Poljski ministar pravosuđa: Ne priznajem i nikada neću priznati presudu Europskog suda pravde

Zbigniew Ziobro
Foto: Piotr Drabik / wikimedia commons

Poljski ustav nadilazi bilo koju presudu Europskog suda pravde (ECJ), kazao poljski ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro nakon najnovije presude Europskog suda pravde o poljskom pravosudnom sustavu. Poljski ministar pravosuđa oštro je kritizirao presudu Europskog suda pravde o postupku odabira sudaca Vrhovnog suda, naglasivši njenu nespojivost s poljskim ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poljski ustav pravni je akt najvišeg reda, a ne europski zakon, bez obzira na to što bi Europski sud pravde (ECJ) želio vjerovati”, komentirao je Ziobro, prenosi Rzeczpospolita.

Ministar pravosuđa je također naglasio da niti jedan poljski političar ne može prihvatiti presudu, jer bi time smatrali da Poljska prestaje biti suverena država. “Ne priznajem presudu Europskog suda i nikada neću priznati takvu presudu ni od jedne institucije ili tijela”, izjavio je Ziobro.

>Nastavak lustracije u pravosudnom sustavu Poljske: Uklonjeni portreti sudaca iz doba komunizma

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time se osvrnuo i na presudu njemačkog Ustavnog suda u Karlsruheu koji je proglasio da je njemački pravni poredak iznad europskog zakona.

EU se protivi poljskoj reformi pravosuđa od 2018.

Podsjetimo, Europska unija putem svojih sudova već godinama nastoji natjerati Poljsku da odustane od vlastite reforme pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, 2018. godine poljska vladajuća konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) preuzela je putem izmjena zakona i smjena dužnosnika de facto kontrolu nad pravosuđem, uključujući Ustavni sud i tužiteljstvo, koje je odgovaralo ministru pravosuđa, a sve kako bi lustrirali suce iz komunističkog sistema.

Za EU je tada najspornija mjera bila ona koja bi prisilila više od trećine sudaca Vrhovnog suda da odu u mirovinu osim ako im predsjednik Andrzej Duda ne odobri produljenje mandata.

U srpnju 2018. 22 suca Vrhovnog suda, skoro jedna trećina ukupnog sastava, bili su prisiljeni na ranije umirovljenje, no neki od njih to su odbili. U konačnici, Poljska je stopirala reformu pravosuđa no s njom je ponovno krenula nakon što je 2019. godine stranka Pravo i pravda trijumfirala na europarlamentarnim i parlamentarnim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.