Ovih dana raspoređuju se politički atraktivne pozicije državnih tajnika u novoj Vladi. Politička funkcija državnog tajnika izrazito je bitna u kontekstu vladajuće većine. Državne tajnike imenuje Vlada RH, a ukupan broj povećao ih se s 45 na 54.
Državni tajnici su se našli i u fokusu javnosti nakon što je predsjednik Domovinskog pokreta, Ivan Penava nedavno tražio da im se povećaju plaće. Državni tajnici baš kao i ministri, državni su dužnosnici. Njima se naime, kao i ministrima, plaće već dugi niz godina nisu povećavale, na što se nedavno požalio i ministar Butković rekavši kako čak 46 nižerangiranih zaposlenika u ministarstvu ima veću plaću od njega. Plaće državnih tajnika kreću se u rasponu od 2000 do 3100 eura.
>Radić (DP): Povećat ćemo plaće premijeru, ministrima i državnim tajnicima
Tko su državni tajnici?
Ministar može imati jednog ili više državnih tajnika koje na prijedlog predsjednika Vlade imenuje Vlada Republike Hrvatske. Državni tajnik za svoj rad odgovara ministru i Vladi.
On provodi utvrđenu politiku Vlade u jednom ili više upravnih područja za koje je nadležan, sukladno nalozima ministra. Često se pojavljuju na sjednicama Vlade pa umjesto ministara iznose točke dnevnog reda. Prema članku 15. Zakona o Vladi Republike Hrvatske u slučaju odsutnosti ili spriječenosti ministra, na sjednici Vlade može ga zamijeniti državni tajnik, ako su za održavanje sjednice i donošenje odluka ispunjeni uvjeti iz članka 13. ovoga Zakona.
Također, u ministarstvu se može imenovati jedan ili više pomoćnika ministra. Pomoćnika ministra imenuje Vlada na prijedlog ministra, a za svoj rad je odgovoran ministru i Vladi. Pomoćnik ministra, u pravilu, upravlja radom upravne organizacije u sastavu ministarstva.
>Imenovani novi državni tajnici, DP dobio tajnike u devet resora
Plaće državnih tajnika – kolike su i tko ih određuje?
Prema Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika:
Plaće dužnosnika utvrđuju se množenjem osnovice za obračun plaće s koeficijentom utvrđenim za određene dužnosnike. Osnovicu za obračun plaće dužnosnika, osim za predsjednika, zamjenika predsjednika i suce Ustavnog suda Republike Hrvatske, određuje Vlada Republike Hrvatske posebnom odlukom.
Novi koeficijenti za izračun plaće državnih tajnika je 5,70.
Za vrijeme obnašanja dužnosti dužnosnici imaju:
1. pravo na plaću,
2. pravo na naknadu određenih materijalnih troškova i,
3. druga prava u svezi s obnašanjem dužnosti.
Naknade materijalnih troškova na koje dužnosnici imaju pravo jesu:
1. naknada za odvojeni život,
2. naknada troškova za službeno putovanje,
3. naknada troškova prehrane.
>Penava o državnim tajnicima iz SDSS-a: Inzistirali smo da ne idemo s njima ni pod koju cijenu
Od sljedećeg mjeseca veće plaće državnim službenicima
Potpredsjednik Vlade Branko Bačić u srijedu je rekao da će se Vlada uskoro početi baviti pitanjem dužnosničkih plaća i to u dva koraka. Prvi je korak definiranje osnovice koja se utvrđuje odlukom Vlade, a drugi je utvrđivanje koeficijenata za određene dužnosnike. Taj bi se postupak proveo kroz saborsku proceduru na temelju prijedloga zakona. Bačić je istakao da bi državni tajnici trebali imati veću plaću od ravnatelja uprava ili glavnih tajnika.
”Ne mogu govoriti o o iznosima, ali se zalažem da se uspostavi hijerarhija sukladno odgovornosti. Nije normalno da u pojedinim ministarstvima državni tajnici imaju manju plaću od ravnatelja uprava ili glavnih tajnika”, poručio je ministar.
Dnevnik.hr saznaje da bi veće plaće za oko 300 državnih dužnosnika mogle sjesti već u kolovozu. Koliko bi premijer, predsjednik, ministri i državni tajnici zarađivali više, još se ne zna. Plaća ministra Butkovića primjerice, iznosi 2760,93 eura. Ukupno 46 nižerangiranih zaposlenika u ministarstvu Olega Butkovića ima veću plaću nego on sam.
“Činjenica je da sam ja u ministarstvu 47. po visini primanja. Kao čovjek koji je najodgovorniji i koji ima najveću odgovornost i najviši je po funkciji u ministarstvu, ja sam 47.”, rekao je Oleg Butković, ministar mora, prometa i infrastrukture.
Tekst se nastavlja ispod oglasa