Koliko su migracije bile ključan faktor u odabiru europarlamentaraca diljem EU?

Migracije
Foto: iStock by Getty Images, Montaža: Narod.hr

Iza nas su izbori za Europski parlament koji se odvijali od 6. do 9. lipnja 2024. godine. Ključna pitanja za birače diljem Unije bili su: ekonomija, migracije i rat, u Ukrajini i u Gazi. Prema istraživanju britanske tvrtke Focaldata, a koje prenosi Reuters, na prvom mjestu za birače našlo se pitanje gospodarstva i obuzdavanja inflacije. Međunarodni sukobi zauzeli su drugo, a migracije su se našle na trećem mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Europski izbori: Pogledajte kako se dolazi do rezultata i kako se zbrajaju glasovi

Kratak pregled rezultata izbora – desnica u porastu

Rezultati izbora pokazali su značajan porast desnice, EPP (Pučani) kao stranka desnog centra zadržali su status najjače grupacije u Parlamentu. Povećali su broj zastupnika za 13 mandata. Grupacije desnice, ECR (Europski konzervativci i reformisti) i ID (Identitet i demokracija) ostvarile su vrlo dobar rezultat. ECR ima 14 zastupnika više u odnosu na prošle izbore, a ID 9. Porastao je i broj nezavisnih zastupnika. Na centru, Renew Europe (RE) izgubio je čak 28 mandata, što je pad od 27%. S druge strane, Socijalisti (SD) su izgubili samo 3 mandata, a ekstremna Ljevica (L) jača je za 2 zastupnika. Gledano u postocima, najveći gubitnici su Zeleni (Z) koji su sa 71 zastupnika u prošlom sazivu spali na 51. Riječ je o padu od 29%! Zelene politike, u odnosu na prošle izbore, nisu ušle niti u tri glavna faktora koje zanimaju birače Europske unije.

Odnos snaga u Europskom parlamentu 2019. i 2024.
> Preslagivanje u Europi, desnica u usponu: Ovo je novi omjer snaga

Glavno pitanje u Njemačkoj – migracije i davanje azila

Provedena anketa obuhvaćala je 6000 ispitanika iz pet najvećih europskih država po broju stanovnika. Uz Njemačku, Francusku, Poljsku, Italiju i Španjolsku, bila je uključena i Švedska. Ispitivanje je provedeno na prvi dan izbora – 6. lipnja. Pored navedena tri glavna pitanja, na četvrtom mjestu se našla nejednakost, a tek peto su zauzele klimatske promjene. U Francuskoj, Italiji i Poljskoj ekonomija je bila najvažniji faktor za odabir predstavnika u Europskom parlamentu. Drugo mjesto u Francuskoj zauzele su migracije. U Italiji i Poljskoj, drugo mjesto zauzeo je rat. U Njemačkoj je pitanje migracije i azila bilo najvažnije pitanje. Potom slijedi zabrinutost za rat, tek na trećem mjestu našla se ekonomija.

> EU izbori u Njemačkoj: AfD druga stranka po snazi, ljevica potučena

AfD postao druga najjača stranka u Njemačkoj

Stranka desnice Alternativa za Njemačku (AfD) koja je izrazito usmjerena protiv migracija i davanja azila strancima i ilegalnim migrantima ostvarila je odličan rezultat. U Europskom parlamentu želi se pridružiti ID-u, no imala je određenih problema sa strankom Nacionalno okupljanje Marine Le Pen oko optužbi za nacizam. Zbog svoje popularnosti i sve snažnije podrške u narodu, AfD se često suočava s raznim izazovima. Međutim, unatoč optužbama i više-manje lažnim skandalima i kontroverzama, popularnost AfD-a je u stalnom porastu. Nakon CDU-a (Kršćansko-demokratske unije) AfD je druga najjača njemačka stranka, a na prostoru bivše Istočne Njemačke najjača je politička opcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Novi napad: Ljevičarski ekstremist nožem na političara njemačkog AfD-a

Marine Le Pen pridružio se i bivši predsjednik Frontexa

U Francuskoj pobjednik EU izbora je stranka Marine Le Pen Nacionalno okupljanje. Stranka je izrazito protuimigrantski nastrojena, a rezultat izbora natjerao je predsjednika Emmanuela Macrona da raspiše nove parlamentarne izbore. Njegov protukandidat na predsjedničkim izborima mogao bi biti Jordan Bardella, mladi predsjednik Nacionalnog okupljanja. Stranka je dio grupacije ID u Europskom parlamentu. Na izborima za Europski parlament osvojila je 31,37% glasova, dok je druga stranka iza nje osvojila tek 14,6%. Zanimljivo, bivši direktor Frontexa, EU agencije za kontrolu granica, pridružio se stranici Le Pen. Fabrice Leggeri u Nacionalnom okupljanju vidi rješenje za ilegalne migracije. Izjavio je kako su za Europsku komisiju migranti projekt, a ne problem.

