Plenković ‘ne vidi veliku dramu’ oko graničnog pitanja sa Slovenijom, Cerar poručio: ‘Nećemo popustiti’

Foto: Fah

Premijer Andrej Plenković sudjelovalo je u Brdu kod Kranja na sastanku na vrhu Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP). Razgovarali su o proširenju Europske unije, sigurnosti, perspektivi za mlade i digitalnoj preobrazbi društva, što su prioritetna područja slovenskoga predsjedanja SEECP-om, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andrej Plenković zahvalio je kolegi Miri Ceraru na izvrsno organiziranom summitu SEECP-a.

“Za Hrvatsku, Sloveniju, Grčku i Bugarsku ovo je prigoda da damo još jednom potporu svim državama JI Europe u njihovim reformskim naporima u procesu približavanja EU-u. Očekujemo da svaka od šest susjednih zemalja u sljedećih 6 mjeseci još više ubrza proces približavanja EU-u”, poručio je. Izvijestio je i kako je pozvao kolegu Denisa Zvidića iz BiH da posjeti Zagreb u svibnju kako bi još jednom razmotrili odnose dviju zemalja uoči izbora u BiH. S predsjednikom Kosova, kazao je Plenković – razgovarao je o većem angažmanu hrvatskih kompanija te o hrvatskoj manjini na Kosovu.

Govoreći o odnosu sa Slovenijom, rekao je da je “jedino pravo otvoreno pitanje – pitanje granice” te izrazio žaljenje što nije postignut konsenzus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska je Sloveniji ponudila pravično i prihvatljivo rješenje. Sad ćemo pričekati da prođu izbori u Sloveniji i zatim nastaviti dijalog. Ne vidim tu neku veliku dramu. Samo mi je žao da se taj problem prelio na građane savudrijske vale, bilo slovenske ili hrvatske”, rekao je Andrej Plenković.

Sa slovenskim kolegom Mirom Cerarom razgovarao je neformalno.

“Smatramo da novi sudski postupak nije pravo rješenje za otvorena pitanja, a kad je riječ o presudi hrvatskih sudova u vezi s Ljubljanskom bankom, mislim da tu trebamo poštovati vladavinu prava. Hrvatski sudovi donose odluke neovisno o hrvatskoj Vladi i mi tu nemamo utjecaja“, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obraćajući se novinarima, slovenski premijer Miro Cerar rekao je da je susret bio uspješan. Govoreći o sadržaju današnje rasprave na summitu, Cerar je rekao da Slovenija podupire proces širenja EU-a na države zapadnog Balkana i pruža im pomoć u tom procesu, a zauzima se i za uključivanja država iz regije koje žele u NATO jer to shvaća kao proces osiguranja stabilnosti regije.

Odgovarajući na pitanja o odnosima s Hrvatskom, kazao je kako je s premijerom Andrejem Plenkovićem razmijenio nekoliko riječi te dodao kako su ‘i dalje u slijepoj ulici’.

“Slovenija je otvorena za dijalog kad on ima smisla”, kazao je. Izvijestio je da je Slovenija “bila primorana” Bruxellesu pisati vezano uz arbitražni sporazum i Ljubljansku banku. Nezadovoljni su presudama hrvatskih sudova, za koje je rekao da su protupravne i neprihvatljive. “Imamo dobrosusjedske odnose, ali nećemo popustiti kada se radi o našim interesima”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proces suradnje u jugoistočnoj Europi pokrenut je 1996. u Sofiji kako bi se ojačala regionalna suradnja, sigurnost i stabilnost, a sudionice su Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Bugarska, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Moldova, Rumunjska, Srbija, Turska, Slovenija te Kosovo.

Hrvatska je predsjedala SEECP-om dva puta, od 2006. do 2007. te od 2016. do 2017. Do sredine godine inicijativom predsjeda Slovenija, koja je i domaćin ovog summita. Na jučerašnjem uvodnom sastanku visokih predstavnika ministarstava vanjskih poslova zemalja sudionica dogovoreno je da će inicijativom nakon Slovenije jednu godinu predsjedati BiH, a onda će tu ulogu preuzeti Kosovo, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.