Ugledni francuski ustavni stručnjak: Nije pitanje hoće li, nego kada će izbiti rat u Francuskoj

Gregor Puppinck
Foto: Profesionales por la Ética / wikimedia commons

“Pitanje nije hoće li, nego kada će izbiti građanski rat u Francuskoj?”, ocijenio je Gregor Puppinck, ugledni pravni znanstvenik, ustavni stručnjak i čelnik međunarodne nevladine organizacije Europski centar za pravo i pravdu (ECLJ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ o utjecajnoj organizaciji koja se bavi zaštitom ljudskih prava, te ima posebni savjetodavni status pri UN-ovom Ekonomskom i socijalnom vijeću (ECOSOC). ECLJ je nastao kao nastavak djelovanja uspješnog Američkog centra za pravo i pravdu, gdje je glavni savjetnik Jay Sekulow, jedan od odvjetnika bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Puppinck je u razgovoru za mađarski Magyar Hírlap upozorio da napetosti između paralelnih društava u Francuskoj rastu. Podsjetimo, 20-ak umirovljenih generala, nekoliko stotina časnika i više od 5000 vojnih dužnosnika pismom su upozorili predsjednika Emmanuela Macrona i vladu vojnim preuzimanjem, osim ako njegova vlada ne uspije iskorijeniti radikalni islamski terorizam i vratiti sigurnost u zemlji. U nedavno objavljenoj anketi, gotovo polovica (49 posto) ispitanika podržalo bi vojnu intervenciju radi uspostavljanja takvog reda.

Govoreći o tome, Puppinck je kazao da je situacija onoliko ozbiljna koliko su je predstavili generali. “Vidimo sve veće nasilje i napetost u gotovo svakom velikom gradu. Dva društva žive u jednoj zemlji, a veći dio muslimanske zajednice uopće se ne želi integrirati. Opće je mišljenje da što duže vlada čeka na uspostavljanje reda, to će se on teže uspostaviti – makar samo zbog demografskih trendova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Utjecaj nevladinih organizacija na Europski sud za ljudska prava pod istragom Vijeća Europe

Francuska ima najveće muslimansko stanovništvo u cijeloj Europi, a demografski trendovi zemlju brzo transformiraju. U svom najnovijem izvješću ECLJ je pisao o napadima i progonima muslimana u Francuskoj koji se obratili na kršćansku vjeru. Puppinck je otkrio da su rezultati njihove studije šokirali same autore. Izvješće o Progonu bivših muslimana, kršćana u Francuskoj možete pročitati na Narod.hr-u.

“Ovo pitanje još nije detaljno obrađeno, a i sami smo bili šokirani onim s čime smo se suočili. Znali smo da muslimani u arapskim zemljama progone preobraćenike na kršćanstvo, ali nismo imali pojma da je situacija toliko ozbiljna u muslimanskim zajednicama u Francuskoj. To je šokantno”, istaknuo je Puppinck.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kršćanska crkva u Francuskoj mora bolje podržati i prihvatiti obraćenike, ovo je prvi i najvažniji korak u njihovoj zaštiti. Pozivamo vladu da zakonom zaštiti pravo na prelazak na drugu vjeru”, dodao je.

Puppinck je upitan za nedavni događaj u Francuskoj gdje je žena u marami prilikom posjeta predsjedniku Emmanuelu Macronu rekla da ju je njezin sin pitao postoji li uopće ime Pierre, jer je osobe s takvim imenom upoznao samo u knjigama i bajkama. Kao odgovor, Puppinck je kazao da je segregacija sama po sebi stvarna i neposredna opasnost.

“Sukob je također neizbježan jer već postoji puno mjesta na koja Francuskinja ne može ići sama i mnoga gdje se muškarcu ne savjetuje da ide. To nije samo odluka Francuza, svaka zajednica želi živjeti među svojim svoje, oni tome teže”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.