Plenković se susreo s papom Franjom: Pročitajte o čemu su razgovarali

Foto: snimka zaslona

Hrvatski premijer Andrej Plenković danas se u svojstvu premijera zemlje koja predsjeda Europskom unijom sastao s papom Franjom te s vatikanskim državnim tajnikom, kardinalom Pietrom Parolinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer je nakon sastanka rekao kako je papu Franju izvijestio o hrvatskom predsjedanju Vijećem Europske unije, prioritetima i što se sve radi.

Naveo je kako su razmijenili stajališta i izvijestio ga je o nizu tema poput gospodarstva, infrastrukturnom povezivanju, pitanju sigurnosti, globalnom utjecaju, borbi protiv nejednakosti, suzbijanju siromaštva, klimatskim promjenama, pitanju društvene solidarnosti, piše N1.

Dotaknuli su se i odnosa Hrvatske i Svete Stolice za koje su zaključili da su dobri, kvalitetni i nema otvorenih pitanja, a premijer je ponovno uputio poziv Papi da dođe u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje što je papa Franjo odgovorio kaže kao on bira manje zemlje i one gdje katolici nisu većina, te da je svaka njegova posjeta precizno pripremljena i s točno određenim porukama. “Ja se nadam da će posjetiti Hrvatsku”, rekao je premijer.

Razgovarali i o kanonizaciji Alojzija Stepinca

Na pitanje o kanonizaciji kardinala Alojzija Stepinca kaže da je spomenuo temu, ponovio poziciju Vlade da su očekivanja i želje poznati i da očekuju da se procedura dovrši u okviru Katoličke crkve. “Poruka koju imamo je poruka strpljenja”, prenio je premijer Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li se razgovaralo o BiH i proširenju EU na zemlje jugoistočne Europe, kaže da su o svemu tome razgovarali i objasnio je Svetom Ocu namjere Hrvatske da održavanjem summita u Zagrebu u svibnju Hrvatska šalje snažnu poruku susjednim državama.

“Poruku Hrvatske kao zemlje koje je jedina iz kruga zemalja jugoistočne Europe prešla na drugu stranu stola, već sedam godina, izrazito važno postignuće Hrvatske, on je u sedmoj godini pontifikata, a mi u sedmoj godini članstva”, rekao je Plenković i naglasio kako želi da svibanjski summit bude temelj za dinamičnije odnose svih država jugoistoka Europe s Europskom unijom i to je naišlo na Papino odobravanje. Naišao je i na razumijevanje pape oko pozicjie Hrvatske prema BiH.

Na pitanje jesu li razgovarali o migracijama kaže da su razgovarali i o tom globalnom problemu, stavu EU, kako prevenirati nezakonite i kako urediti zakonite migracije. Premijer kaže kako je Papa svjestan tog problema i da moramo zajedno raditi na tom problemu.

Premijer je rekao da je Papi darovao raspelo Damira Mataušića i Beramski brevijar, drugi svezak, a od Pape je hrvatska delegacija dobila lijepu medalju s ključnim porukama solidarnosti i suradnje, nekoliko njegovih knjiga i tiskani primjerak dokumenta koji je prije godinu dana potpisao sa šeikom koji je bio u Zagrebu ovog tjedna, a što je dio međureligijskog dijaloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi Plenkovićev posjet Svetom Ocu

To je drugi Plenkovićev službeni posjet Svetoj Stolici. Prvi put to je bilo u listopadu 2017, kada je u posjet došao zajedno sa suprugom i djecom.

(FOTO) Plenković sa suprugom i djecom u audijenciji kod pape Franje

Govoreći o tom posjetu Vatikanu, premijer je rekao mu je čast da je doputovao u posjet Svetoj Stolici, a susret s papom Franjom ocijenio je “jednim od najreferentnijih trenutaka u poslu bilo kojeg predsjednika vlade u smislu međunarodnih aktivnosti”.

Tom je prilikom Plenković također pozvao papu Franju da posjeti Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.