Unitarizam

Foto: snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

Komentar čitatelja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Školski udžbenik uči djecu da u BiH žive samo ‘Bošnjaci i Bošnjakinje’, pročitajte kako je autorica to objasnila!

Neshvatljivo da se nije moglo uzeti za primjer: Njemačka, Španjolska, Švedska, nego baš mora Srbija, Crna Gora, BiH….Dokle više? Pa svijet ne započinje se Srbijom i BiH. Ili možda u nečijoj glavi započinje…Željka Zagorac i Tvrko Pleić, ta imena treba zapamtiti. Nevjerojatno. Željka ništa ne kuži ona po starom. Kakva je država takvi su i stanovnici. Znači, u Jugoslaviji su živjeli Jugoslaveni, što nije istina. Po Zagorac i Pleić TO je istina. Hmmm. Ja sam učio da se takav pogled na Jugoslaviju (i BiH) zove UNITARIZAM.
A unitarizam je – politička ideologija, odnosno orijentacija, koja zastupa jedinstvo neke države na temelju sjedinjenja različitih dijelova ili posebnih cjelina u novu ili “višu” cjelinu, bez obzira na razlike i specifičnosti tih cjelina, koje mogu biti političke, regionalne, kulturne i etničke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za stvaranja prve jugoslavenske države (1918) unitarizam je označivao koncepciju stvaranja jedinstvene jugoslavenske nacije, čime se nastojala dokinuti svaka posebnost naroda koji su konstituirali državu. To je bilo u osnovi fašistoidnog srpskog kralja Aleksandra i njegove diktature.
U bivšoj komunističkoj Jugoslaviji, ideologija i praksa centralizma i potiskivanja federalističkih i konfederalističkih zahtjeva vodstava pojedinih republika i naroda, koja je završila u AGRESIJI velikosrpskoga unitarizma na Hrvatsku, Sloveniju i BiH.
Prevedeno – UNITARIZAM JE TEMELJ ZA DIKTATURU I RAT. Znaju li to Zagorac i Pleić?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.