Mogu li se i gdje zapošljavati magistri ‘rodnih studija’? Evo što kaže HZZ

studija
Foto: FaH, snimka zaslona/Montaža: Narod.hr

Filozofski fakultet u Zagrebu pokreće novi studij na diplomskoj razini – Rodni studiji. U tijeku inicijalnog institucijskog vrednovanja, on ili UNIZG, trebao je zatražiti mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ). I to o tome postoji li potreba za magistrima rodnih studija na tržištu rada i imaju li uopće mogućnosti za zapošljavanje. Inače Zakon o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti predviđa da je za kvalitetu studija potrebna njegova usklađenost i s mogućnošću kasnijeg zapošljavanja studenata. Stoga je Narod.hr, osim UNIZG-u poslao upit i HZZ-u o tome. HZZ nam je odgovorio kako nema informacije na temelju kojih bi dao mišljenje jer u Hrvatskoj taj studij do sada nije postojao. No, što je s onima koji su taj studij završili u nekoj drugoj državi, pa zatražili posao u Hrvatskoj? I je li ijedan poslodavac tražio zaposlenika tog profila? To uopće nisu uzeli u obzir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Rodni studiji još nisu prošli najvažnije stepenice: Hoće li ih AZVO i Ministarstvo odobriti?

Pitali smo ih je li od njih zatraženo mišljenje o usklađenosti Rodnih studija s potrebama tržišta rada, tj. o tome postoji li potreba za magistrima rodnih studija na tržištu rada? Je li HZZ dostavio mišljenje u roku od 30 dana od zaprimanja? Ako jest, kakvo je mišljenje bilo? Pitali smo ih da nam ga ujedno i dostave i ako HZZ nije dostavio mišljenje u roku od 30 dana od zaprimanja, koji su bili razlozi za to?

>Filozofski fakultet uskoro starta s Rodnim studijima: Evo tko će ih voditi
>Prof. Matasović s Filozofskog o Rodnim studijima: Ti će stručnjaci biti egzistencijalno zainteresirani za širenje ideologije

Odgovor HZZ-a prenosimo u cijelosti:

– Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu zatražio je Mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o usklađenosti studija s potrebama tržišta rada koje je izdano nakon zatraženih dodatnih informacija o studiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mišljenju je navedeno kako s obzirom na to da Rodni studiji do sad nisu postojali u obrazovnom sustavu Republike Hrvatske, Preporuke za obrazovnu i upisnu politiku nisu analizirale ovaj studijski program, te ne postoje smjernice koje bi ukazivale je li potrebno smanjiti ili povećati broj upisanih i stipendiranih studenata.

Osim Preporuka, metodologija za izradu Mišljenja nalaže kako je potrebno analizirati statističke podatke, no budući da zanimanje koje će diplomant/diplomantica Rodnih studija steći još uvijek ne postoji u Nacionalnoj klasifikaciji zanimanja (NKZ10), kao ni u bazama Zavoda, Zavod nema saznanja hoće li diplomanti/ce ovog studija biti atraktivni/e na tržištu rada.

U skladu s navedenim, Hrvatski zavod za zapošljavanje dostavio je očitovanje u kojem navodi kako nema potrebne informacije za kvalitetno obrađeno Mišljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Šarić: Što su točno rodni studiji, nitko ne zna, pa ni profesorica Čakardić

Podsjetimo, na redovitoj sjednici Senata Sveučilišta u Zagrebu 11. lipnja 2024. donesena je Odluka o ustroju i izvedbi novoga sveučilišnoga diplomskoga studijskoga programa Rodni studiji. Na studiju će se proučavati sve: od znanosti o književnosti, kulturalnih studija, mediologije i muzeologije, preko filozofije, antropologije, povijesti, psihologije, pedagogije i sociologije, do queer lingvistike i psihoanalize. Tri obvezna kolegija bit će Feministička teorija, Rodna povijest i Feministička metodologija. Nadaju se da će studiji krenuti u akademskoj godini 2025./2026. Nastavu će izvoditi nastavnice i nastavnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koji je financiran javnim novcem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.