Poljska od EU zbog ruske hibridne prijetnje traži suspenziju azila migrantima iz Bjelorusije

Poljska
Foto: fah

Poljska će privremeno zabraniti migrantima podnošenje zahtjeva za azil u zemlji nakon prelaska granice iz susjedne Bjelorusije. Ta je odluka donešena usred upozorenja da Rusija i njezini saveznici koriste migrante kako bi pokušali destabilizirati EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći u subotu na sastanku vladajuće stranke Građanska koalicija, poljski premijer Donald Tusk izjavio je da će nova strategija za migracije uključivati “privremenu teritorijalnu suspenziju prava na azil“.

> Poljski odvjetnik tvrdi: Tuskova lijeva vlada zatvara svoje protivnike, a svećenici nisu iznimka

Poljska ima zahtjevnu granicu s Bjelorusijom

“To ću zahtijevati,” inzistirao je Tusk, bivši predsjednik Europskog vijeća, anticipirajući izazove iz Bruxellesa o zakonitosti ove mjere. “Zahtijevat ću priznavanje ove odluke u Europi.”

Prema Tuskovim riječima, pravo na azil unutar bloka aktivno zloupotrebljavaju Bjelorusija i Rusija. “Ovo pravo na azil koristi se upravo protiv same suštine prava na azil,” rekao je Tusk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deseci tisuća potencijalnih migranata, mnogi iz Bliskog istoka i Afrike, pokušali su u posljednjih nekoliko godina prijeći granicu Poljske preko Bjelorusije. Prošlog mjeseca zabilježeno je oko 2 500 pokušaja, a više od 26 000 ih je zabilježeno do sada ove godine.

> EU poziva Tuska da legalizira pobačaj iako je to u Poljskoj protuustavno

Poljska je već započela ulaganja u jaču graničnu infrastrukturu

Bjeloruski graničari viđeni su kako aktivno pomažu tim skupinama u sklopu onoga što je Tusk prethodno nazvao taktikom “hibridnog rata”, osmišljenom da potakne anti-imigracijske osjećaje i iscrpi državne resurse. Poljska je već započela ulaganja u jaču graničnu infrastrukturu kako bi pokušala spriječiti neregularne prelaze. Uspostavljena je posebna granična zona kako bi se lokalnim vlastima dale strože ovlasti.

U rujnu je povjerenik Vijeća Europe za ljudska prava, Michael O’Flaherty, upozorio na “izazove koje predstavlja instrumentalizacija migracija i destabilizirajuće akcije bjeloruskih vlasti na poljsko-bjeloruskoj granici.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Poljska vojska može pucati na ilegalne migrante u samoobrani; što čeka Hrvatska?

Međutim, O’Flaherty je izjavio da poljska politika vraćanja migranata bez procjene njihovih potencijalnih zahtjeva “ne dopušta potpuno poštivanje međunarodnih standarda ljudskih prava” te “izlaže migrante riziku ozbiljnih kršenja prava zaštićenih Europskom konvencijom o ljudskim pravima.”

Europska komisija nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar koji je poslao Politico.

Lukašenko ilegalnim migrantima: ‘Na vama je, prođite, idite!’

Bjelorusija je optužena za izdavanje viza “očajnim ljudima” iz ratom pogođenih zemalja poput Sirije i poticanje njihovog dolaska u Bjelorusiju kao tranzitnu točku na putu prema EU. Autoritarni predsjednik zemlje, jedan od najbližih saveznika Moskve, izjavio je 2021. godine da je poticao migrante da pokušaju prijeći granicu. “Na vama je,” rekao je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko gomili ljudi koji su spavali na otvorenom na granici. “Prođite. Idite!”, poticao je Lukašenko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amnesty International upozorava da su tražitelji azila, “uključujući obitelji s djecom, često u potrebi za hitnom pomoći, bili premlaćivani palicama i kundacima pušaka te im je prijetilo osiguranje sa psima” od strane bjeloruskih snaga dok su pokušavali prijeći u sigurnost u Poljskoj.

> U Albaniji otvoreni talijanski detencijski centri za ilegalne migrante

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.