Predsjednik Vlade Andrej Plenković u službenom je četverodnevnom posjetu Egiptu. Tijekom boravka u Egiptu, premijer Plenković susrest će se s državnim vrhom, a posjetit će i Aleksandriju i El Shatt. Uz predsjednika Vlade u Egipat putuje i hrvatsko gospodarsko izaslanstvo s obzirom na to da će se tijekom službenog posjeta održati i Poslovni forum. Intenzivan raspored tijekom ovog četverodnevnog posjeta imat će i hrvatski veleposlaniku u Arapskoj Republici Egiptu Tomislav Bošnjak kojeg znamo kao ‘prevoditelja’ iz afere Zambija.
Plenković u službenom posjetu Arapskoj Republici Egipat boravi od 16. do 19. veljače.
Uz njega su tamo i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i muftija Aziz Hasanović, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Republici Hrvatskoj.
Tijekom boravka u Egiptu, premijer Plenković će se susresti državnim vrhom, a posjetit će i Aleksandriju i El Shatt.
Uz predsjednika Vlade u Egiptu je hrvatsko gospodarsko izaslanstvo s obzirom na to da će se tijekom službenog posjeta održati i Poslovni forum.
Plenković će se susresti s predsjednikom Vlade Egipta Mostafom Madboulyjem, otići na groblje El Shatt, svjedočiti potpisivanju programa kulturne suradnje između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Arapske Republike Egipat za razdoblje 2024. – 2027., Memoranduma o suglasnosti između Ministarstva gospodarstva i Glavnog tijela za investicije i slobodne zone Arapske Republike Egipat te Sporazuma o suradnji između Luke Aleksandrija i Luke Rijeka.
Susreće se i s predsjednikom Zastupničkog doma Hanafyijem El Gebalyijem te s glavnim tajnikom Arapske lige Ahmedom Aboul Gheitom. Boravak u Egiptu zaključit će posjetom Aleksandrijskoj knjižnici.
Svečanim dočekom u Kairu započeo je službeni posjet PVRH @AndrejPlenkovic Arapskoj Republici Egipat tijekom kojeg će se susresti s 🇪🇬 dužnosnicima i glavnim tajnikom Arapske lige, sudjelovati na Poslovnom forumu, a posjetit će i Aleksandriju i El Shatt.
🔗 https://t.co/fYOaaI1u5P pic.twitter.com/NP8YeQnEHN— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) February 16, 2025
Visoki diplomatski prevoditelj u aferi Zambija
Plenkovićev četverodnevni boravak u Egiptu intenzivan je i za tamošnjeg hrvatskog veleposlanika Tomislava Bošnjaka.
On je u fokus javnosti došao tijekom afere Zambija u svibnju 2023. Tada je prešao više od pola afričkog kontinenta kako bi iz Egipta stigao u Zambiju i to u svojstvu prevoditelja.
>Vrijednosna bilanca Andreja Plenkovića: Od Istanbula do Zambije
Naime, na prvom ročištu na Visokom sudu u Ndoli u Zambiji, gdje se osmero hrvatskih državljana, od kojih je dio bio povezan sa strankom Možemo, branilo od optužbi za pokušaj trgovine djecom iz Konga, kao prevoditelj se ukazao hrvatski veleposlanik iz Egipta Tomislav Bošnjak.
Da veleposlanik putuje u drugu zemlju kako bi prevodio s engleskog jezika, u najmanju je ruku bilo neobično što nam je tada potvrdio i naš izvor iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Naš izvor nam je tada otkrio kako do sada nije čuo za situaciju da veleposlanik leti u drugu državu kako bi bio sudski tumač.
Tko je Tomislav Bošnjak?
Ovaj iskusni hrvatski diplomat rođen je 1951. u Petrovaradinu. 30 je godina živio u iseljeništvu (Francuska, Belgija, Australija). U vrijeme Domovinskog rata obnašao je dužnost savjetnika za Bosnu i Hercegovinu hrvatskoga predsjednika Franje Tuđmana. Bio je veleposlanik u Islamskoj Republici Iranu, Kanadi, Kataru, gdje je bio prvi hrvatski veleposlanik. Veleposlanik u Egiptu je od 2017. godine.
Sudjelovao je u diplomatskim nastojanjima oslobađanja Hrvata Vjekoslava Prebega kojeg je Rusija zarobila kako borca u Ukrajini.
Plenkovićev angažman oko afere Zambija
Angažiranje Bošnjaka kao prevoditelja od strane Plenkovićevog ministra Gordana Grlića Radmana bio je još jedan dokaz iznimnog angažmana Plenkovićeve administracije oko zambijske osmorke koja je u toj zemlji bila optužena za pokušaj trgovine djecom.
Podsjetimo, četiri para iz Hrvatske, među kojima je su i dva povezana s Možemo, pokušala su posvojiti djecu iz Konga. Uhićeni su u Zambiji, gdje je bila primopredaja djece, zbog sumnje da su papiri o posvajanju krivotvoreni.
Kasnije su optužbe odbačene zbog nedostatka dokaza, a osmorka se nakon više mjeseci vratila u Hrvatsku nakon što su ih na ljubljanskom aerodromu dočekali visoki predstavnici Vlade koja je u Ljubljanu po njih poslala i automobile.
Iako je pravni proces u kojem se Plenkovićeva administracija iznimno angažirala, okončan u korist optuženih i to zbog nedostatka dokaza, ova je afera otvorila pitanja posvajanja iz država koje nisu potpisnice Haške konvencije koja regulira međunarodno posvajanje djece.
>Afera Zambija: Koja su pitanja nakon više od godinu dana ostala otvorena?
Afera je o objelodanila ogromni prazan prostor u hrvatskoj regulativi oko pitanja djece posvojene na takav način, funkcioniranje sudova u Hrvatskoj, posebno onog u Zaboku, koji je samo potpisivao dokumente o posvajanju bez provjere legalnosti dokumenata iza Afrike.
Otvorilo se i pitanje zašto je posvajanje djece iz pravno nesigurnih zemalja Afrike koje nisu potpisnice Haške deklaracije, lakše i manje regulirano od domaćih posvajanja koja su hiperregulirana.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.