Potres jačine 4,2 pogodio Sloveniju, seizmolog upozorava: ‘Pojačana seizmička aktivnost očekuje se još bar godinu dana’

foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

U petak oko 5 sati ujutro Sloveniju je pogodio potres magnitude 4,2 po Richteru, zabilježio je EMSC. Epicentar potresa zabilježen je dva kilometra jugozapadno od grada Bovca i 80 kilometara zapadno od Ljubljane

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potres je zabilježila i Slovenska agencija za zaštitu okoliša, prema čijim je mjerenjima potres bio jačine 3,8, a epicentar su zabilježili u blizini Kobarida. Podrhtavanje tla osjetili su stanovnici zapadne i središnje Slovenije.

‘Probudilo me snažno podrhtavanje, ormar je stvarao buku. Činilo se da jako drugo traje’, ‘Dobro se osjetilo, jako me uplašilo’, neki su od komentara Slovenaca.

Na stranici EMSC-a imaju dojave da se potres osjetio i u Italiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Krevet se pomaknuo prema zidu’, ‘Bilo je kratko, ali stravično’, napisali su poneki Talijani, prenosi Dnevnik.hr.

Svjedočanstva su ostavljena i iz Hrvatske.

‘Osjetilo se drmanje. Hrvatska zagorje’, ‘Osjetio sam to. Krevet se zatresao. Zabok, Hrvatska’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojačana seizmička aktivnost na zagrebačkom području sigurno će trajati još godinu dana, ali to ne znači da će građani osjetiti potrese, rekao je seizmolog Marijan Herak s Geofizičkog odsjeka PMF-a u Zagrebu za portal HRT-a.

Na pitanje je li ova seizmička serija završila odgovara kako to ovisi o definiciji, ali da sa seizmološkog stajališta još nije završila – potresna aktivnost je još uvijek veća od normalne.

Herak je rekao da se ne može predvidjeti hoće li i kada Zagreb pogoditi jači potres poput onog 22. ožujka. Seizmička aktivnost bit će još neko vrijeme jača nego što je normalno, ali ništa više od toga ne može se reći, naglašava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Može se pokušati procijeniti koliko će ta jača aktivnost trajati, vrlo vjerojatno će trajati još najmanje godinu dana, ali to ne znači da će potresa biti mnogo jer su potresi u Zagrebu tijekom ‘mirnog’ razdoblja vrlo rijetki – tada može proći godinu dana ili dvije da nitko ne osjeti potres, rekao je Herak.

Herak je naveo da su od 22. ožujka locirali više od 2000 potresa. Kaže kako se svaki dan dogodi barem jedan ili nekoliko potresa, no većinu ih ljudi ne osjete jer je riječ o slabim magnitudama koje se kreću od negativnih do otprilike 1- 1,5.

– Ovisi gdje je bio. Ako je bio ispod vaše kuće, vjerojatno ćete ga osjetiti iako je bio vrlo male magnitude, objašnjava.

Herak kaže i da je zagrebački potres 22. ožujka, čija je magnituda bila 5,4, zapravo umjeren, ali je razrušio dio grada jer nismo vodili brigu o našim zgradama. Dodaje kako će zgrade odoljeti potresima za koje su projektirane ako se pri gradnji poštuju protuseizmički propisi i ako se provode kontrole tijekom izgradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Problem su stare zgrade gdje je rijetko tko vlasnicima rekao da neće izdržati potres, ističe Herak, dodajući da bi bilo logično da neko državno tijelo inzistira na periodičnoj provjeri sigurnosti zgrada, kao što se svake godine automobil mora registrirati i provjeriti njegova tehnička ispravnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.