U Gospiću je 9. rujna 2021. svečano obilježena 28. obljetnica vojno-redarstvene operacije Medački džep u nazočnosti visokih vojnih i civilnih dužnosnika.
Snaga Hrvatske vojske
U Gospiću je 9. rujna 2021. svečano obilježena 28. obljetnica vojno-redarstvene operacije Medački džep u nazočnosti visokih vojnih i civilnih dužnosnika. Uz članove obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, svečanosti su nazočili izaslanik predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga RH, načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora saborska zastupnica Anita Pocrnić Radošević, izaslanik predsjednika Vlade ministar obrane Mario Banožić, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja državni tajnik Darko Nekić, izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova državna tajnica Irena Petrijevčanin Vuksanović, župan Ličko-senjske županije Ernest Petry, gradonačelnik Grada Gospića Karlo Starčević te predstavnici udruga iz Domovinskog rata i sudionici VRO Medački džep.
Čestitajući sudionicima VRO Medački džep u ime premijera Andreja Plenkovića, ministar Banožić je rekao da su branitelji s uspješnom provedbom te operacije dali poticaj svim ostalim braniteljicama i braniteljima jer su pokazali snagu Hrvatske vojske – javlja Ministarstvo branitelja.
Povijesna važnost te operacije za daljnji tijek Domovinskog rata
“Domovinski rat mora biti tema na ponos, čast i slavu svim hrvatskim braniteljima, poginulima, stradalima i njihovim obiteljima, i na taj način moramo držati do Domovinskog rata”, rekao je Banožić.
Načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj podsjetio je na povijesnu važnost te operacije za daljnji tijek Domovinskog rata jer su, zajedno s pripadnicima drugih postrojbi, “postavili temelj Hrvatskoj vojsci koja je izrasla u moćnu organizaciju, sposobnu i spremnu za zadaće pred njom”, te je istaknuo da su to bila vremena stradanja, patnje, neizvjesnosti, ali isto tako bilo je to vrijeme ponosa, slave, i hrabrosti, a operaciju Medački džep nazvao primjerom “uspješno izvedene, besprijekorno vođene operacije koja je ostvarila sve svoje zadaće”.
Poginulo 13 hrvatskih branitelja, a 53 su bila ranjena
U ime sudionika te operacije obratio se hrvatski dragovoljac i ratni vojni invalid brigadir Miodrag Hećimović, koji je u vrijeme operacije bio zapovjednik 3. pješačke bojne 9. gardijske brigade Vukovi.
“Hrabro, odlučno i munjevito smo napali svaku otpornu točku ili bunker, potukli se takoreći čelom u čelo”, rekao je brigadir Hećimović, ističući pritom da je poginulo 13 hrvatskih branitelja, a 53 su bila ranjena.
“Naše zajedništvo, domoljublje i međusobno poštovanje bio je recept za uspjeh i zato s ovog mjesta pozivam sve skupa da se manje svađamo, a više uvažavamo i razgovaramo, da zajedno izgradimo bolje, pravednije i prosperitetnije društvo za naše mlade, kako nam ne bi krv, žrtva i trud bili uzaludni”, rekao je Hećimović te je vojno-redarstvenu operaciju Medački džep ocijenio briljantnom.
Obilježavanje obljetnice počelo je misom za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje u katedrali Navještenja Blažene Djevice Marije koju je predvodio katedralni župnik vlč. Marinko Miličević, a polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća izaslanstva državnih i lokalnih čelnika te udruga ratnih postrojba i obitelji stradalnika odala su počast kod spomenika hrvatskim braniteljima u središtu grada i u vojarni 9. gardijske brigade Vukovi te kod spomen-obilježja Velebitskim junacima u Rizvanuši.
U sklopu središnje svečanosti nastupila je Klapa MUP-a “Sv. Mihovil”.
Operacijom Medački džep trajno onemogućena težnja velikosrpskog agresora da razdvoji Hrvatsku na dva dijela
Podsjetimo, Operacija Medački džep počela je u svitanje 9. rujna 1993., zajedničkim djelovanjem Hrvatske vojske i specijalne policije MUP-a. U samo nekoliko sati hrvatske su snage oslobodile oko 225 kilometara kvadratnih okupiranoga teritorija tzv. Medačkog džepa koji je obuhvaćao sela Počitelj, Čitluk i Divoselo, odakle je srpsko topništvo razaralo Gospić. Uspješno izvedenom operacijom, otklonjen je dio topničke ugroze Gospića, skraćena crta bojišnice i dobivena bitka za Velebit te trajno onemogućena težnja agresora da izbijanjem na jadransku obalu razdvoji Hrvatsku na dva dijela.
Sljedećih dana, od 10. do 14. rujna, hrvatske snage odbile su protuudar neprijateljskih snaga te su učvrstile dostignute položaje. No, Vijeće sigurnosti UN-a zatražilo je povlačenje Hrvatske vojske na položaje uspostavljene prije 9. rujna 1993., što je ona i učinila te su to područje zaposjeli su pripadnici Kanadskog bataljuna UNPROFOR-a.
U operaciji Medački džep na hrvatskoj strani sudjelovali su pripadnici 9. gardijske brigade te skupnih snaga 19 Specijalnih jedinica policije MUP-a, kao i pripadnici domobranskih bojni Gospić i Lovinac, 263. Izvidničke satnije ZP-a Gospić, 71. bojne Vojne policije Rijeka i 111. brigade. Za borbenih djelovanja pa do povlačenja hrvatskih snaga, od 9. do 17. rujna 1993., poginulo je 6 pripadnika Hrvatske vojske i 7 pripadnika postrojbi specijalne policije MUP-a, a 53 su ranjena.