Petak, 4 travnja, 2025
18.8 C
Zagreb
Pratite nas:
NAPAD NA NAROD.HR

Odgovor AEM-a Pravobraniteljici: Nema metodologije, pravne analize i dokaza za postupanje

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agencija za elektroničke medije (AEM) na sjednici Vijeća za elektroničke medije (VEM) jednoglasno je usvojila odgovore na pritužbu za diskriminaciju u člancima na portalu Narod.hr proslijeđenu od strane Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić (dalje: Pravobraniteljica) kao i odgovor na pritužbu za diskriminaciju protiv 309 članaka objavljenih na portalu Narod.hr proslijeđenu od strane Centra za građanske inicijative Poreč (CGI Poreč). Donosimo odgovor Pravobraniteljici.

 > Hajka LGBT udruge na Narod.hr dobila rasplet: VEM odbacio zahtjev za cenzurom!

Podsjećamo, VEM je odbacio zahtjev kojim se traži sankcioniranje portala Narod.hr kojeg je podnio CGI Poreč, inače “LGBTIQ+” udruga, a supotpisalo još tridesetak udruga i aktivističkih platformi LGBT i ekstremno lijevog predznaka, uz pravnu pomoć odvjetnice Zrinke Bojanić. Taj napor LGBT aktivista učinjen je zbog navodnog “poticanja mržnje i širenje diskriminacije prema LGBTIQ+ zajednici”.

Osim AEM-u Pravobraniteljica je poslala prijave DORH-u, Turudiću…

AEM u uvodu konstatira kako mu je Pravobraniteljica dostavila svoju analizu i stajalište u vezi 193 članka objavljena na portalu Narod.hr koji navodno krše prava „LGBTIQ“ populacije, dovode je u nepovoljan položaj, uznemirava, te ju dodatno „stigmatizira“, sve po osnovi „spolnog identiteta i spolne orijentacije“. CGI Poreč prethodno je Pravobraniteljici dostavio pritužbu protiv 309 tekstova portala Narod.hr.

Također, Pravobraniteljica je kontaktirala i urednicu portala Narod.hr Ivanu Josipović koju je „upozorila i dala joj preporuke“. Također, upozorenja i preporuke poslani su portalu Narod.hr, Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske (DORH), Državnom odvjetniku RH Ivanu Turudiću, Pučkoj pravobraniteljici te Hrvatskom novinarskom društvu (HND).

> Markić pisala Hini: Pritisci LGBTIQ+ udruge na Narod.hr opasni su za slobodu medija i pluralizam

U svojoj prijavi AEM-u Pravobraniteljica je i ocijenila spornim što je udruga U ime obitelji (nakladnik portala Narod.hr) dobila sredstva iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za projekt pod nazivom „Epidemija transseksualizma u Hrvatskoj i svijetu“.

AEM: Nema analize, metodologije, pravne podloge i dokaza

U uvodu dopisa Pravobraniteljici AEM utvrđuje kako Pravobraniteljica nije dostavila svoje analize koje potvrđuju optužbe protiv portala Narod.hr. AEM dodaje i kako nije upoznat s metodologijom analize niti pravnom podlogom temeljem koje se traži postupanje AEM-a protiv portala. AEM zaključuje kako Pravobraniteljica nije priložila dokaze da je Narod.hr prekršio Zakon o elektroničkim medijima (ZEM). Isto se odnosi i na optužbe iznesene protiv Josipović.

Nakon detaljnog obrazloženja Pravobraniteljici što zakon kaže o govoru mržnje, AEM podsjeća da je u demokratskom i otvorenom društvu „pravo na slobodu izražavanja jedno od najdragocjenijih ljudskih prava, od iznimnog značaja kako za svakog pojedinca, tako i za društvo u cjelini.

> Donosimo sve o udrugama koje su pokrenule neuspješnu hajku na Narod.hr

Pravobraniteljica ne nudi pravne argumente već se upušta u polemiku

Potom AEM iznosi sljedeći zaključak: „Pravobraniteljica ne daje pravne argumente o tome što točno treba biti pravilno ‘šire’ tumačenje odredbe članka 14. st. 2. npr. navođenjem pravnih izvora za svoje stajalište, niti navodi jasne načelne razloge kako bi Vijeće trebalo sve predmete s kojima se susreće u području govora mržnje trebalo podvesti pod neko novo, šire tumačenje ZEM-a, nego se prvenstveno upušta u polemiku s dijelom obrazloženja godišnjeg Izviješća o radu Agencije za 2023. Hrvatskom saboru o tzv. ‘predmetu Zambija‘, kojim se je Vijeće bavilo tijekom 2023. a tiče se niza pritužbi Centra za građanske inicijative Poreč“.

AEM konstatira kako je udruga U ime obitelji tek upozorena da je otkrila identitet djece posvojene iz Konga, čime je prekršen Pravilnik o zaštiti maloljetnika u elektroničkim medijima. U odnosu na ostale pritužbe i prijave protiv portala, nisu utvrđene nikakve nepravilnosti.

> Udruga koja tužaka Narod.hr negoduje: Nakon odluke VEM-a organizira okrugli stol

Narod.hr nije počinio kazneno djelo diskriminacije i govora mržnje

Također, AEM piše Pravobraniteljici kako je Agencija u slučaju „Afere Zambija“ željela omogućiti širu raspravu o pitanjima spola, roda, seksualnosti i seksualnog identiteta, svjesna da je hrvatska javnost oko ovih pitanja polarizirana.

Vijeće odbacuje mišljenje Pravobraniteljice da je portal Narod.hr počinio kazneno djelo diskriminacije i govora mržnje. Umjesto toga „Vijeće naglašava da se ne može upustiti u procjenu uredničkih politika, kritičke osvrte i javnu polemiku na bilo kojem dijelu političkog ili društvenog spektra tako što će ih široko preispitivati u smislu odredbe čl. 14. st. 2. ZEM-a, nego je Vijeće pozvano i ima zakonski mandat primjenjivati ZEM (u kontekstu odredbe čl. 14. st. 2.) tako što će pravilno primjenjivati značenje i cilj konkretne odredbe Zakona, u kontekstu relevantne sudske prakse Europskog suda za ljudska prava“.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

> VEM odlukom poklopio i HND: Podsjećamo na naš odgovor povodom ‘presude Vijeća časti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci