Pjevačica Severina nastupila je na dočeku Nove godine u Sarajevu. Doček se održao u Titovoj ulici, a Severina je zazvala Jugoslaviju. U isto vrijeme spomenula je i rat.
Severina je otpjevala tridesetak pjesama, a uz svoje zapjevala je “Sarajevo, ljubavi moja” Kemala Montena. Nakon koncerta održala je i govor u kojem je spominjala rat, a zaželjela mir cijeloj Jugoslaviji.
Jugoslavija – koju je politika razdijelila…
“Sarajevo… I nemam više što za reći. Sinoćnji doček ovdje bio je novogodišnji centar regije, Europe, ali i svijeta. Ljudi su ovdje preživjeli rat, ali njihova duša uvijek oprašta. Moje srce kuca za ovaj grad jer me podsjeća na moj Split. Jer su Sarajevo i Split dali najbolje pjevače i glazbenike, svi znamo koje… Nikad nitko kao oni, ali i nikad nitko ni kao raja iz Sarajeva. Lijepa, sretna, muzikalna…
>Fenomen Severina: Od čedne djevojke do gaženja vrijednosti i instrumenta ‘srpskog svijeta’
Osjećala sam se kao ona studentica koju je rat spriječio da dođe studirati u Sarajevo, ali i kao djevojčica od 12 godina koja je sinoć ‘oglupila od sreće‘ jer pjevam kraj Vječne vatre… Ej, Vječne vatre koja se nikad nije ugasila, ni kad su padale granate. I pored spomenika djeci koja su nastradala u tom bezumlju. Njih čak 1601. Ono što je naš/moj omiljeni Balašević rekao: ‘Sarajevo je srednjeg roda‘. Kao dijete – zaigrano, prostodušno, naivno, lakovjerno, djetinjasto… Zato ono prvo pruža ruke…
>Split: Severina prostačenjem podržala ometanje molitve krunice
Hvala vam, Sarajevo, što sam sinoć većinu vremena bila vaš prateći vokal. Neka ova godina donese mir svima nama i cijeloj regiji, ma ustvari cijeloj Jugoslaviji – Jugoslaviji koju je politika razdijelila, ali mi ju spajamo. Volim vas, moje drago Sarajevo, i duboko poštovanje‘‘, poručila je, prenosi Jutarnji list.
>Severina: Na sudu zbog vrijeđanja žena, a pametuje o Istanbulskoj konvenciji
Sarajevo pod opsadom
Tako Severina u Sarajevu zaziva Jugoslaviju i žali jer ju je “politika razdijelila”. U istom Sarajevu koje su uništile Jugoslavija i srpska vojska.
Podsjetimo, Vojska Republike Srpske, koju je naoružala Jugoslavenska Narodna Armija i podržavala Srbija, Sarajevo je držala pod opsadom više od 44 mjeseca, točnije 1425 dana (do 29. veljače 1996.).
>5. travnja 1992. – započeta opsada Sarajeva
Tijekom opsade u Sarajevu je ubijeno više od 14.000 ljudi. Zastrašujuća je činjenica da je među njima bilo više od 1500 djece. Početak opsade 5. travnja 1992. obilježila je pogibija prve dvije sarajevske žrtve – žene. Bile su to Suada Dilberović i Olga Sučić, a ubijene su snajperom na mostu Vrbanja preko rijeke Miljacke. Njima u spomen taj most danas nosi ime „Most Suade i Olge”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr