Superizborna godina se nastavlja. Počela je izborna kampanja za europske parlamentarne izbore, a objavljene su kandidacijske liste. U EP, čini se, žele svi – od premijera Andreja Plenkovića koji nosi listu HDZ-a do “europskih veterana” poput Biljane Borzan koja pak nosi listu SDP-a.
Izbori za Europski parlament održat će se u nedjelju 9. lipnja. Za 12 mjesta u EP-u natjecat će se 25 lista, 23 stranačke i dvije nezavisne. Ukupno je 300 kandidata.
>Objavom kandidacijskih lista službeno počela kampanja za Europski parlament
Na listama je puno poznatih imena. Ima i onih koji su već bili u EP-u kao i oni koji su sada dobili svoj mandat u Hrvatskom saboru. Tako listu Domovinskog pokreta predvodi Ivan Penava, a slijedi ga Stjepo Bartulica koji u Hrvatski sabor ušao preferencijalnim glasovima s 13. mjesta na listi. Na listi je i Davor Dretar kojeg od ove godine nećemo gledati u Hrvatskom saboru, kao i Josip Jurčević, Ivica Kukavica, Stipo Mlinarić…
>Zašto se Plenković kandidira na izborima za Europski parlament?
Plenković bi u EP?
Listu HDZ-a nosi premijer Andrej Plenković. Mnoge je ta vijest iznenadila, a špekulacije da će Plenković biti prvi na listi počele su prije nekoliko dana. Slijede ga “veteranka” u EP-u Dubravka Šuica, Davor Ivo Stier, Karlo Ressler, ministrica turizma Nikolina Brnjac. Na listi su i zastupnici iz posljednjeg saziva, osim Resslera, Željana Zovko, Sunčana Glavak i Tomislav Sokol. Tu su još i bivši ministar Marko Pavić, brodsko-posavski župan Danijel Marušić, Ante Mihanović, a listu zatvara Marijana Petir.
>Europski pakt o migracijama: Kako su glasali hrvatski zastupnici?
Most, Hrvatski suverenisti i HSP na ove izbore izlaze zajedno. Listu predvodi predsjednik Mosta Božo Petrov, a na njoj se nalazi i general Željko Glasnović. Svoje mjesto na listi našli su još i Zvonimir Troskot, Nikola Grmoja, Petra Mandić, Kristina Bakula… Listu zatvara Marin Miletić.
>Hrvatski zastupnici u EU parlamentu: Čime su se bavili u petogodišnjem mandatu?
U EP žele i možemovci, a predvodi ih Gordan Bosanac. Svoje mjesto našli su i Rada Borić, Urša Raukar Gamulin i Damir Bakić, a “leđa im čuva” Ivana Kekin.
IDS i 11 stranaka
SDP i na ove izbore izlazi s partnerima HSS-om, GLAS-om i Dalijom Orešković. Prva na listi je isto veteranka u EP-u Biljana Borzan, a slijede je Predrag Fred Matić i Romana Jerković Kraljić. Na listi je još i Bojan Glavašević koji nije izborio mjesto u Hrvatskom saboru, zastupnik u zagrebačkoj gradskoj skupštini Joško Klisović, bivši ministar Ranko Ostojić. Iznenadilo je to što je na posljednjem mjestu Tonino Picula koji je to sam htio, iako mu je bilo ponuđeno četvrto mjesto.
>EU parlament zatražio da se ‘pravo na pobačaj’ uvrsti u povelju o temeljnim pravima
Zanimljiva je i koalicijska lista IDS-a na kojoj je čak još 11 stranaka: Nezavisna platforma sjever, Socijaldemokrati, SDSS, HSLS, PGS, REFORMISTI, Unija, ISU, HNS, Demokrati i Lista za Rijeku. Predvodi ih dosadašnji europarlamentarac Valter Flego, a iza njega je Matija Posavec. Tu su i bivši ministri Radimir Čačić i Rajko Ostojić, a listu zatvara Milorad Pupovac.
>Izbori za EU parlament: Skok izlaznosti 2019. bio je iznimka ili početak trenda?
Ladislav Ilčić ima svoju kandidacijsku listu, kao i influencerica Nina Skočak.
>Istraživanje: Na europskim izborima dominirat će desnica
Na izbore za EP ide i Karolina Vidović Krišto sa svojom strankom Odlučnost i pravednost. Također, i Mislav Kolakušić s listom Prava i pravde, a s njim je i Ivan Vilibor Sinčić. Mandat u EP-u probat će izboriti i Katarina Peović s Radničkom frontom koja na hrvatskim parlamentarnim izborima nije uspjela ući U Sabor. U utrku za Europski parlament uključio se i Ivan Pernar.