Tko je don Ninčević, svećenik koji istupa u medijima o aferi Zambija? Doznajemo detalje

ninčević
Montaža: Narod.hr, izvor: Facebook, snimka zaslona

Don Marino Ninčević, posljednjih tjedana čest medijski sugovornik o aferi Zambija, u ponedjeljak je za Novu TV kazao kako je sam posredovao u nekim posvojenjima iz DR Konga. U medijima ga često predstavljaju kao misionara u Zambiji, iako nije na službenom popisu hrvatskih misionara u toj zemlji. Uz to, uz don Ninčevića vezan je i pravni postupak njegove matične Zadarske nadbiskupije jer je već godinama za službu nedostupan svojim crkvenim ocima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Don Ninčević u ponedjeljak je na Novoj TV, čiji je i prijašnji bio sugovornik oko afere Zambija, afirmativno govorio o četiri para koji su optuženi da su sudjelovali u trgovini ljudima, točnije djecom, iz DR Konga.

Posredovanje ”u doba korone”

Za don Ninčevića rečeno je da je i sam posredovao u nekim posvojenjima iz Demokratske Republike Kongo i to ”u doba korone, kada posvojitelji nisu smjeli ići tamo”.

“Stvara se mišljenje da su djeca na silu uzeta iz ‘toplog’ obiteljskog doma. Treba znati da djeca žive u krajnjem siromaštvu, bez medicinske skrbi, bez hrane, bez odjeće… Uglavnom su to djeca mladih žena koje su silovane, iskorištavane. One s djetetom nemaju nikakvu budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zaokret u aferi Zambija: Ministarstvo za Narod.hr potvrdilo – dokumenti o posvajanju nisu odgovarajuće legalizirani

Njihova ih obitelj odbacuje jer se ne mogu više udati. Tek kad se riješe djeteta, mogu se udati, ali imaju smanjenu vrijednost za 70 posto”, kazao je Ninčević. Dodao je kako uvijek može doći do prevare, ali da smatra da oni koji istinski žele posvojiti djecu čine plemenito djelo.”

>Prof. Hrabar: ‘Hrvatski sud trebao je odbiti zahtjev za priznanje strane (kongoanske) presude o posvojenju’

“Mislim da će se završiti pozitivno za naše sugrađane”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Don Ninčević ne zna da su međunarodna posvojenja iz DR Kongo obustavljena

Dan nakon gostovanja na Novoj TV kontaktirali smo don Ninčevića da bismo mu postavili nekoliko pitanje. Jedno od njih je i pitanje o njegovoj ulozi pri prijašnjim posvajanjima iz DR Konga preko Zambije u kojima je posredovao.

Na naše pitanje kako je asistirao prilikom posvajanja iz DR Konga kada je poznato da ta zemlja već godinama na snazi ima zabranu međunarodnog posvajanja djece o čemu više možete pročitati na ovoj poveznici, ali i na službenim stranicama SAD-a, gdje stoji:

“Ministarstvo pravosuđa Demokratske Republike Kongo (DRC) ažuriralo je Zakon br. 87-010 o Obiteljski zakon 15. srpnja 2016. Ova ažuriranja obustavila su izdavanje izlaznih dozvola za usvojenu kongoansku djece, zbog čega međudržavno posvajanje iz DRC-a nije pravno moguće”, odgovorio je:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Afera Zambija: MUP izdaje putovnice za djecu iz DR Konga, a Ministarstvo obitelji ne zna da su ta djeca posvojena

”Nisam baš siguran da je međunarodno posvajanje djece iz Konga zabranjeno… Ja sam pomogao posvajateljima da nađu smještaj i povezao ih sa službama u Zambiji”, kazao nam je.

Na pitanje je li pomagao i Hrvatima uhićenim u Zambiji, odgovara kako nije.

Zašto po djecu nisu išli u DR Kongo, nego u Zambiju?

Nije mu ni poznato zašto su uhićeni Hrvati preuzeli djecu u Zambiji, a nisu po njih išli u njihovu matičnu državu – DR Kongo s obzirom na to da ta država zbog koronavirusa nije u nikakvoj izolaciji i da nema zabranu ulaska u državu zbog protuepidemijskih mjera. Ima određene mjere na ulasku u zemlju poput cijepnog statusa i slično.

Naime, ovaj zadarski svećenik koji predaje na Hrvatskim studijima u Zagrebu, godinama preko ljeta odlazi u Zambiju te ga u medijima predstavljaju kao misionara, što službeno nije. Naime, na stranicama Nacionalne uprave za Papinska misijska djela gdje se može naći popis svih hrvatskih misionara, ne nalazimo don Marina Ninčevića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenimo, samo da svaki svećenik da bi bio misionar mora dobiti to poslanje, tj. dekret od svoga mjesnog biskupa.

Rotarijanac i Facebook komentator

On je pak pokrenuo humanitarnu zakladu kojom prikuplja sredstva za izgradnju i opremanje obrazovnih objekata u Zambiji. Humanitarne akcije provodi i u suradnji s hrvatskim Rotary Klubom, a sam Ninčević prije koju godinu bio je i član Uprave Rotary District 1913 koji okuplja sve Rotary klubove u Hrvatskoj. Bio je aktivan i na Banovini nakon potresa 29. prosinca 2020.

