Budući da migrantska kriza na Kanarskim otocima u Španjolskoj i dalje traje, vlada španjolskog premijera Pedra Sáncheza obvezala se predstaviti plan za preraspodjelu više od 4.000 maloljetnika bez pratnje (MENAs) diljem 17 Španjolske.
Trenutna kriza dosegnula je alarmantne razmjere, s više od 48.000 dolazaka samo u 2024. godini. To opterećuje lokalne resurse i potiče žestoke političke rasprave. Međutim, kritičari, uključujući nacionalno-konzervativni VOX i desni centar Partido Popular (PP), tvrde da Sánchezove politike nisu učinkovite i ne rješavaju osnovne uzroke ilegalne imigracije.
>Portugal: Šire se nasilni nemiri koje predvode migranti i lijevi aktivisti
Plan preraspodjele suočava se s otporom
Predloženi plan preraspodjele, koji ima za cilj olakšati teret Kanarskim otocima, već se suočio s otporom. VOX se protivi bilo kakvoj preraspodjeli migranata, nazivajući to nastavkom politika koje omogućuju ilegalnu imigraciju. Čelnik PP-a, Alberto Núñez Feijóo, kritizirao je ideju kao “kratkoročnu” i bez sveobuhvatne strategije.
Regionalni lideri, uključujući predsjednika Kanarskih otoka Fernanda Clavija, pozvali su vladu na brzo djelovanje. Clavijo se zauzima za dekret-zakon kako bi se ubrzao proces preraspodjele. Tvrdi da je trenutni sustav neodrživ. Međutim, Sánchezova vlada suočava se s pravnim preprekama i otporom nekoliko regija koje ne žele preuzeti teret.
VOX, treća najveća stranka u Španjolskoj, glasno zagovara potrebu za jačom kontrolom granica i ukidanjem Sánchezovih migracijskih politika. Čelnik stranke Santiago Abascal pozvao je na hitne mjere za zaustavljanje ilegalne imigracije. Ističe da Sánchezova vlada daje prednost zadovoljavanju EU-a nad dobrobiti španjolskih građana.
U srpnju 2024. VOX je povukao podršku regionalnim koalicijama s PP-om zbog nesuglasica oko prihvaćanja maloljetnika bez pratnje, što naglašava čvrst stav stranke protiv Sánchezovih prijedloga. “Nitko nije glasao za nas da nastavimo invaziju ilegalne imigracije”, izjavio je Abascal.
Španjolska dobila dodatnih 14 milijuna eura od EU-a
Postupanje Europske unije s pitanjima migracija dodatno naglašava njezin nedosljedan pristup. U rujnu je Španjolska dobila dodatnih 14 milijuna eura od EU-a za rješavanje krize na Kanarskim otocima, uz već predviđenih 500 milijuna eura za migracijske troškove. Od tog iznosa, 20 milijuna eura namijenjeno je isključivo otocima. Ipak, taj novac nije imao vidljiv učinak.
>Migranti se vraćaju u Hrvatsku na temelju sporazuma Dublin III: O čemu je riječ?
U međuvremenu, Mađarska, koja je uspješno kontrolirala imigraciju na svojim granicama, dobila je kaznu od 200 milijuna eura, uz dodatne dnevne kazne koje sada iznose približno 400 milijuna eura.
Orban protiv ilegalne imigracije
Konzervativna mađarska vlada pod vodstvom Viktora Orbána provela je snažne mjere za suzbijanje ilegalne imigracije, uključujući ograde na granici i tranzitne zone. EU je kritizirala ove politike kao kršenje pravila o azilu, unatoč tome što je Mađarska uspješno spriječila više od milijun ilegalnih prelazaka granice od 2015. godine.
Kako je istaknuo mađarski europarlamentarac András László, licemjerje EU-a je očito: “Španjolska dobiva 14 milijuna eura za neuspješno rješavanje migracijske krize, dok Mađarska biva kažnjena s 200 milijuna eura za zaštitu granica Europe.”
Iako EU zagovara solidarnost, njezina djela govore drugačiju priču. Mađarska, koja je na zaštitu granica potrošila više od 2 milijarde eura, dobila je minimalnu potporu EU-a, dok Španjolske neučinkovite mjere i dalje primaju financiranje, piše The European conservative.
>Jozo Renić: Kako su migranti postali filozofska tema
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/The European conservative
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.