Donji dom poljskog parlamenta usvojio je u četvrtak prijedlog zakona vladajuće konzervativne stranke Pravo i pravda (PiS). Taj zakon će pojačati kontrolu i utjecaj države nad onime što se događa školama, osobito od strane nevladinih udruga. Zakon je donesen od vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS), na čijem je čelu možda najvažniji poljski političar 20. stoljeća Jarosław Kaczyński.
Prijedlog zakona prošao je s 227 glasova za i 214 protiv, a sada će ići u gornji dom Senat. Ako ga Senat odbije, vraća se u donji dom gdje je već prošao, pa ide na odluku u ruke predsjedniku Dudi. Njegova su stajališta vrlo bliska vladajućem PiS-u, piše news.trust.org
Kritičari tvrde da bi to moglo ograničiti pristup učenju školske djece nekim pitanjima. Prvenstveno se radi o LGTB ideologiji, kao i tzv. reproduktivnim pravima žena, što uključuje i pobačaj nerođene djece.
PiS: Promjene štite djecu
PiS ističe da se promjenama štite djeca školske dobi. Protivnici tvrde da su one dio šireg nastojanja da se eliminiraju tzv. liberalne vrijednosti iz javnog života. Tvrde da bi zakon ograničio prava roditelja da odlučuju o obrazovanju svoje djece.
Prema tom zakonu, izvannastavne aktivnosti koje vode nevladine organizacije u školama morat će odobriti nadzorna osoba koju imenuje vlada. Zakon bi također olakšao proceduru otpuštanja ravnatelja škola.
Ministar obrazovanja Przemyslaw Czarnek rekao je da bi nadzornici trebali imati pravo blokirati svaki program koji bi bio “prijetnja moralu djece”. To se posebno odnosi na osjetljive stvari za djecu, kada je u pitanju seksualni odgoj.
Ljevica prosvjeduje
Agnieszka Dziemianowicz-Bak, ljevičarska zastupnica, napisala je na Twitteru da ministar Czarnek umjesto da se bavi depresijom ili ekstremnim siromaštvom među poljskom djecom radi “na politizaciji poljskih škola”.
Od dolaska na vlast 2015., konzervativna vlada PiS-a uvela je niz reformi obrazovanja.
Tvrdi da je potrebno braniti tradicionalne i kršćanske vrijednosti, te poučavati djecu da budu ponosna na poljsku povijest.
Prijedlog zakona suočen je s odbijanjem u Senatu kojim dominira oporba. U tom slučaju bi se vratio u donji dom parlamenta na još jedno glasovanje.
A ako bude odobren ponovno, ići će izravno u ruke predsjedniku Andrzeju Dudi, savezniku PiS-a. Dudin pomoćnik rekao je u četvrtak da će se predsjednik uskoro sastati s Czarnekom kako bi razgovarali o tom pitanju.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/news.trust.org