Švicarska odustala od sporazuma s EU

epa09154267 European Commission President Ursula Von der Leyen (R) and Swiss President Guy Parmelin hold a press conference during their meeting at the European Commission building in Brussels, Belgium, 23 April 2021. EPA/FRANCOIS WALSCHAERTS / POOL

Nakon više mjeseci odugovlačenja, Švicarska je u srijedu odustala od plana institucionalnog sporazuma s EU jer drži da bi to ugrozilo njezinu imigracijsku politiku dok Bruxelles “žali” zbog te odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švicarski predsjednik Guy Parmelin je na konferenciji za novinare najavio da će Konfederacija okončati pregovore o tom sporazumu koji je trebao odrediti pravi okvir sudjelovanju Švicarske na jedinstvenom tržištu EU i uvesti mehanizam rješavanja sporova.

Ta je najava uslijedila nakon samita u Bruxellesu 23. travnja između Guya Parmelina i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, gdje nisu uspjeli približiti stajališta na spornim točkama (plaće, slobodno kretanje ljudi i javne pomoći).

Bern drži da je u “zajedničkom interesu Švicarske i EU očuvanje suradnje i želi pokrenuti politički dijalog s EU o nastavku suradnje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na početku smo novog poglavlja odnosa Švicarske i Europske unije”, rekao je Parmelin.

EU je više od deset godina zahtijevao sporazum, ali pregovori su počeli tek 2014. Bern je i dalje više točaka smatrao problematičnima, ali Bruxellese je odbijao bilo kakav dodatni kompromis nakon kraja 2018. godine.

“Žalimo zbog te odluke, posebice zbog napretka postignutog posljednjih godina na institucionalnom okvirnom sporazumu”, reagirala je Europska komisija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bez tog sporazuma, modernizacija naših odnosa neće biti moguća i naši će bilateralni sporazumi neizbježno zastarjeti”, dodala je Komisija.

U Švicarskoj je Socijalistička stranka izrazila žaljenje zbog neuspješnih pregovora, kao i ekološke stranke desnice i ljevice, a Zeleni govore da se dogodio “Waterloo”. Liberalno radikalna stranka (desno) žali zbog izbora Berna, ali naglašava da EU “nije uzeo u obzir interese Švicarske”, dok je populistička desnica UDC (najveća stranka zemlje) pozdravila “pobjedu samoodređenja”.

Ovaj okvirni sporazum bio bi ograničen na pet postojećih sporazuma o pristupu tržištu (slobodno kretanje ljudi, kopneni prijevoz, zračni prijevoz, tehničke prepreke za trgovinu i poljoprivredu) kao i na buduće sporazume pristupa tržištu (npr. u području električne energije).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU svoj potpis smatra preduvjetom za zaključivanje svakog novog bilateralnog sporazuma o pristupu na svoje tržište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.