Francuska: 49 posto ispitanika ankete podržalo bi vojnu intervenciju s ciljem uspostave reda

Francuska
Foto: fah, Fotomontaža: narod.hr

Nova anketa provedena u Francuskoj pokazuje kako se većina Francuza slaže sa stajalištem umirovljenih generala, koji su u otvorenom pismu upozorili predsjednika Emmanuela Macrona i vladu vojnim preuzimanjem, osim ako njegova vlada ne uspije iskorijeniti radikalni islamski terorizam i vratiti sigurnost u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Starešina: Generalsko upozorenje Macronu – Odjeci otvorenog pisma

> Francuski časnici pozvali Macrona ‘da obrani domoljublje’ i time uznemirili ljevicu

Iako vlada prijeti ozbiljnom odmazdom protiv potpisnika otvorenog pisma, postoje znakovi da većina francuske javnosti zapravo podupire generale, a gotovo polovica podupire vojnu intervenciju radi uspostavljanja reda, što će nesumnjivo izazvati zabrinutost u Macronovoj administraciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Harris Interactivu koji je objavio LCI, 58 posto ispitanika slaže se sa sadržajem pisma. Gotovo polovica (49 posto) ispitanika podržalo bi vojnu intervenciju radi “uspostavljanja reda”. S druge strane, manje od trećine ispitanika smatra da bi potpisnici trebali biti sankcionirani, kao što je predložila francuska ministrica obrane Florence Parly.

Podsjetimo, krajem travnja objavljeno je otvoreno pismo dvadeset umirovljenih generala, stotinjak visokih časnika i više od 5000 aktivnih vojnih dužnosnika u kojem se poziva predsjednika Emmanuela Macrona “da obrani domoljublje”. Oni su u pismu istaknuli kako će građanski rat stati na kraj rastućem kaosu, a smrt, za koju će snositi odgovornost, brojit će se u tisućama. U pismu su osudili “raspad koji muči domovinu, mržnju među zajednicama potaknutu nekom vrstom antirasizma, islamizmom i hordama u predgrađima koje su dio zemlje prisilile na dogme koje su neustavne”. Potpisnici su također upozorili kako su spremni podržati političare koji se brinu za očuvanje nacije, ako vlada ne bude djelovala.

Javnost se također slaže s drugim dijelovima pisma, zbog kojih francuska vlada prijeti strogom kaznom za generale. Anketa pokazuje da se 86 posto ispitanika slaže kako se ustav i zakoni koji jamče jednakost pred pravosuđem i slobodu vjeroispovijesti više ne primjenjuju u nekim dijelovima Francuske. Gotovo jednako velika većina (84 posto) smatra kako je nasilje u porastu zbog islamista u zemlji. Konačno, sedamdeset i tri posto ispitanika suosjeća s onima koji su potpisali pismo te vjeruju da će se Francuska raspasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anketa isto tako pokazuje da se 74 posto ispitanika složilo kako “anti-rasizam” u konačnici dovodi do mržnje između pojedinih etničkih i vjerskih skupina. Slično tome, 73 posto ispitanika slaže se s tvrdnjom da islamizam dijeli i ruši francusko društvo.

>Ugledni francuski novinar i filozof: ‘Masovna migracija predstavlja zločin protiv europskih naroda i završit će krvoprolićem’

Otvoreno pismo je prvo objavljeno na blogu, a zatim 21. travnja u uglednom tjedniku Valeurs Actuelles, na 60. godišnjicu pokušaja puča protiv pokojnog predsjednika Charlesa de Gaullea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijedi spomenuti kako su se ove kritike bez presedana na račun predsjednika Emmanuela Macrona pojavile iako je francuska vlada u veljači najavila istragu o sveučilišnim studijima koja hrane tendencije islamo-ljevice koje korumpiraju društvo.

U francuskim akademskim krugovima sve se ozbiljnije govori o odbacivanju tzv. amerikanizacije obrazovanja, odnosno ukidanju “rasnih, rodnih i postkolonijalnih studija”.

Tako francuski povjesničar Pierre-Andre Taguieff, koji je početkom 2000-ih prvi spomenuo pojam “islamo-ljevica” i koji je vodeći kritičar američkih sveučilišta ističe da se islamofobijom, kao i “potpuno umjetnim uvozom” u Francusku “američkog crnačkog pitanja”, nastojalo stvoriti lažni narativ o “sustavnom rasizmu” u Francuskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.