Počela berba krumpira u Lici: Nitko se ne žali na visoke cijene – važna je kvaliteta

Lici
Foto: fah

Počela je berba krumpira u Lici. Unatoč lošoj klimatološkoj godini, krumpir je dobro rodio i odlične je kvalitete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemu u čast svake se godine u Lovincu održava fešta od krumpira i sira. Lovinac je mjesto gdje se u Lici sade najveće površine pod tom gomoljastom delicijom.

>Za još šest poljoprivrednih proizvoda pokreće se zaštita izvornosti i podrijetla

Dalmatinci u lovu na lički krumpir

Dva je dana Lovinac bio meka ljubitelja krumpira i sira. Mahom Dalmatinaca.

– Jel vam to skup ili jeftin sir kada zaboravljate kusur? Ovo mi je malo para jer sam navika na kune, ali nije, normalna je i umjerena cijena, kaže Marko iz Zadra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjetitelji se nisu žalili na cijenu.

– Nije vam puno, da je lički krumpir sada sto kuna. Vi volite lički krumpir, iz Like ste? Došli smo samo radi krumpira da ga probamo kakav je, rekao je Zdravko iz Dicma.

– Priznajte da je skuplje dolje na Kaliju? Skuplje je skuplje. Tamo je krumpir ko suho zlato, rekla je Dolores.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažnija je kvaliteta

– Da, sve ovisi o kvaliteti, svjesni su Ličani.

– Što god imaš kvalitetno lako ćeš prodati, a ako je loše, nećeš prodati, rekla je Ana Mesić iz OPG-a Mesić.

Ove je godine unatoč kišama krumpir dobro rodio, a kvaliteta mu je odlična. Lika je bogom dana zemlja za uzgoj te gomoljaste delicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mislim da imamo dobre prirodne preduvjete za proizvodnju krumpira. Lički krumpir je poznat i tu činjenicu trebamo iskoristiti, rekao je Nikola Vidaković, vlasnik Agrovelebita.

>Proizvođači autohtonih hrvatskih proizvoda sudjelovali na radnom sastanku u Europskom parlamentu u Strasbourgu

Europska markica geografskog podrijetla

Lički krumpir ima europsku markicu geografskog podrijetla i vrhunske nutritivne vrijednosti koje ne mogu imati krumpiri posađeni ispod 500 metara nadmorske visine. Bilo da su crveni ili žuti.

– Ima hrapaviju koru. To su ti više brašnasti i krušasti krumpiri, a crveni imaju više suhe tvari, kaže Željka Kurteš Bogić iz OPG-a Bogić.

Lika je nekada bila najveći regionalni proizvođač konzumnog i merkantilnog krumpira, no danas ga ona proizvede tek nekoliko posto od ukupne hrvatske proizvodnje, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.