Više od 90% zapadnih tvrtki ostalo je poslovati u Rusiji i nakon napada na Ukrajinu

Foto: epa

Unatoč ratu u Ukrajini, samo 8,5 posto tvrtki iz EU i zemalja G7 napustilo je Rusiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo 8.5 posto svih tvrtki iz EU i zemalja G7 u stvarnosti je napustilo Rusiji, navodi istraživanje Sveučilišta St. Gallen i poslovne škole IMD u Lausanni u Švicarskoj, prenosi Remix news.

Prije invazije Rusije na Ukrajinu u Rusiji je djelovalo više od 2400 podružnica tvrtki i 1400 tvrtki iz EU i G7. Do kraja studenoga prošle godine samo je 120 tvrtki napustilo Rusiju ili tamo prodalo svoju tvrtku.

Istraživanje pokazuje da su vijesti o masovnom odlasku zapadnih tvrtki iz Rusije uvelike pretjerane. Zapravo, poduzeća su se oduprla pozivima vlada, medija i civilnog društva, prema belgijskim dnevnim novinama Het Laatste Nieuws.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtke nevoljko napuštaju Rusiju

Tvrtke su i dalje skeptične i nevoljko napuštaju Rusiju zbog straha od gubitka poslovanja i osoblja. Oni koji su otišli završili su prebacivanjem imovine u ruske ruke, čak i za jednu simboličnu rublju ili euro, kao što je bio slučaj s Renaultom i Nissanom.

Prema Forbesu, najveći dobitnik bio je oligarh Vladimir Potanin, čija je tvrtka Interros kupila Rosbank od Societe Generale, zaradivši pritom gotovo 50 milijardi rubalja (667 milijuna eura). Drugi najveći prihod bio je Vladyslav Sviblov, čiji je Highland Gold Mining kupio imovinu kanadske korporacije Kinross, što mu je donijelo gotovo 40 milijardi rubalja.

Ne zaostaje ni Ivan Tiriškin iz SPB-a koji je kupio 49,5 posto dionica HKF-Bank LLC, zaradivši preko 35 milijardi rubalja. Četvrti na popisu bio je državni istraživački centar FSUE NAMI, koji je preuzeo pogone u vlasništvu Renaulta i Nissana, čime je stekao imovinu vrijednu nešto manje od 35 milijardi rubalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.