Slovenija: bivši zastupnik izgubio tužbu protiv države

Nekadašnji zastupnik u slovenskom parlamentu izgubio je tužbu protiv države kojom je tražio 103.000 eura na ime izgubljenih prihoda za vrijeme koje je proveo u istražnom zatvoru dok mu sud nije pravomoćno potvrdio kaznu od četiri godine zbog iznude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši parlamentarac Srečko Prijatelj uhićen je u ožujku 2011. godine prilikom preuzimanja 280.000 eura, prijetnjama iznuđenih od poduzetnika kojemu je navodno sređivao poslove s nekretninama, nakon što ga je ucijenjeni prijavio policiji. Parlament mu je zastupnički mandat odmah ukinuo, a osuđen je nakon godinu dana na 4 godine zatvora.

Radni i socijalni sud u Ljubljani odbacio je Prijateljev zahtjev da mu se za vrijeme dok je bio u istražnom zatvoru isplate plaće koje bi dobivao kao zastupnik, ali i naknada plaće za još godinu dana, kako je to predviđao stari zakon o zastupnicima koji je kasnije promijenjen, objavili su u četvrtak slovenski mediji.

Sud je u presudi naveo da su odluke parlamentarnih organa da se Prijatelju ukine zastupnički mandat te obustavi daljnja isplata plaća bile zakonite i da za vrijeme izdržavanja kazne nije bio socijalno ugrožen jer mu je zatvorska uprava regulirala mirovinsko i invalidsko osiguranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši zastupnik Slovenske nacionalne stranke (SNS) prema presudi će državi morati vratiti 2240 eura troškova sudskog postupka. On je tijekom postupka na sudu tvrdio da se na njega ne može retroaktivno primijeniti zakon koji je donesen upravo zbog njegova slučaja. Prema izmjenama zakona o zastupnicima, koji je prihvaćen 2012. godine, zastupniku koji zbog pritvora ili izdržavanja zatvorske kazne ne može obavljati svoju funkciju niti sudjelovati na sjednicama ne pripadaju ni plaća ni druge nadoknade, a mandat mu automatski prestaje ako je osuđen na više od šest mjeseci.

Prijatelj je svojedobno bio prvi slovenski političar koji je iz zastupničke klupe otišao iza rešetaka, a njegov je slučaj aktualan i zbog pravnih kontroverzija oko slučaja Janeza Janše, bivšeg premijera, koji je na srpanjskim izborima izabran u parlament iako je već bio pravomoćno osuđen zbog korupcije.

Janšini pristaše, ali i njegovi advokati, tvrde međutim da se na Janša ne može primijeniti Prijateljeva presuda i zakon o zastupnicima jer su Janšu birači u općini Grosuplje birali iako su znali da je osuđen i da je u zatvoru, te da Janša u to vrijeme nije bio zastupnik nego građanin s punim aktivnim i pasivnim biračkim pravom. Janša i tri mjeseca nakon početka izdržavanja kazne za korupcijsku aferu Patria dolazi na parlamentarna zasjedanja iz zatvora Dob i prima zastupničku plaću, a o kontroverznim pravnim pitanjima oko toga treba li mu mandat oduzeti ili ne odlučit će posebno povjerenstvo pravnika. Većina njih, po tvrdnjama medija, smatra kako Janši mandat treba oduzeti jer zastupniku koji je u zatvoru nije moguće izvršavati sve dužnosti. Postavlja se i etičko pitanje smiju li se visokom politikom baviti osuđene osobe pa je stranka bivše premijerke Alenke Bratušek podnijela zakonski prijedlog po kojemu se osobe osuđene na bezuvjetne zatvorske kazne ne bi mogle kandidirati ni biti birane na istaknute političke pozicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.