Filipović optužio trgovce da varaju građane, oni poručili: Nismo podignuli cijene

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović susreo s predstavnicima trgovačkih udruženja te direktorima najvećih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj, a zbog navoda da su trgovci, s početkom 2023. godine, podigli cijene proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Razgovarali smo s predstavnicima trgovačkih lanaca o kontinuiranom rastu cijena hrane i bezalkoholnih pića te o konverziji kune u euro. Inflacija je trenutno 13,5%, na to najviše utječe upravo porast cijena koje se odnose na hranu i bezalkoholna pića”, istaknuo je ministar Davor Filipović dodajući da je Vlada osigurala puno toga što se tiče pomoći uslijed kriza koje se događaju, javlja HRT.

” Trgovački lanci iz mjeseca u mjesec povećavaju cijene. Sada kada uvodimo euro, podižu cijene i pokušavaju prevariti hrvatske građane. To im neće proći. Kada pogledajte primjerice u 9. mjesecu, ograničili smo cijenu devet osnovnih proizvoda. Mogli ste čuti od trgovaca kako će propasti i kako će biti nestašice, a ništa od toga se nije dogodilo. Čak sedam od tih devet proizvoda danas imaju nižu cijenu od maksimalne. Došlo je do konkurencije, cijene su se spustile. To je jasan pokazatelj da ima prostora za snižavanje, a ne kontinuirano dizanje cijena. Svima koji će ovu situaciju prelaska na euro pokušati iskoristiti, to im neće proći, zaštitit ćemo građane”, poručio je.

>Mali distributeri bijesni: Znate li koliko država zarađuje na gorivu?! Da nema nameta litra benzina bila bi 4 kune

”Pitao sam ih da netko od njih odgovori kako to da su cijene goriva pale, da mi kažu tko je od njih pojeftinio proizvode. Gdje imamo pad cijena u maloprodaji? Nitko nije odgovorio na to pitanje”, dodaje ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moguće crne liste, sve je na stolu”

Očekuje da u narednom periodu počnu smanjivati cijene, a ne ih kontinuirano dizati jer za to, kako kaže, nema potrebe.

”Državni inspektorat postupa, oni će napraviti izvješće. Došlo je do povećanja cijena te sve druge institucije će raditi svoj posao, a sve kako bi štitili građane”, navodi ministar odgovarajući i na pitanje je li se sastanak mogao održati ranije, a s obzirom da se upozoravalo da bi moglo doći do zaokruživanja na više.

”Postupali smo u dobroj vjeri, vjerujem da su oni naši partneri. Poslali smo poruke, vjerujem da će naići na plodno tlo. Vlada ima mehanizme za zaštitu građana. Sve je na stolu. Od crnih lista, do zamrzavanja širokog spektra proizvoda. Baš sve”, rekao je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni inspektorat u Petrolu i Croduxu

Trgovci su brzo otišli sa sastanka, očito su nezadovoljni onime što su čuli.

”Vjerujem da ćemo postići razuman dogovor, svi moraju znati da moraju podnijeti teret krize”, kaže ministar gospodarstva i održivog razvoja.

Govoreći o situaciji u Petrolu i Croduxu, kaže da nemaju još nikakve rezultate, ali da je Državni inspektorat na terenu.

”Bit će na terenu i u narednim danima, a gdje još idu, to morate pitati glavnog Državnog inspektora”, zaključio je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Petrol: ‘Ministar Filipović iznio je netočne tvrdnje, nismo u plusu nego na gubitku’

Trgovci: Nismo podigli cijene

”Trgovci nisu podigli cijene. Zaokruživali su prema pravilima zaokruživanja. Ako je zadnja znamenka pet ili više, onda su zaokruživali drugu zaokruživali na više. Ako je četiri i niže, onda su drugu decimalu zaokruživali na niže, kako je to Vlada u smjernicama rekl”a, istaknuo je uoči sastanka u Ministarstvu gospodarstva Martin Ivačić, predsjednik udruge trgovine pri HUP-u.

”Čitam danas po portalima da su frizeri povećali cijene usluga, da je kava dva eura, ali ja stvarno ne vidim kakve to veze ima s trgovcima”, dodao je.

Kaže da su dobavljači i proizvođači glavni uzročnici povećanja cijena te da se to događalo prije uvođenja eura.

”Ne ulazimo u to da li su kalkulacije proizvođača i distributera opravdane ili ne, ali je činjenica da je lako provjerljivo, jesu li trgovci povećali marže. Uđete u karticu artikla, točno vidite nabavnu cijena, marža, PDV te koja je konačna cijena. Činjenica je da je došlo do povećanja ulaznih troškova proizvođačima, i sirovina i energije i drugoga”, ističe.

Josip Zaher iz Hrvatske gospodarske komore ističe da je napravljen ogroman posao kroz zadnju godinu, posebno zadnja dva dana.

”Ako je došlo do pojedinačnog kršenja dogovora, žao mi je što se baca ljaga na cijeli proces. Ne treba zaboraviti inflatorni pritisak od preko 13%, a na hrani i pićima od preko 19 ili 20%. To je uzrokovalo dizanje cijene”, istaknuo je.

Podsjetimo, sumnja se da su uvođenje eura mnogi iskoristili za zaokruživanje cijena na više. Premijer Andrej Plenković se u ponedjeljak oglasio o tome te najavio sastanak u Vladi.

”Sazvao sam sastanak s nadležnim ministrima te predstavnicima Porezne uprave, Carinske uprave i Državnog inspektorata vezano uz daljnje aktivnosti kako bismo zaštitili potrošače od neopravdanog dizanja cijena. Uvođenje eura nije razlog za povećanje cijena roba i usluga”, napisao je na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.