Predstojnik katedre za obiteljsko pravo o ‘Matićevom izvješću’: Pobačaj nije nečije pravo

nenad-hlaca-matic
Foto: Nenad Hlača, Fah; fotomontaža: Narod.hr

Jedan je predragi socijaldemokrat Fred podrijetlom iz Hrvatske uzburkao raspravu na način kako se to uobičajeno radi kod nas. Čini se da je Predrag Fred Matić (na nastavku PFM) želio oživjeti duh nesvrstane Jugoslavije koja je dala značajan doprinos populacijskoj politici UN promovirajući uzduž i poprijeko pravo čovjeka da slobodno odlučuje o rađanju djece. Jugoslavija je tada dala značajan doprinos u svjetskoj borbi protiv prevelikog broja gladnih usta, a drugarice iz Socijalističkog saveza radnog naroda stvarale su podlogu za republičke i pokrajinske zakone o pravu čovjeka da slobodno odlučuje o rađanju djece. Uostalom tada skrojeni zakonski okvir o pravu čovjeka da slobodno odlučuje o rađanju djece iz 1978. godine i danas je dio pravnog sustava suverene i samostalne države Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Princip je isti, samo su nijanse danas bitno različite: Hrvatska kao i Europa stari demografski propadajaći budući da se rađa sve manje djece. Socijalno odgovorne države ulažu ogromna sredstva u dugoročne i dosljedne mjere pronatalitetne politike. Sustav odgoja djece, prenošenja vrijednosti kao i sustav vrijednosti koji je u podlozi prava iz područja zdravstva na sreću je u isključivoj nadležnosti država članica EU. Pobačaj nije nečije pravo koje po prirodi stvari proizilazi iz prava na slobodu i privatnost i koje čeka svog spasitelja PFM da ga javno obznani. U Izvješću se pokušava nametnuti sustav vrijednosti koji bi trebalo ugraditi o obvezatne školske programe i time relativizirati ulogu roditelja koji su neprikosnoveni primarni odgojitelji djece u skladu sa svojim moralnim, vjerskim, pedagoškim i filozofskim uvjerenjima.

Drug PFM izabran je na listi socijaldemokrata u jednoj od najsiromašnijih država Europske Unije koja godinama ima izrazito negativne demografske trendove. Hrvatska je zemlja koja je tranzicijom od nemila ka nedragom izgubila tisuće radnih mjesta i koja je devastirana iseljavanjem, a njezin vrli socijaldemokrat u Europu pronosi duh ispraznih ideoloških nadmudrivanja koja kao i u zemlji odvlače pozornost od stvarnih životnih problema.

Malo je vjerojatno da je PFM sam osmislio Izvješće kao podlogu za Rezoluciju o reproduktivnim pravima žena. U sveopćem kaosu izazvanim pandemijom koji je ukazao na nedjelotvornost upravljanja krizom u Europskoj Uniji najlakše je lopticu prebaciti na isprazne ideološke tlapnje o reproduktivnim pravima čovjeka. Hrvati su u tome doista poznati stručnjaci, naši političari ispekli su zanat u pripravi izvrsnih kostiju za glodanje gladnome puku koje bi trebale dobiti oznaku izvorno hrvatsko!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjerujemo da će pobijediti razum i da će Izvješće druga PFM završiti u ropotarnici povijesti gdje mu je i jedino mjesto.

* Prof. dr. sc. Nenad Hlača rođen je u Rijeci 1958. Diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1980. gdje je redoviti profesor, predstojnik Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Profesor honoris causa na Universidad Abierta Interamericana u Buenos Airesu. Stalni je znanstveni savjetnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U zvanje izvanrednog profesora za područje pravo, grana obiteljsko pravo, izabran je 1998. godine. Oženjen, otac dvoje djece.

** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.