Prvi objavljujemo: Ovo je dokument kojim je 2021. odobren sporni udžbenik povijesti

recenzija
Montaža: narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Recenzija nijednog udžbenika ne bi trebala biti tajna, pa tako ni onog povučenog. Unatoč tome, više od mjesec dana trebalo je Ministarstvu znanosti i obrazovanja (MZO) da nam je dostavi. Prvi je javno objavljujemo. Zanimljivo je kako recenziranje pri MZO doista nije odrađeno kako je bilo potrebno, što pokazuje i samo povlačenje udžbenika u prosincu 2023.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Udžbenik je usklađen sa svim propisanim standardima i zahtjevima”, navodi se u dokumentu koji je nastao u Splitu, 1. travnja 2021. godine. Dokument je mišljenje stručnog povjerenstva oko udžbenika povijesti za učenike 4. razreda gimnazije pod nazivom „Zašto je povijest važna? 4“. Autori su Miljenko Hajdarović, Vedran Ristić i Nikica Torbica, izdavač Profil Klett d.o.o.

> Izmjena Kataloga i postupka oko odobravanja udžbenika: Hoće li se u izbornoj 2024. donijeti novi Zakon?

Što piše u mišljenju recenziji za MZO?

Donosimo mišljenje stručnog povjerenstva, koje (ni)je svoj posao odradilo u mandatu HDZ-ovog ministra Radovana Fuchsa:

“Udžbenik je u potpunosti usklađen sa zahtjevima Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu (NN 116/2018.) i Kurikulumom za nastavni predmet Povijest za osnovne škole i gimnazije u RH (NN 27/2019.) te s Pravilnikom o udžbeničkom standardu za procjenu udžbenika i drugih obrazovnih materijala (NN 9/2019.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udžbenik je temeljen na povijesnim činjenicama i recentnim tumačenjima struke te na znanstvenim teorijama i spoznajama iz područja odgoja i obrazovanja, učenja i poučavanja. Usklađen je s ciljevima, načelima i odgojno-obrazovnim ishodima učenja predmetnoga kurikuluma i vezanim kurikulumskim dokumentima za poučavanje Povijesti i nedvojbeno pridonosi razvoju kompetencija i usvajanja ishoda koji su definirani svim relevantnim dokumentima za predmet Povijest.

>Dossier(1/4): Razotkrivamo ideološko-interesnu mrežu oko povučenog udžbenika povijesti
> Dossier (2/4): Kako je nekompetentni Torbica postao autor udžbenika o povijesti 20. stoljeća?
Dossier (3/4): Kako je Hrvatska udruga nastavnika povijesti povezana s manipulacijama u povučenom udžbeniku?
Dossier (4/4): Hajdarovićeva samoviktimizacija i neodgovorena pitanja

Također, udžbenik na inovativan i poticajan način omogućuje međupredmetnu povezanost, i obuhvaća sve odgojno-obrazovne ishode predmeta za 4. razred gimnazije. Usmjeren je na promicanje temeljnih vrijednosti koje proizlaze iz opredijeljenosti hrvatske obrazovne politike za cjeloviti osobni razvoj učenika, za dostojanstvo ljudske osobe, slobodu, emancipaciju, ravnopravnost, pravednost, čuvanje i razvijanje duhovne i materijalne te prirodne baštine Republike Hrvatske i za europski odnosno svjetski (globalni) suživot.

Sadržaj udžbenika prate slike, fotografije, karte, likovni, grafički i drugi prilozi koji pomažu u vizualizaciji sadržaja i primjereni su dobi učenika, funkcionalni su i točni. Zadovoljeni su i ostali likovno-grafički standardi i zahtjevi. U udžbeniku su označena mjesta kada se učenike upućuje na korištenje dodatnih digitalnih sadržaja, analizu povijesnih izvora i različite zadatke kao i novih pojmova. Veličina slikovnog materijala (ilustracija, shema, fotografija, karata) je odgovarajuća što olakšava analizu i usporedbu istih. Stranice udžbenika su pregledne, dobro raspoređenog teksta i popratnog materijala, vizualno privlačne”, navodi se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Kako se kršio Zakon o udžbenicima u povučenom udžbeniku povijesti?

U povučenom udžbeniku povijesti su navedene brojne faktografske pogreške vezane za razdoblje prije Drugog svjetskog rata, nakon njega pa sve do i nakon Domovinskog rata. Povjesničar Ante Nazor za Narod.hr je analizirao pojedina poglavlja u udžbeniku.

> Prof. Nazor u velikoj analizi za Narod.hr: Pogledajte što gimnazijalci uče o Stepincu, Milki Planinc, a tek o Domovinskom ratu

Osim povijesnih pogrešaka vezanih za svjetsku povijest od posebnog značaja su ona koja se tiču hrvatske povijesti. Te povijesne neistine i pogreške koje su recenzenti udžbenika dopustili, ulaze u izravno kršenje samog Zakona o udžbenicima iz 2018. godine.

Također, primijećeno je odstupanje od Kurikula na konceptualnoj i sadržajnoj razini. Tako udžbenik ne obuhvaća sve sadržaje predviđene Kurikulom povijesti za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda. Čak ni neke teme iz nacionalne povijesti nisu dovoljno prikazane ili nisu uopće prikazane. Iz perspektive metodike nastave povijesti posebno problematični su odabir i obrada povijesnih izvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Recenzije na dvije razine

Podsjetimo, greške u udžbenicima nisu samo odgovornost autora nego i recenzenata. Oni su dužni pročistiti tekst od činjeničnih pogrešaka, kao i prilagoditi njegov cjelokupni smisao zadanoj pedagoškoj funkciji udžbenika. U Hrvatskoj se proces recenzije odvija na dvije razine.

> Ministarstvo se konačno oglasilo o povučenom udžbeniku povijesti, o svojim recenzentima šuti

Prva je unutar same izdavačke kuće, gdje je izbor recenzenata stvar izdavača i urednika knjige.

Druga, važnija, procedura odvija se na razini MZO, gdje recenzente, odnosno stručna povjerenstva bira sam ministar i njihova imena nisu javna dok proces odobravanja ne završi.

Podsjetimo, Narod.hr je doznao da je Loranda Miletić, inače viša savjetnica za povijest u AZOO u ispostavi Zadar, 2021. sudjelovala u odobravanju udžbenika povijesti kao recenzentica Ministarstva znanosti i obrazovanja. No, to nije smjela biti. Naime, to je protivno Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 AZZO je odgovorila Narodu.hr da Miletić nije bila recenzentica, no ipak bila je članica stručnog povjerenstva Ministarstva znanosti i obrazovanja koje odobrava udžbenike, a to je ustvari jedno te isto, iako se koriste različiti izrazi. Potvrdio je to i ministar Radovan Fuchs. Iz Agencije su se zaigrali i na taj način pokušali izbjeći precizan odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.