Slovenska vlada i sindikati bez dogovora o smanjenju plaća

Slovenska vlada i sindikati javnog sektora u srijedu u novim pregovorima nisu uspjeli približiti stajališta o potrebnim restrikcijama plaća za iduću godinu, a sindikalni aktivisti najavili su mogućnost novih prosvjeda protiv štednje početkom idućeg mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik sindikata zaposlenih u znanosti i obrazovanju Branimir Štrukelj rekao je da vlada i sindikati imaju dijametralno suprotna stajališta o mjerama za smanjivanje proračunskog deficita te da za sada ne vidi mogućnosti za kompromis. Predstavnici sindikata zaposlenih u državnoj upravi naveli su pak novinarima da vladine prijetnje kako bi plaće u javnom sektoru pod pritiskom Europskem komisije mogle pasti za 7 posto, ako ne prihvate stajališta vlade, doživljavaju samo kao manevar, dok su sindikati zaposlenih u policiji najavili nastavak aktivnosti za pripremu mogućeg štrajka.

Pregovorima je prisustvovao i ministar financija Dušan Mramor, koji je nakon sastanka rekao da Slovenija mora ispuniti zahtjeve EU-a glede smanjenja proračunskog deficita na manje od 3 posto BDP-a u idućoj godini.

Da bi se to postiglo, potreban je dogovor sa sindikatima o smanjenju mase za plaće, jer sadašnje restrikcije nisu dovoljne. U suprotnom će vlada biti prisiljena donijeti interventni zakon kojim bi se plaće u javnom sektoru mogle smanjiti za sedam posto, upozoravaju izvori u vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To se zasniva na predviđanjima što bi se dogodilo ako nam ne uspije postići dogovor. U tom bi slučaju vrlo vjerojatno uslijedile mjere Europske komisije i dodatni zahtjevi o otpuštanju i sniženju plaća u javnom sektoru”, kazao je Mramor, te ponudio sindikatima formulu po kojoj bi, ako pristanu na manja sniženja plaća, plaće od početka 2016. godine rasle u skladu s rastom nacionalnog BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.