Nastavak lustracije u pravosudnom sustavu Poljske: Uklonjeni portreti sudaca iz doba komunizma

Foto: snimka zaslona

Do velike promjene vlasti unutar poljskog Vrhovnog suda došlo je nakon završetka šestogodišnjeg mandata predsjednice Vrhovnog suda Malgorzate Gersdorf zaključenog prošlog četvrtka. Ona je inače bila poznata kao oštra kritičarka pravosudne reforme koju provodi trenutna konzervativna Vlada stranke Pravo i pravda (PiS).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U skladu sa zakonom, predsjednik Andrzej Duda dodijelio je Kamilu Zaradkiewiczu dužnost trenutnog predsjednika Vrhovnog suda do izbora novog. “Gersdorf je kao bivša čelnica Vrhovnog suda željela odabrati tko će je naslijediti. To je nezakonito “, kazao je poljski ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro, prenosi Dziennik.pl.

Ziobro je dodao da je Zaradkiewicz dokazao svoju hrabrost kao član Vrhovnog suda, rekavši: “To je čovjek koji dolazi iz drugačijeg političko-akademskog kruga od onih s kojima PiS obično surađuje. To daje dodatno priznanje predsjednikovoj odluci da mu povjeri ove odgovornosti.”

Kao svoj prvi potez, Zaradkiewicz je iz zgrade Vrhovnog suda uklonio portrete predsjednika Vrhovnog suda iz razdoblja komunizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je u priopćenju istaknuo da za vrijeme vladavine komunističke vlasti do 1990., neovisno poljsko pravosuđe slobodne poljske države nije funkcioniralo.

Prošle godine zatražen postupak protiv tužitelja iz doba komunizma

Podsjetimo, specijalni povijesni tužitelj Instituta nacionalnog sjećanja (IPN) prošle su godine zatražili pokretanje postupaka protiv sedam sudaca i tužitelja iz vremena komunizma, koji su zatvarali pro-demokratske borce tijekom osamdesetih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar pravosuđa tada je otkrio da se među njima nalaze i dvojica sudaca koji su donedavno bili aktivni u Vrhovnom sudu.

>Lustracija u Poljskoj se nastavlja: Ministar sigurnosti riješit će se tisuće djelatnika s komunističkom prošlošću

Inače, radi se o poljskoj državnoj ustanovi čija je uloga uglavnom arhiviranje i upravljanje dokumentima o zločinima, koji su počinjeni tijekom Drugog svjetskog rata u doba Njemačke i Sovjetske okupacije Poljske kao i u doba Narodne Republike Poljske od strane državnih ustanova protiv poljskih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Institut nacionalnog sjećanja (IPN) je osnovan 1998. godine, od kada intenzivno radi na lustraciji poljskog društva. Tijekom prvih petnaest godina od svog osnutka IPN je prikupio preko 90 kilometara arhivske građe, izdao 1.794 publikacije, organizirao 453 izložaba, održao 817 konferencija i pokrenuo 30 obrazovnih internetskih portala. U istom razdoblju istraživači Instituta održali su razgovore s više od 103.000 svjedoka i ispitali 508 osoba optuženih za kaznena djela, što je dovelo do 137 presuda od strane sudova.

IPN također daje mišljenje o nastavnim planovima i programima i udžbenicima iz povijesti koji se koriste u poljskim školama i koji su uključeni u aktivnosti obuke nastavnika, a ujedno suorganizira poslijediplomske studije povijesti na Sveučilištu Jagiellonian i Sveučilištu Maria Curie-Skłodowska.

Institut nacionalnog sjećanja u funkciji ima pet glavnih odjela, a to su: Glavna komisija za procesuiranje zločina protiv poljske nacije, Zavod za pružanje i arhiviranje dokumenata, Zavod za javno obrazovanje, Lustracijski zavod te lokalne podružnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.