> Kovač: Francuskoj prijeti paraliza Nacionalne skupštine

Poljska – Pravo i Pravda tek 0,9% iza vladajuće stranke

U Poljskoj na izborima za Europski parlament pobjedu je odnijela vladajuća grupacija Donalda Tuska. Međutim, stranka desnice Pravo i Pravda ostvarila je dobar rezultat. Razlika je iznosila tek 0,9%. Poljski konzervativci koji su izrazito negativno nastrojeni prema ilegalnim migracijama članovi su ECR-a (20 zastupnika). Zanimljivo, od 53 mandata tek su trojica Poljaka u Socijalistima, a jedan je u RE. Poljaka nema u ekstremnoj Ljevici niti u Zelenima. U EPP-u nalazi se 23 zastupnika. Do rata u Ukrajini, pitanje migracija u Poljskoj bilo je najvažnije pitanje.

> Poljska pred europske izbore opet okreće udesno?

Meloni pobijedila u Italiji

Pobjednik izbora u Italiji je stranka Braća Italije Giorgije Meloni. Također, riječ je o antiimigrantskoj stranci. Pritisak migranata na Italiju je golem. U tu zemlju, mahom iz sjeverne Afrike, čamcima i brodicama ilegalni migranti pristižu na otok Lampedusu. U talijansku i europsku politiku Meloni je ušla kao veliki protivnik ilegalnih migracija. Proglašavana je ekstremnom desničarkom, islamofobom i ksenofobom. Iako mnogi kritiziraju njezinu sposobnost za zaustavljanje ilegalnih migracija, zasad i dalje uživa povjerenje birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Europski cilj Georgije Meloni: Ujediniti desnicu i ljevicu poslati u oporbu

U Španjolskoj socijalisti gube povjerenje građana, Vox raste

U Španjolskoj pobjedu je odnijela stranka desnog centra Narodna stranka. Socijalisti aktualnog premijera Pedra Sancheza zaostali su za 4%. Treća stranka po snazi bila je stranka desnice Vox s osvojenih gotovo 10% glasova. Pritisak migranta na Španjolsku iz sjeverne Afrike također je velik. Međutim, ključan faktor koji je doprinio ovakvom rezultatu bilo je davanje amnestije katalonskim separatistima od strane socijalističke vlade. Stranka Vox ostvarila je 2 zastupnika više u odnosu na izbore 2019. godine. Zastupnici su dio grupacije ECR-a. Glavna poruka koja se komunicirala biračima bilo je protivljenje ilegalnim migracijama i klimatskim politikama EU-a.

> Suverenistička stranka VOX España štiti pravo na život od začeća do smrti i bori se protiv agresive agende rodne ideologije

Migracije su uvijek pri vrhu prioriteta birača u EU

U najvećoj zemlji EU-a Njemačkoj migracije su se pokazale kao najvažnije pitanje. Iako birači u Francuskoj, Italiji, Španjolskoj i Poljskoj navode druge prioritete kao broj jedan u glasanju za Europski parlament, pitanje migracija je kontinuitet. Rat u Ukrajini zabrinuo je cijeli europski kontinent, pogotovo Poljsku koja dijeli granicu s Rusijom. Pandemija koronavirusa i aktualni rat poremetili su europske ekonomije što je dovelo do poskupljenja energenata i visoke inflacije. Prvo COVID-19, pa zatim rat u Ukrajini, pitanje migracija stavili su na drugo ili treće mjesto, no ono nikada nije izašlo iz fokusa europske javnosti. AfD, Nacionalno okupljanje i Braća Italije stranke su čiji su prioriteti suzbijanje ilegalnih migracija i prvenstveno na tom pitanju te su političke grupacije zadobile povjerenje birača.

> Janez Janša: Ljevičarska vlada misli da je rješenje legalizacija ilegalne migracije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.