>Aktivist za dječja prava iz Konga: Ne možeš s djetetom u Zambiju. Službenici koji to dopuštaju dio su mafije

Na Facebooku povremeno komentira i društvena zbivanja. Tako je u svibnju 2020. podržao pokazivanje srednjeg prsta nekadašnje predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović koja se tim vulgarnim činom priključila feminističkim osudama na račun Miroslava Škore vezano za pitanje pobačaja. Don Ninčević je u toj objavi poručio: ”odj… više od ovog naroda i njegove vjere!”

Kritizirao je krajem 2020. i poziv dominikanca Ivana Dominika Ilčića, studentskog kapelana Riječke nadbiskupije, vjernicima da se ne cijepe protiv korone cjepivima koja su povezana sa stanicama pobačene nerođene djece.

Što kaže Zadarska nadbiskupija?

Pitali smo i don Ninčevića je li u međuvremenu riješen njegov status u Zadarskoj nadbiskupiji. Kazao je da po tom pitanju nema ništa novog. “Sada je tamo novi nadbiskup (mons. Milan Zgrablić koji je u siječnju preuzeo službu od mons. Želimira Puljića, op.a.), pa ćemo vidjeti”, kratko je poručio don Ninčević.

Podsjetimo, široj javnosti don Ninčević je postao poznat kada ga je Varteks 2019. izabrao kao manekena za svoja odjela kao ”nesavršenog muškarca u savršenom odjelu”. Njegovim likom i djelom oduševili su se mainstream mediji što je izazvalo Zadarsku nadbiskupiju da se ogradi od don Ninčevića.

”Zadnjih tjedana pojavilo se nekoliko napisa u medijima u kojima se govori o svećeniku Zadarske nadbiskupije, don Marinu dr. Ninčeviću, koji je u ulozi manekena pod egidom nesavršenih muškaraca pozirao u elegantnim Varteksovim odijelima.

A uz to, bavi se znanošću i predaje na Hrvatskim studijima te sudjeluje na ‘humanitarnim skupovima Rotarijanaca’, putuje po svijetu od ‘Indije, Australije do Zambije gdje želi graditi učenički dom’.

>Prof. Hlača: Zakon DR Kongo homoseksualcima i transseksualcima zabranjuje posvajanje

Nikomu nije zabranjeno činiti dobro, baviti se znanošću i predavati na sveučilištima. Ali, kad se radi o svećeniku i njegovim aktivnostima izvan župnoga pastorala, očekuje se od njega da poštuje unutarnji crkveni red, propise i zakone. U slučaju don Marina dr. Ninčevića zadnjih je godina puno stvari ‘u neredu i mimo zakona”’, priopćila je 2019. Zadarska nadbiskupija.

Za što sve don Ninčević nije dobio dopuštenje Zadarske nadbiskupije?

Otkrili su tada i razloge zbog kojih su se ogradili od don Ninčevića koji je zaređen još 1998. godine. On je u Zadru obavljao razne pastoralne službe u sjemeništu i na župama do ljeta 2014. g., kada je zatražio i dobio slobodnu godinu („anno sabatico“).

”Budući da je 2014. godine sklopio ugovor o radnom odnosu s Hrvatskim studijima bez znanja i dopuštenja mjesnog Ordinarija, Nadbiskup ga je opomenuo i naložio neka se vrati u Nadbiskupiju. Don Marino nije prihvatio Nadbiskupovu odluku, već je uložio žalbu na Kongregaciju za kler koja je potvrdila ono što je Nadbiskup tražio.

Nakon toga don Marino je uložio drugu žalbu na vrhovni sud Apostolske signature koji je žalbu odbio, pa je time potvrđena Nadbiskupova odluka da se don Marino ima vratiti u Nadbiskupiju.

Mnogi čitatelji i dobronamjerni vjernici misle kako je sve to što mediji pišu o don Marinovim aktivnostima u redu. Nažalost, nije. Don Marino dr. Ninčević, naime, nije imao dopuštenje crkvenih vlasti za sklapanje ugovora o radu na Hrvatskim studijima, kao što nije imao ni prethodno dopuštenje za studij pedagogije.

Isto tako, izuzev one „slobodne godine“ (2014.), on nema dopuštenje boraviti izvan Nadbiskupije, a već je četiri godina nezakonito odsutan i bavi se poslovima za koja nema crkveno dopuštenje. O svemu tome vodio se i vodi crkveni proces koji se do sada odvijao u diskreciji.

Radi spomenutih napisa u medijima i potrebne jasnoće o samom slučaju, kao i objašnjenja vjernicima u Zadarskoj nadbiskupiji koji često pitaju o tom slučaju, učinilo nam se potrebnim dati ovo priopćenje”, priopćila je 2019. Zadarska nadbiskupija.

Čekamo odgovor Zadarske nadbiskupije

Od tada se nije ništa previše promijenilo. Don Ninčević je opet medijski eksponiran, a njegov slučaj još nije riješen.

U potrazi za novim informacijama o statusu don Ninčevića i o tome ima li dekret za misijsko djelovanje, upit smo poslali i Zadarskoj nadbiskupiji, a njihov ćemo odgovor objaviti kada ga dobijemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.