Gotovo dvije trećine njemačkih građana želi da se uvede zabrana migracije iz većinski muslimanskih zemalja, pokazalo je istraživanje. Glavni razlog je taj što se ne osjećaju sigurno.
Anketa koju je provela INSA u ime tabloida Bild pokazala je da 61 posto ispitanika zagovara odbijanje novih migranata iz islamskih zemalja. Mnogi objašnjavaju da se više ne osjećaju sigurno u vlastitoj zemlji i vjeruju da sve veći broj migranata preziru njemačko društvo. Ovakvu zabranu imigracije muslimana podržali su birači iz svih političkih stranaka osim njemačke Zelene stranke, prenosi Remix.
>Njemačka na migrante troši čitavo bogatstvo: Evo koliko će samo Hamburg izdvojiti ove godine
Nijemci se opraštaju od politike Angele Merkel
Istraživanje je provedeno usred sve češćih propalestinskih demonstracija u njemačkim gradovima. Ukupno 60 posto ispitanika priznalo je da ih zabrinjavaju prosvjedi koji su u tijeku, a na kojima sudjeluje veliki broj stranih državljana koji simpatiziraju Hamas, dok 77 posto Nijemaca vjeruje da rastući kontingent migrantskog stanovništva u zemlji zamjera njemačkom društvu i zapadnim vrijednostima.
>Njemačka: Uvodi se radna obveza za tražitelje azila, migranti više nemaju izgovora
Ukupno 72 posto ispitanika reklo je da se više ne slažu s bivšom kancelarkom Angelom Merkel koja je 2015. na migrantsku krizu i prihvat izbjeglica poručila naciji: “Mi to možemo!”
>Buđenje Europe: Kontrole na granicama, Scholz poziva na deportaciju migranata
Hermann Binkert, osnivač i izvršni direktor INSA-e, kazao je za Bild da ovo “dokumentira oproštaj Nijemaca od migracijske politike Angele Merkel. Građani očekuju osjetan zaokret. Ove bi brojke trebale potresti političare”, dodao je.
>Počinje nova era za Njemačku ali i za EU: Tko je bila moćna kancelarka Merkel?
Anketa INSA-e u skladu je sa sličnim ispitivanjem javnog mnijenja koje je nedavno provedeno o pitanju imigracije diljem Njemačke. Državna anketa ARD-DeutschlandTrend početkom ovog mjeseca pokazala je da 64 posto Nijemaca želi da zemlja prima manje imigranata, a isti broj vjeruje da se Njemačka suočava s više nedostataka nego prednosti kada je riječ o useljavanju. Promjena stava očituje se i u porastu popularnosti stranke koja se protivi masovnim migracijama, Alternativa za Njemačku (AfD), koja je trenutno na drugom mjestu mjesto na nacionalnoj razini.