Na današnji dan, 10. kolovoza 1991, ustrijeljen je snajperskim metkom filmski umjetnik i snimatelj HTV-a Gordan Lederer, jedan od najpoznatijih civila i novinara ubijenih u Domovinskom ratu. Taj zločin dogodio se na brdu Čukuru iznad Hrvatske Kostajnice, gdje je Lederer snimao hrvatske borce u akciji tijekom neprijateljskih napada na Pounje.
Gordan Lederer rodio se u Zagrebu i u svom kratkom životu istaknuo se kao originalni filmski radnik i snimatelj. Diplomirao je na studiju filmskog i tv-snimanja na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Bio je autor više nagrađivanih uradaka.
Kao ratni snimatelj odabirao je opasna područja, izložena riziku od pogibije želeći na taj način svijetu pokazati istinu o agresiji koja se događa u Hrvatskoj
Ubojstvo Lederera i odbijanje pomoći generala Rašete
Njegovo ubojstvo snajperom na današnji dan nije bilo slučajno. Informativni program RTS-a objavio je sljedećeg dana intervju sa snajperistom koji je pucao. Taj je ubojica prepoznat kao Milan Zorić iz Siska. Protiv njega su podignute dvije optužnice, no do današnjeg dana nije kažnjen za počinjeno djelo.
Gordan Lederer, koji je slikom prenosio istinu u svijet o agresiji jugoarmije, iskrvario je na putu do Zagreba u vozilu Hitne pomoći. Njegova agonija trajala je od ranog poslijepodneva. Preminuo je u noći. Da je general JNA Rašeta odobrio toliko traženi helikopter, Lederer bi brže stigao do bolnice u Zagrebu i vjerojatno ne bi iskrvario.
„Banijska ratna praskozorja“ – nezaboravni filmski uradak Gordana Lederera
Gordanov najpoznatiji ratni filmski uradak je kratki film „Banijska ratna praskozorja“ gdje prikazuje mlade hrvatske gardiste iz 1. brigade u izviđanju Pounja. Hvatajući kamerom izraze lica mladih vojnika bačenih u „paukovu ratnu mrežu“, gdje nikada nisu željeli biti, „Banijska ratna praskozorja“ postaje jedan od klasika Domovinskog rata. Mir prekrasne prirode doline rijeke Une, mladost i život koji je pred mladićima iz filma narušava tragedija rata i uništenje koje taj rat donosi. Ljepotu bratskog zajedništva, idealizma i predanja ideji slobode hrvatskih vojnika na poseban način dočarava glazba grupe Dire Straits „Brother in Arms“.
Ovaj film inspirirao je mnoge hrvatske mladiće da se s velikom odlučnošću i hrabrošću dragovoljno prijave u obranu domovine koja je već krvarila, te i oni postanu „braća po oružju“, spremni položiti svoje živote jedan za drugoga i slobodu hrvatskog naroda.
Grad Hrvatska Kostajnica je na mjestu gdje je Gordan Lederer pogođen postavila spomenik izrađen po nacrtu njegovog oca, Prvislava Lederera. Do spomenika vodi ulica Gordana Lederera.
Film Gordana Lederera „Banijska ratna praskozorja“:
Izvor: Narod.hr
Photo: screenshot
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.