Španjolski uredi za zapošljavanje uvode mjere za zaštitu od nasilnih klijenata

Djelatnici španjolskih državnih agencija za zapošljavanje dobit će tipke za uzbunu kako bi se mogli zaštititi od napada frustriranih tražitelja posla, objavio je njihov sindikat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Shema se probno uvodi ovaj mjesec, objavio je prošli tjedan Neovisni sindikat državnih službenika (CSI-F), ukazujući na poteškoće u rješavanju gorućeg problema nezaposlenosti u zemlji.

Djelatnici državnih agencija za zapošljavanje najviše su izloženi prijetnjama i napadima, upozorava sindikat, ističući da je 80 posto od 391 napada na državne službenike koji imaju izravne kontakte s klijentima 2015. prijavljeno u centrima za zapošljavanje.

Ne navodi se kakva je situacija u tom sektoru bila godinu dana prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, općenito, napadi i prijetnje državnim službenicima, uključujući one koji rade u drugim sektorima kao što je zdravstvo, porasli su 33 posto od 2014. na 539, ističe sindikat.

U to nisu uključeni napadi zabilježeni u zatvorima.

Sustave za uzbunu, po sindikatu, uvodi španjolsko ministarstvo zapošljavanja, no ono to još nije komentiralo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezaposlenost u Španjolskoj bila je na vrhuncu krize gotovo 27 posto, a sada iznosi 21 posto. Mnoga radna mjesta otvorena u zadnjih godinu dana privremena su.

Postotak dugoročno nezaposlenih odnosno onih koji su bez posla godinu dana ili više porastao je u Španjolskoj od 2008. najviše u eurozoni i po zadnjim podacima iznosi 10,5 posto. Najviši je bio u prvom kvartalu 2014. – 13,6 posto, a najniži u trećem kvartalu 2007. – 1,5 posto.

U eurozoni dugoročno nezaposleno je 6,1 posto radne snage, a na razini EU-a 5,1 posto, što je 12,1 milijuna ljudi, po podacima Eurostata za 2014. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.