Cijena goriva rasla je samo u Hrvatskoj i još tri države Europske unije

benzin
Foto: fah

”Dok su se  svjetske cijene sirove nafte počele kretati opadajućom godišnjom krivuljom još u  kolovozu 2014. godine, maloprodajne  su  cijene goriva i maziva za automobile na hrvatskom tržištu na godišnjoj razini počele padati tek tijekom posljednja dva mjeseca 2014. godine”, pokazala je analiza “Kretanja cijena sirove nafte i njihov utjecaj na gospodarstvo” Hrvatske gospodarske komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnos Hrvatske i drugih zemalja EU

Analiza je pokazala kako je Hrvatska s prosječnim rastom ovih cijena od 1,9 posto među samo četiri članice (uz Rumunjsku, Cipar i Češku) u kojima je uopće realiziran rast, a kod preostale 24 članice bilježi se  pad od najnižih -1,4 posto na Malti do najoštrijih -5 posto u Ujedinjenom Kraljevstvu. Prosječan je pad cijena na razini područja cijele EU iznosio -3,3 posto.

Zanimljivo je kako su svjetske cijene sirove nafte počele padati još u kolovozu 2014., dok su u Hrvatskoj počele padati tek posljednja dva mjeseca. U prosincu je zabilježen značajan pad od -5,8 posto. Razloge za takav manji pad cijena naftnih derivata u Hrvatskoj u odnosu na pad na svjetskih cijena sirove nafte HGK vidi u tečaju, tj. deprecijaciji kune prema američkom dolaru, nedavnoj liberalizaciji tržišta naftnih derivata. te u sve dubljoj i dugotrajnijoj općoj gospodarskoj  krizi  u usporedbi s ostalim članicama EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HGK očekuje da korist od pada cijena bude manja u Hrvatskoj nego u drugim članicama Europske unije. Očekuje se da će kućanstva uštede na gorivu prebaciti u povećanu potrošnju drugih roba i usluga. U Hrvatskoj postoji velika zaduženost građana tako da je za očekivati da će se ” viškom dohotka pokrivati u većoj mjeri dugovi, a u manjoj će se preliti u povećanu potrošnju”. Ipak, niže cijene nafte neće dovesti niti do nižih cijena finalnih proizvoda jer će poduzeća izmučena dugogodišnjom krizom time “samo olakšavati poslovanje i preživljavanje”.

Svjetsko tržište i globalna ekonomija

Analiza HGK po pitanju svjetskog tržišta nafte pokazala je kako su geopolitičke tenzije oko Ukrajine između Rusije s jedne strane i SAD-a te Europske unije s druge te nastojanja zemalja OPEC-a da ne izgube tržište smanjenom ponudom rezultirale naftnim ratom. “Uz slabljenje globalne potražnje uslijed sporijeg oporavka eurozone, slabijeg rasta kineskog i japanskog gospodarstva te krize ruskog gospodarstva, odnos povećane ponude i suzdržane potražnje generirao je oštar pad cijena nafte na svjetskom tržištu”, tvrde iz HGK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako kretanje cijene nafte ima snažan utjecaj na globalnu ekonomiju i ponašanje opće razine potrošačkih cijena(inflaciju), HGK navodi u analizi kako je ona trenutno na vrlo niskim razinama.

Kada je u pitanju procjena utjecaja niskih cijena nafte na globalnu ekonomiju, HGK navodi da će negativne efekte pada cijene nafte imati zemlje koje izvoze nafte, iako procjenjuju i da su one u prethodnim godinama stvorile određene rezerve financijskih sredstava, tako da će imati nešto manje bolnu prilagodbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.