Evo zašto poljska vlada više ne želi financirati in-vitro oplodnju!

Foto: Thinkstock

U prosincu je nova poljska vlada, koja je izabrana u listopadu 2015. g., odlučila obustaviti državni financijska sredstva za in-vitro potpomognute oplodnje (IVF), i to  već od sredine 2016. g.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar zdravlja, Konstanty Radziwill, najavio je kako želi da se integrira “nacionalni program za rađanje”. Predlažio je NaProTech rješenja “koje ne izazivaju toliko kontroverzi“ kao rezultati in vitro oplodnje, piše Gènéthique.

Na tiskovnoj konferenciji, poljski ministar zdravstva dao je više detalja o svojim projektima: dijagnozi, liječenju neplodnosti, kao i preventivne mjere koje će se financirati u sklopu najavljenog novog programa.

“Liječiti neplodnosti, ne ograničavajući se na in-vitro oplodnju, vlada mora moći činiti predlažući i druga rješenja, te ih jednako financirati.” Konstanty Radziwill upotrijebio je riječ “zloupotreba” govoreći o umjetnoj oplodnji neplodnih parova koji su bez izgleda da se dozna uzrok njihove neplodnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On želi razvijati NaProTech koja je ne samo jeftinija i jednostavnija, ali i učinkovitija, nego i ne dovodi do etičkih pitanja. Između ostalog, ministar zdravlja je podsjetio da u Irskoj, Sloveniji i Luxemburgu umjetna oplodnja nema naknade troškova, iako su “te zemlje bogatije od Poljske”.

Natural Procreative Technology čija je kratica NaProTech, u prijevodu označava prirodne tehnike rađanja, a razvio ju je američki profesor Thomas W. Hilgers, ginekolog i specijalist reproduktivne medicine. Dok medicinski potpomognuta oplodnja izbjegava uzrok neplodnosti, NaProTech je više orijentiran na liječenje uzroka neplodnosti i nudi rezultate koji govore sami za sebe: žene od oko 35 godina, koje su pet godina pokušavale začeti dijete zahvaljujući ovoj metodi postižu vjerojatnost uspjeha između 40% i 50%. Za parove koji su doživjeli ponovljene pobačaje, 80% ih se može nadati da će iznijeti trudnoću do kraja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.