Četvrtak, 23 siječnja, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Plenković se pozvao na autoritet EPP-a i prešutio kako su članovi glasovali o IK u EP-u!

Podijeli

Prvi javni otpor spram ratifikacije Istanbulske konvencije u HDZ-u dogodio se na obljetnici te stranke u Velikoj Gorici gdje je jedan od osnivača Hrvatske demokratske zajednice Mirko Matić, poručio sa govornice predsjedniku stranke i premijeru Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću da Istanbulsku konvenciju ne treba ratificirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom opsežnijem odgovoru Matiću, Plenković se pozvao na autoritet Europske unije po pitanju Konvencije; točnije na autoritet demokršćanske grupacije Europske pučke stranke čiji je službeni stav bila podrška dokumentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica Murganić priznala da se Istanbulska ne može djelomično ratificirati

Zajedno u EU parlamentu, zajedno u Saboru RH

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, službeni stav i Europske pučke stranke kojoj pripada HDZ i Alijanse socijalista i demokrata kojoj pripada SDP i ALDE-a kojoj pripadaju HNS, Glas i Pametno bio je za Istanbulsku konvenciju.

To znači da se svaki zastupnik nabrojanih grupacija pobunio protiv službenog stava grupacije ukoliko je glasao protiv Istanbulske konvencije.

Plenković je u pravu kada kaže da je podrška Istanbulskoj konvenciji “eksplicitni stav Europske pučke stranke izražen jasno na političkoj skupštini u prosincu prošle godine.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema jedinstva u Europskoj pučkoj stranci

U slučaju izglasavanja same Istanbulske konvencije, statistika kaže slijedeće: Glasovalo je 672 zastupnika od čega je 489(73%) bilo za Istanbulsku konvenciju, a protiv samo 117(17%). Suzdržanih je bilo 69(10%). Očigledno je da je Europski parlament izglasao IK nadmoćnom većinom, a oko same Konvencije postojao je čak i konsenzus socijaldemokratske i demokršćanske grupacije.

Premijer Plenković ipak nije spomenuo da je skoro 40% zastupnika Europske pučke stranke glasalo u suprotnosti sa eksplicitnim stavom Europske pučke stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Europskoj pučkoj stranci HDZ-a, 134 zastupnika su bila za, 31 je bio protiv (Rebel), a 28 suzdržanih (Rebel), 9 ih nije bilo prisutno, a 12 nije glasovalo. Od 214 članova demokršćanske grupacije, tek 60% ih je bilo za Istanbulsku konvenciju.

Još je zanimljivije da su glasovanje o Istanbulskoj konvenciji izbjegli trenutni predsjednik Europske pučke stranke Manfred Weber i predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani također član EPP, a protiv je bila čelnica talijanske delegacije Elisabetta Gardini.

U ALDE-u HNS-a, GLAS-a i Pametno, 55 je bilo za (Loyal), a dvoje protiv (Rebel) IK.
U Alijansi socijalista i demokrata SDP-a, 175 zastupnika je bilo za , a našao se samo jedan pobunjenik.

Što predstavlja službeni stav Europske pučke stranke

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se govori o “službenom stavu” grupacija unutar Europskog parlamenta treba se znati da je to uobičajeni korak pred glasovanje o rezolucijama, konvencijama ili zakonima Europske unije. Naime, radi lakšeg i efikasnijeg rada i povezivanja u EU parlamentu, stranke svih zemalja članica Europske unije grupiraju se u sestrinske “nadstranke”. Tako se na primjer HDZ pridružio Europskoj pučkoj stranci koja predstavlja stranke desnog centra, a SDP se pridružio Alijansi socijalista i demokrata koja predstavlja stranke lijevog centra u EU.

Zato, da bi se lakše znao prevladavajući stav unutar svake od devet grupacija koje postoje u EU parlamentu, one izdaju službeni stav radi lakšeg “orijentiranja” članicama grupacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lojalisti i pobunjenici

Kada glasovanje o određenom zakonu završi, glasovi – osim što se broje, grupiraju se po raznim statistikama. Jedna od temeljnih statistika jest kako su pojedinačni zastupnici glasovali s obzirom na grupaciju kojoj pripadaju. Postoje dvije glavne oznake; “Loyal” i “Rebel” u kojoj prva predstavlja “lojalnost” službenom stavu grupacije, a druga “pobunu” protiv službenog stava grupacije.

Zlatko Hasanbegović: “Plenković u operaciji s Istanbulskom konvencijom ima tri cilja”

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci