školske godine učenici tadašnjih petih razreda krenuli su u sedme pa je bilo nužno objaviti novi priručnik kako bi se održao kontinuitet nastave do kraja osnovnoškolske izobrazbe.

SDP-ova gradonačelnica Siska po uzoru na Rijeku uvodi građanski odgoj

Nastava građanskog odgoja i obrazovanja u sedmim i osmim razredima kreće ove školske godine eksperimentalno u pet riječkih škola, Novi priručnik “Učenici građani: informirani, aktivni i odgovorni” obrađuje 30 važnih tema, poput demokracije, civilnog društva, pluralizma, tolerancije, pravde, očuvanja okoliša, političkih stranaka, građanskog aktivizma ili društvenog poduzetništva, kroz svih šest dimenzija – političku, ljudsko-pravnu, društvenu, međukulturalnu, gospodarsku i ekološku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Rijeka uz podršku GOOD inicijative uvodi građanski odgoj: Tko stoji iza toga?

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel istaknuo je da je već 11 gradova i županija u Hrvatskoj iskazalo interes za riječki model građanskog odgoja i obrazovanja te ga počelo primjenjivati u svojoj sredini. “U relativno kratko vrijeme uspjeli smo ostvariti dobre rezultate putem nastave građanskog odgoja i obrazovanja jer provedeno istraživanje Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci pokazuje bitnu razliku u stavovima i promišljanju na teme s područja građanstva između učenika koji su pohađali nastavu i oni koji nisu”, rekao je. Dogovoreno je da se provede i mnogo složenija studija kako bi se dodatno vrednovao model građanskog odgoja i obrazovanja “u sklopu napora da postane sastavni dio obrazovnog sustava u cijeloj zemlji, ali i kao kvalitetan argument za one koji smatraju da se on ne treba uvoditi u škole”, rekao je Obersnel i dodao da građanski odgoj i obrazovanje “širi vidike i stvara slobodno misleće građane”, a to je cilj koji namjeravaju postići.

Novi list hvali SDP-ov model građanskog odgoja u Rijeci i Sisku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autorice priručnika Tamara Fabac i Gordana Frol rekle su da su nastojale dati presjek i prikaz života u demokraciji te potaknuti učenike na djelovanje, pojedinačno i u zajednici. Učenje građanskog odgoja i obrazovanja “predstavlja odmak od klasičnog pristupa nastavi te se nastoji da se odvija što više izvan škole i u zajednici”, rekle su. Uz njih, autorice su i Vesna Kovač i Orjana Marušić Štimac.

Željka Markić: Obvezan građanski odgoj – kao povratak u lijevi totalitarizam

Recenzent priručnika Berto Šalaj rekao je kako se godinama zauzimao za to da se u školski program uvede građanski odgoj, ali dosad nijedna vlada nije pokazala nikakav interes da uvidi koliko je to važno za društveni razvoj Hrvatske. Rijeka je važna jer se ovdje prvi put počeo provoditi taj program, istaknuo je te podupro provoditelje programa pozivajući ih da ustraju na tom području jer je građanski odgoj “previše važan da bi ga se prepustilo fakultativnim djelatnostima”.

U Rijeci odaziv 27,72 posto, najmanji od svih gradova u Hrvatskoj: U drugi krug po anketama idu Obersnel i Burić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razina građanske kulture u Rijeci: ekstremno niska izlaznost na izbore, zabrane referendumskog izjašnjavanja građana…

Podsjetimo, Grad Rijeka tijekom proteklog prikupljanja potpisa za referendum GI Narod odlučuje, pokušao je onemogućiti ustavno i demokratsko pravo građana da se izjasne o referendumu. Opstrukcije su provedene najprije na način da prvih nekoliko dana nije uopće dopušteno prikupljanje potpisa, a zatim dopuštanjem tek na ograničenom broju lokacija uz visoku naknadu građanskoj inicijativi.

Obersnel kao Tito: “Građani nemaju prava na referendumske inicijative u mom gradu”

Grad Rijeka jedan je od hrvatskih gradova s najmanjom izlaznošću na izbore. Tako je na posljednje izbore izašlo tek oko 12 posto birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.