Admiral Domazet Lošo za Narod.hr komentirao je sukob hrvatskog predsjednika i predsjednika Vlade RH.
Između predsjednika RH Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića izbio je sukob nakon što je predsjednik Milanović dao nalog admiralu Robertu Hranju da Plenkovićevom ministru obrane Mariju Banožiću zabrani održati govor u Požegi na prisezi hrvatskih vojnika. Sukob je otišao toliko daleko da je Plenković taj Milanovićev potez nazvao “puzajućim državnim udarom”.
> Milanović: Tko je Banožić da traži Hranjevu ostavku? Neka se vrati odakle je došao
> Načelnik Glavnog stožera OS RH podnosi ostavku, sukob Milanovića i Banožića se nastavlja
> Petrović: ‘Nije ovo nikakav državni udar, bilo bi dobro da prestanu s teškim riječima’
Za komentar svih tih događaja upitali smo admirala Davora Domazeta Lošu.
O sukobu Plenkovića i Milanovića
Ovo su događaji koji traju duže vremena na relaciji Predsjednik države, tj. vrhovni zapovjednik oružanih snaga – ministar obrane, bolje reći, predsjednik Vlade (budući da ministar obrane nema neku veliku težinu kao funkcija, nego je to sukobljavanje s predsjednikom Vlade). Ovo je samo posljedica toga, a njihov sukob je mnogo dublji i veći od samog ovog iskaza. Naime, politika predsjednika je suverenistička, a politika Plenkovića je poslušništvo Bruxellesu, a to se odražava i na hrvatske Oružane snage koje su sustavno od 2000. godine uništavane, osim u periodu dok je bio ministar Krstičević koji je ih je dizao iz pepela. Sada se, ponovno, za vrijeme ovoga ministra, vraćamo na destrukciju hrvatske pobjedničke vojske. I to je neprijeporna činjenica.
Ono što se dogodilo u Požegi je samo dokaz koliko hrvatska država ne funkcionira i koliko su ishitrene bile ustavne promjene koje su se dogodile 2000. te se održale do dan-danas, unatoč svim pisanjima zakona o obrani i nacionalnoj i domovinskoj sigurnosti – koliko je to isprazno… Vrhovni zapovjednik je vrhovni zapovjednik, on je taj koji zapovijeda. Nema ovdje: rat i mir. Vrhovni zapovjednik je vrhovni zapovjednik – i u ratu i u miru. Bez njega, njegovog potpisa i njegovog znanja ne može se promijeniti i poslati u mirovinu časnik, i to časnik zaštitne bojne koja je izravno pod jurisdikcijom predsjednika Republike, odnosno koja je u funkciji njegovog osiguranja. To je neprimjereno.
O hijerarhiji u Oružanim snagama
Ovdje je meni žao mog kolege, koji je admiral kao i ja, Roberta Hranja, koji se našao “između čekića i nakovnja“. Kakva smjena načelnika glavnog stožera? Načelnik glavnog stožera se postavlja i načelnik glavnog stožera se razrješuje. Zna se tko potpisuje postavljanje i tko potpisuje razrješenje. To su oružane snage i tu vlada hijerarhija – to je vrhovni zapovjednik! Treba poštivati glavne postulate na kojima počivaju oružane snage, pa tako i hrvatske.
U ovome slučaju, možemo sad govoriti je li nešto primjereno ili ne, poznajući tu problematiku jer sam sam bio načelnik Glavnog stožera OS, predsjednik Milanović je u pravu jer želi vratiti ono što on treba biti – vrhovni zapovjednik oružanih snaga.” – poručio je admiral Davor Domazet Lošo za Narod.hr.