Martina Dalić ‘pomela’ Branka Grčića: ‘Jedino privatni sektor može pokrenuti gopodarstvo, a vaša ga vlada koči’

U jučerašnjoj emisiji Otvoreno Martina Dalić, ministrica financija u HDZ-ovoj vladi od prosinca 2010 do prosinca 2011, i od prije par tjedana neovisna saborska zastupnica, pojasnila je zašto SDP-ova Vlada Hrvatsku ne uspijeva izvući iz krize na početku četvrt, zadnje godine svog mandata. Ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije i potpredsjednik Vlade Branko Grčić bezuspješno je pokušavao širiti ni u čemu utemeljen optimizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan o novom rebalansu proračuna i otporima koji stižu iz ministarstava, Grčić je rekao kako je normalno da svaki ministar želi što više novca za svoj resor, a premijer želi proračun koji će biti održiv te izrazio nadu kako će sve to završiti “sretnim završetkom”. S ovim ministrovim očekivanjem nije se složila Martina Dalić upitavši je li sretan završetak iz godine u godinu sve veći deficit proračuna.

Martina Dalić objasnila je kako strelovit rast duga vodi zemlju u propast i gospodarstvo u propast. Naša stvarnost očito pokazuje da nisu provedene strukturne reforme. Strukturne reforme su one reforme koje imaju za cilj osigurati promjene načina rada u javnom sektoru na način da posao bude učinkovitiji i kvalitetniji, da se uz manja sredstva više i bolje radi. Glavni je problem što ova Vlada na početku zadnje godine svog mandata uopće nije započela sa strukturnim reformama. Najvažnija je reforma državne uprave, naglasila je Dalić, reforme koje se tiču uklanjanja barijera za ulaganje poduzetnika. “Potpuno je jasno da jedino privatni sektor može pokrenuti gospodarstvo. A upravo je privatni sektor taj koji je podnio najveći teret krize. Ne može se sva ekonomska politika svesti na obranu javnog sektora i onih koji žive od proračuna. Upravo takav pristup nas drži na početku šeste godine recesije”, naglasila je Dalić.

Grčić je ponovio kako su plaće i mirovine najosjetljiviji dio proračuna i da će Vlada voditi računa da niti jedan građannin zaposlen u javnom sektoru ne ostane bez plaće ili građanin ne dobije mirovinu. Istaknuo je kako je ova Vlada ostvarila niz strukturnih reformi, od brodogradnje do fiskalzacije. Iznio je i računicu da od 15 milijardi deficita, 11 milijardi otpada na kamate na kredite iz prethodnih godina i dodali se tome člannarina Eu-u – može se reći da je proračun na nuli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Martina Dalić istaknula je kako se vanjski dug i deficit iz godine u godinu uporno povećavaju, kako SDP-ova vlada svako toliko mijenja “svoj plan” za gospodarski oporavak te time mijenja i poslovno okruženje čineći ga vrlo nesigurnim i nepredvidivim što otežava gospodarski oporavak u privatnom sektoru.

Na temu monetizacija autocesta Grčić je potvrdio da vlada ne odustaje od monetizacije autocesta te izrazio zadovoljstvo što su interes za sudjelovanje iskazale brojne tvrtke uključujući i mirovinski fondovi. Grčić je rekao kako očekuje da će se na “prodaji” autocesta zaraditi 3 milijarde kuna i time otplatiti kamete dugova vezanih za izgradnju autocesta.

Martina Dalić rekla je kako je monetizacija hrvatskih autocesta prevažna da bi se u nju išlo bez osnovnih financijskih pokazatelja. A sada ih nemamo. Rekla je da su očekivanja Vlade da bi mogla na prodaji zaraditi previsoka, ali da čak i kad bi uspjeli dobiti 3 milijarde kuna, taj iznos ne bi riješio problem duga na način na koji to obećava ministar Grčić. “Zamjeram Vladi što otvoreno ne kaže da nitko neće uzeti autoceste u koncesiju ako im vlada ne jamči određenu frekvenciju prometa na njima, a to znači da će Vlada jednu vrstu duga zamijeniti drugom”, naglasila je Martina Dalić te ponovila kako ništa osim strukturnih reformi ne može riješiti proračunsku rupu. Sve dok se ne riješi proračunska situacija nismo ništa učinili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dalić je rekla kako je u saborsku proceduru uputila četiri zakona koji bi bili temelji reforme javne uprave. Jedan od zakona uređuje plaće državnih i javnih službenika prema kojem će one ovisiti isključivo od rezultata rada i stručnosti. Prema tom prijedlogu zakona učinak i kvaliteta rada bili bi način da zaposleni u državnim službama osiguraju veću plaću, ali i da oni koji niti rade dovoljno niti rade kvalitetno ostanu bez posla. Naglasila je kako bi reogranizacija rada u javnim službama osigurala jeftinije, jednostavnije i kvalitetnije obavljanje određenih poslova i time stvorilo povoljnije i poticajnije poduzetničko okruženje odnosno jeftiniju, bržu i kvalitetniju uslugu za građane.

Na pitanje voditelja o tome da je prije par tjedana napuštajući HDZ izjavila kako glavna oporbena stranka nema snage za provedbu gospodarskih promjena Martina Dalić je odgovorila kako je za vođenje države danas odgovorna vlada koju je formirao i vodi SDP. Za provedbu strukturnih reformi, za smanjenje duga, za vođenje zemlje odgovorna je aktualna vlada, a ne oporba. Oporba ne vodi zemlju.

Na pitanje o izdvajanju HZZO-a – Martina Dalić je pojasnila kako na činjenicu da zdravstvo godišnje stvara deficit od oko 1,6 milijardi kuna neće nimalo utjecati izdvajanje ili neizdvajanje HZZO-a, već jedino reforme – reorganizacija upravljanja bolnicama, povećanje udjela privatnog sektora u zdravstvenoj zaštiti i drugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Grčić protumačio je kako će se uskoro početi provoditi Glavni plan za reorganizaciju bolnica te da je provedena reogranizacija javne nabave.

Na kraju rasprave Martina Dalić naglasila je kako u ovom trenutku u Hrvatskoj ne postoji politička snaga za reforme koje treba provesti te je zaklučila da su ekonomski pritisci i težina situacije takvi da će se ta snaga morati pronaći.

Cijelu emisiju “Otvoreno” možete pogledati na sljedećem linku OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.