Poljski zastupnici u EU parlamentu: ‘Rusija je jasan neprijatelj, ali veća opasnost za Poljsku dolazi sa zapada’

Ryszard Legutko
Foto: European Parliament - https://www.flickr.com/photos/36612355@N08/51987066887/ - wikimedia commons

Rusija je jasan neprijatelj, ali veća prijetnja suverenitetu Poljske dolazi sa Zapada, upozoravaju poljski zastupnici u Europskom parlamentu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prof. Ryszard Legutko složio se s kolegom iz vladajuće stranke prof. Zdzisławom Krasnodębskim koji je rekao da EU trenutno predstavlja veću prijetnju suverenitetu Poljske od Rusije.

Dok se prijetnjama s Istoka može suprotstaviti vojskom, veća je prijetnja sa Zapada koji dijeli Poljsku i uništava njezin suverenitet, upozorio je Zdzisław Krasnodębski, poljski profesor i član Europskog parlamenta iz vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS), piše Remix.

Nagrizanje poljskog suvereniteta

U intervjuu ovog tjedna, prof. Zdzisław Krasnodębski rekao je da je prijetnju koja dolazi s istoka bilo lako definirati i suočiti se s vojnom silom, te da je poljski narod potpuno ujedinjen protiv nje. Zbog toga smatra da veća prijetnja suverenitetu Poljske dolazi sa Zapada jer oni neprimjetno dijele Poljake i krišom nagrizaju poljski suverenitet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Šef poljske središnje banke upozorava na njemačke planove pokoravanja prostora između Njemačke i Rusije

> Poljaci oštro protiv Ursule von der Leyen: ‘Okupit ćemo savez za njezinu smjenu’

Njegove primjedbe su izazvale buru od strane oporbenih stranaka, koje su optužile profesora da vidi Zapad kao neprijatelja, a čak su i neki političari vladajuće stranke izrazili suzdržanost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, prof. Ryszard Legutko nije imao takvih rezervi. U intervjuu za konzervativnu novinsku kuću wPolityce.pl, savjetovao je ljudima da slušaju prof. Krasnodębskog i rekao da se u potpunosti slaže s njim. To je zato što je među Poljacima postojala svijest o ruskoj prijetnji, dok takve svijesti nema u pogledu prijetnje poljskom suverenitetu sa Zapada.

EU-om dominira Njemačka

Ukazao je na to da EU postaje “oligarhijska struktura” kojom dominira Njemačka uvjerena da ima pravo voditi je. Imati blok u kojem jedna sila ima vodeću ulogu može se sviđati postkomunistima i ljevici koji su naredbe primali iz Moskve, ali ne i većini Poljaka, tvrdi on.

Osim njemačke dominacije, Legutko kao veliku prijetnju vidi sklonost europskih institucija da krše ovlasti koje su im dane ugovorima. Ako se načelo jednoglasnosti pojedinih odluka u EU-u ukine ili Bruxelles pronađe način da zaobiđe tu snažnu kontrolu vlasti, onda će manje države biti marginalizirane, pa čak i isključene, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Legutko optužuje političare iz liberalne oporbe da su sudionici u procesu gubitka suvereniteta Poljske. Upozorava da su se poljski oporbenjaci složili s Europskom komisijom kad je ona zaustavila dotok novca iz EU fondova u Poljsku iz svjetonazorskih razloga. Smatra demoralizirajućim i antidemokratskim da je EU vršila pritisak na Poljsku da promijeni svoju demokratski izabranu vladu.

Tusk dobio njemačku podršku

Na upit da prokomentira tvrdnju kolege Witolda Waszczykowskog da čelnici poljske lijeve oporbe Donald Tusk i Radosław Sikorski nisu posjetili Ukrajinu zbog mlakog stava Njemačke prema borbi Ukrajine protiv Rusije, Legutko je rekao da se liberalna oporba već godinama ugleda na svoje vanjsku politiku iz Njemačke i da je Tusk svoje imenovanje predsjednikom Europskog vijeća zahvalio njemačkoj podršci.

Vjerojatno je da će liberali, ako ponovno dođu na vlast, svoj vanjskopolitički stav prema Ukrajini čvršće vezati uz Njemačku i Francusku, zaključio je Legutko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.