Turska i EU – povijest odnosa i kakve su mogućnosti daljnje suradnje?

turska
Foto: Thinkstock

Od trgovine do suradnje u NATO-u, Europska unija i Turska kroz više su desetljeća gradile produktivne odnose. Međutim, to se nedavno promijenilo usred zabrinutosti oko stanja vladavine prava i demokracije u Turskoj, gdje se gase mediji a zatvaraju novinari. Zastupnici prate događanja te se pitaju nije li vrijeme za temeljno preispitivanje odnosa s Turskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodni odnosi dosegli su dno nakon referenduma u Turskoj 16. travnja za davanje dodatnih ovlasti predsjedniku Erdoğanu, što bi moglo narušiti ravnotežu vlasti u zemlji, piše europarl.europa.eu.

Članstvo u EU-u

Turska je pridruženi član Europske ekonomske zajednice od 1963. te je podnijela zahtjev za članstvo 1987. Prepoznata je kao zemlja kandidat za pridruživanje EU-u 1999., ali pregovori nisu počeli do 2005. Do sada je otvoreno 16 od 35 poglavlja u pregovorima, niti jedno poglavlje nije zatvoreno. Prošlog studenog zastupnici su usvojili rezoluciju u kojoj traže privremeno zaustavljanje pregovora dok god se u zemlji odvija represija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom rasprave o stanju u Turskoj 26. travnja predsjednik Antonio Tajani rekao je: „Europska unija ne namjerava zatvoriti vrata turskom narodu, oni će ostati naši prijatelji.“ Istovremeno, ne možemo okretati glave od događaja koji nisu u skladu s europskim vrijednostima. „Sloboda medija i sloboda govora, temeljna su prava koja moraju dijeliti sve zemlje koje žele ući u Europsku uniju, dok je smrtna kazna, slično tomu, u potpunosti izvan granica.“

Neki su zastupnici predložili da se ide i dalje. Manfred Weber (EPP, Njemačka) rekao je: „Turska ide u krivom smjeru. Trebamo ponovno ispitati odnose. Što se tiče Europske pučke stranke, članstvo Turske u EU-u više nije realna mogućnost. Trebamo se prestati pretvarati.“ Syed Kamall (ECR, UK) također je potvrdio: „Trebamo biti iskreni prema Turskoj – da nikad neće biti dijelom EU-a.“

Kati Piri (S&D, Nizozemska), izvjestiteljica o napretku Turske u pregovorima o pridruživanju, rekla je da nije dobro formalno prekinuti pregovore. „Milijuni ljudi u Turskoj dijele europske vrijednosti. Milijuni žele da EU ostane temelj reformi u zemlji.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum o suradnji

Europska unija ima mogućnost završetka pregovora o suradnji sa susjednim zemljama, primjerice s Islandom i Tunisom. Ti ugovori omogućuju okvir suradnje u različitim područjima i EU već jedan takav potpisan s Turskom. Tijekom rasprave 27. travnja Guy Verhofstadt (ALDE, Belgija) predložio je novi sporazum s Turskom koji bi se usredotočio na trgovinu i ponovnu izgradnju civilnog društva. „Smatram da je bitno da krenemo prema novoj suradnji s novim prijedlogom za Tursku.“

Carinska unija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog prosinca Europska je komisija predložila ažuriranje postojeće carinske unije s Turskom i širenje bilateralnih trgovinskih odnosa. Po završetku pregovora dogovor treba biti odobren od strane Parlamenta kako bi stupio na snagu.

Ska Keller (Zeleni/EFA, Njemačka) napomenula je kako trgovinske pregovore trebamo iskoristiti za unaprjeđivanje stanja ljudskih prava: „Ne možemo pojačati carinsku uniju bez značajnog napretka po pitanju zaštite ljudskih prava.“

EU je najveće izvozno tržište za Tursku (44,5%) dok je Turska četvrto najveće izvozno tržište za Europu (4,4%).

Ostali oblici suradnje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turska i većina država članica EU-a partneri su u NATO-u. Uz to, zajedno rade na problemu migracija. U ožujku 2016. EU i Turska sklopili su dogovor o migracijskoj krizi, što je dovelo do značajnog smanjenja broj ulazaka nezakonitih imigranata u Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.