Nove uredbe u Poljskoj određuju kako smiju izgledati profili crkvenih osoba na društvenim mrežama. Bijeli ovratnik od sada je obvezan, a prijenos mise nakon završetka brisat će se s interneta.
Konferencija poljskih biskupa ustanovila je nove odredbe za medijsko pojavljivanje i upotrebu društvenih mreža svećenstva, redovništva i posvećenih laika. U četvrtak, 30.3.2023. biskupska konferencija u Varšavi izdala je „Generalni dekret o istupanju klerika, članova ustanova posvećenog života, družbi apostolskog života i određenih laika u medijima“, koja stupa na snagu 20. travnja. Odredbe se odnose na čitavu Katoličku Crkvu u Poljskoj. Cilj odredbi je da se „poruka evanđelja prenosi ispravno i plodonosno kroz sredstva društvene komunikacije“.
U dekretu kojim se uvode nova pravila stoji da su oni koji govore u ime Crkve dužni “vjerno prenositi katolički nauk” i “poštivati smjernice i odluke Poljske biskupske konferencije”. Govoreći u medijima, predstavnici Crkve trebaju imati na umu da su “pozvani naviještati Kristov nauk, a ne vlastita mišljenja i stavove, osobito one koji mogu izazvati pomutnju, skandal, unijeti podjele ili izazvati negativne emocije”.
Pooštreno poštivanje propisa o zaštiti maloljetnika, podataka i osobnih prava
Svećenici, redovnici, redovnice i laici u crkvenim uredima te predstavnici na vodećim položajima po novim odredbama su dužni djelovati razborito, odgovorno i bez polariziranja u masovnim i društvenim medijima, a u skladu s učenjima Crkve. Mogu govoriti u ime Crkve ili svoje pripadajuće institucije samo po nalogu svojih nadređenih.
Nadalje, donesena odredba pooštravat će poštivanje crkvenih i državnih propisa o zaštiti maloljetnika, autorskom pravu, zaštiti podataka i osobnih prava.
Povjerljivost mora biti zaštićena, osobito u internetskim pastoralnim raspravama, dok su medijski popraćene ispovijedi strogo zabranjene u skladu s univerzalnim crkvenim pravom.
>Poljski biskupi odlučni: Odbacujemo Sinodalni put njemačke Crkve
Konkretna pravila za profile na društvenim mrežama
Osobita pozornost pridaje se prisutnosti svećenika, redovnika i redovnica na društvenim mrežama. Odredba podrazumijeva da oni uvijek predstavljaju Crkvu, čak i s privatnim računima. Stoga se navedeni standardi moraju i tamo strogo poštivati.
Izričito je zabranjeno sudjelovanje u medijskim kampanjama i projektima koji su usmjereni protiv Katoličke vjere i morala ili krše ljudsko dostojanstvo. Svećenici, redovnici i redovnice moraju biti prepoznatljivi u svom crkvenom položaju, primjerice uključivanjem „službenih titula“ ili „duhovnih pozdrava“ u profil.
Na profilnim fotografijama moraju biti viđeni propisno odjeveni u crkvenu odoru.
Mise se smiju prenositi samo uživo
Kao dodatak pravilima ponašanja za pojedince, dekret donosi i opće odredbe. Mrežnim stranicama i profilima crkvenih institucija na društvenim mrežama smije upravljati samo odgovorni poglavar ili osoba koju on ovlasti. Mise se smiju prenositi samo uživo, a snimke bogoslužja nakon mise smiju biti objavljene samo u isječcima.
Cilj odredbe je osigurati kompetentnost medijskog obraćanja
Tijekom konferencije za novinare u četvrtak, na kojoj su predstavljena nova pravila, Rafał Kowalski, glasnogovornik Wrocławske nadbiskupije, objasnio je da je cilj odredbe osvijestiti klerike važnosti koju sa sobom nosi “odgovornost za riječ” i osigurati da oni koji se obraćaju medijima budu kompetentni za to.
“Ne smije se dogoditi da netko prisvoji pravo obraćanja u ime crkvene institucije, a da za to nema ovlasti”, rekao je Kowalski. “Nismo zabrinuti u tolikoj mjeri znanjem, koliko kompetencijom”, rekao je Kowalski. „Želimo da oni svećenici koji istupaju u medije i razgovaraju s novinarima budu pripremljeni ne samo činjenično, odnosno sadržajno nego i određenom medijskom kompetencijom kako bi mogli samouvjereno odgovarati na pitanja“, izjavio je.
Kowalski je također objasnio zahtjev za brisanje prijenosa mise uživo nakon završetka. “Smisao ovakvih prijenosa nije sudjelovanje u svetoj misi putem medija, jer je nemoguće sudjelovati u Euharistiji putem medija, nego povezati osobu koja trenutno ne može biti u crkvi sa zajednicom vjernika“, rekao je.
“Možete se povezati samo sa zajednicom koja stvarno postoji. Nakon Euharistije ta se zajednica razilazi, nema je više. Bilo je slučajeva da je sveta misa ostala na internetu, što je moglo izazvati zabunu“, objasnio je Gesiak. Dodao je da već postojeće snimke propovijedi mogu ostati na internetu.
Korištenje društvenih mreža još nije regulirano kanonskim pravom
Univerzalno kanonsko pravo pruža opsežne obveze za svećenike, redovnike i redovnice koji se pojavljuju u medijima. Ipak, u Zakoniku kanonskog prava koje je stupilo na snagu 1983. godine izričito se spominju samo tiskani mediji, radio i televizija.
U općenitom smislu, smjernice za korištenje društvenih mreža postavljane su koncilskim dekretom „Inter mirifica“ iz 1963. i pastoralnim naputkom „Communio et progressio“ iz 1971.
Novi dekret donijela je Poljska biskupska konferencija u listopadu. S obzirom da dio tema koje se tamo obrađuju ne pripadaju nadležnosti Biskupske konferencije, a dekret se odnosi i na redovničke redove, da bi stupio na snagu bio je potreban poseban mandat Svete Stolice.
Prema Biskupskoj konferenciji, Dikasterij za biskupe odobrio je dekret početkom ožujka ove godine. Nije naveden točan razlog donošenja novih odredbi, koje zamjenjuju prethodne iz 2004.
Određenim svećenicima izrečena zabrana pristupa društvenim mrežama
Dekret dolazi u kontekstu porasta vjerskog sadržaja na internetu nakon što je pandemija natjerala mnoge crkve da se okrenu tehnologiji kada je poljska vlada postavila ograničenja na broj vjernika koji može prisustvovati misi uživo.
Neki svećenici u Poljskoj čak su tijekom pandemije nudili ispovijed iz automobila, iako su vjerski službenici upozoravali vjernike da ispovijed putem interneta ili telefona nije važeća.
U međuvremenu, sve veći broj svećenika postao je aktivan na društvenim mrežama, uključujući jednog u gradu Rybniku koji je postao poznat po svojim plesovima i drugim nastupima sa učenicima vjeronauka na TikToku.
A priest has racked up millions of views on TikTok after posting videos dancing with his Catholic catechism students at a high school in Poland.
“I want to show that the church is not so rigid, that it radiates positive energy and is attractive” https://t.co/lM3MzmOiHZ
— Notes from Poland ?? (@notesfrompoland) December 13, 2022
Cijeli dekret dostupan je ovdje
>Američki biskupi zabranili tretmane za ‘promjenu spola’ katoličkim zdravstvenim ustanovama
Osim Poljske, slične odredbe donijela je i Biskupska konferencija SAD-a u lipnju 2014. te biskupija Sjeverne Karoline u SAD-u u srpnju 2020. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa