Ministar energetike FBiH objavio da napreduje povezivanje Hrvatske i BiH plinovodom: ‘Federacija BiH će postati neovisna o ruskom plinu’

Foto: snimka zaslona, Fena

Izgradnjom 115 kilometara dugog plinovoda od Zagvozda, na granici s Hrvatskom, preko Posušja do Novog Travnika u središnjoj Bosni, Federacija BiH će postati neovisna o ruskom plinu, a taj će energent biti i znatno jeftiniji, prenosi u petak Dnevni avaz izjavu federalnog ministra industrije i energetike Nermina Džindića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada Federacije BiH planira završiti taj plinovod do kraja 2023. godine, kada se očekuju i prve isporuke plina, najavio je Džindić.

Vrijednost projekta je procijenjena na oko sto milijuna eura, što podrazumijeva i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, pravac od Zagvozda do Novoga Travnika i odvojak za Mostar.

“Dio sredstava osigurat će kompanija BH-Gas, a dio će biti kredit uz jamstva federalne Vlade. Projekt je neupitno isplativ, a uz to dobivamo i kvalitetnu alternativu u opskrbi Federacije plinom. Trenutno kupujemo plin od ruskoga Gazproma, jer to moramo činiti, a da imamo odriješene ruke našli bismo i sada 30 posto jeftiniji plin, poručio je Džindić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Vlada Federacije BiH ovaj je tjedan usvojila Program javnih investicija za razdoblje 2020.- 2022. godina, kojim su odobrena i sredstva za studiju izvodivosti za projekte plinovoda zapadna interkonekcija BiH i Hrvatske te izgradnja regionalnog plinovoga južna interkonekcija BiH i Hrvatske.

Tvrtka BH-Gas je krajem svibnja objavila javni natječaj za izbor konzultanta za izradu studije izvodivosti i studije utjecaja na okoliš za južnu interkonekciju BiH i Hrvatske.

>Dodik odbija povezivanje BiH s hrvatskim LNG terminalnom na Krku: ‘Želimo samo ruski plin’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Davor Dijanović: Zašto treba izgraditi LNG terminal na Krku?

>Veleposlanik SAD-a Kohorst o LNG terminalu na Krku: ‘Drago mi je što naš strateški partner i saveznik preuzima pozitivnu lidersku ulogu’

Iz te su tvrtke za Dnevni avaz potvrdili kao bi se u drugoj polovini iduće godine trebao završiti i idejni projekt regionalnog plinovoda, što će biti temelj i za sklapanje kreditnoga aranžmana Federacije BiH s Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također su naveli kako je hrvatska strana plinovodom već došla do Splita te je do Zagvozda preostalo još 67 kilometara, a predviđeno je da se ta dionica završi usporedo s puštanjem u funkciju plinovoda kroz Federaciju BiH.

Tvrtka BH-Gas je u priopćenju o natječaju za izbor konzultanta za izradu studija izvodivosti i utjecaja na okoliš za južnu interkonekciju navela da je time i službeno započela realizacija tog projekta.

“Radi se o plinovodu koji od granice Hrvatske i BiH vodi preko Posušja do Novog Travnika s odvojkom za Mostar i isti će biti spojen na postojeći transportni sustav. Realizacijom projekta, Bosna i Hercegovina /Federacija BiH bi pored novog pravca opskrbe prirodnim gasom dobila pristup novim izvorima prirodnog plina, kao što su planirani LNG terminal Krk u Hrvatskoj, skladišta prirodnog plina u susjednim zemljama, izvori plina iz Kaspijske regije i drugi. Time bi se osigurala pouzdanost i sigurnost opskrbe prirodnim plinom potrošača na postojećem, kao i novom planiranom pravcu”, naveli su u priopćenju objavljenom krajem svibnja iz BH-Gasa, također najavljujući da se prve isporuke prirodnog plina plinovodom južna interkonekcija očekuju 2023. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.